Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny, leczenie
Niedoczynność tarczycy to skomplikowana kwestia. CharakteryzujÄ…cych jÄ… objawów może być bardzo wiele, a ponadto – podobne dolegliwoÅ›ci pojawiajÄ… siÄ™ czÄ™sto także w przypadku innych schorzeÅ„. JeÅ›li jednak towarzyszÄ… ci poniższe objawy, nie zwlekaj z wizytÄ… u lekarza. Poniższy tekst pochodzi z książki „Nie powinnam tego jeść”.
Niedoczynność tarczycy
Jest to choroba, w której tarczyca nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości hormonu. Narząd ten odpowiada za przemianę materii, więc jeżeli cierpimy na niedoczynność tarczycy, możemy czuć się ospale i ociężale zarówno w znaczeniu fizycznym, jak i umysłowym.
Objawy:
– zmÄ™czenie,
– sucha, szorstka skóra,
– przyrost wagi,
– uczucie zimna,
– wypadanie brwi, czasem także rzÄ™s,
– niskie tÄ™tno,
– zaparcia,
– Å‚amliwe paznokcie, czasem z rowkami,
– zmiana pigmentu skóry,
– zatrzymanie wody, opuchlizna (obrzÄ™k),
– ochrypÅ‚y gÅ‚os,
– brak tchu,
– powiÄ™kszona tarczyca (wole),
– bóle mięśni,
– apatia,
– depresja, w tym depresja poporodowa,
– problemy z widzeniem po zmroku,
– nieregularne miesiÄ…czki/bezpÅ‚odność,
– niskie tÄ™tno,
– spadek libido.
Przyczyny
Istnieje szereg możliwych przyczyn, a niekiedy wydarzenia odpowiedzialne za tę chorobę mogły mieć miejsce jeszcze w naszym życiu płodowym. Jeżeli tarczyca nie jest w stanie prawidłowo rozwinąć się u płodu, dziecko może urodzić się z niedoczynnością tarczycy. W Wielkiej Brytanii wszystkie dzieci bada się pod tym kątem tuż po urodzeniu, a przy zastosowaniu odpowiedniej terapii dzieci chore mogą rozwijać się normalnie.
Choroba autoimmunologiczna
JednÄ… z głównych przyczyn niedoczynnoÅ›ci tarczycy bywa choroba autoimmunologiczna. Jest to stan, w którym nasz organizm nie umie rozpoznać wÅ‚asnych komórek i atakuje je, traktujÄ…c jak obce ciaÅ‚a. (…) Schorzeniem, które najczęściej wywoÅ‚uje niedoczynność tarczycy jest choroba Hashimoto. Jeżeli cierpisz na zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak np. cukrzyca typu 1, choroba Addisona lub reumatoidalne zapalenie stawów, to ryzyko wystÄ…pienia choroby Hashimoto wzrasta. W przypadku tej choroby poziom TSH jest wysoki, zaÅ› poziomy T3 i T4 – niskie. Choroba Hashimoto może na poczÄ…tku wywoÅ‚ać nadczynność tarczycy, ale później prowadzi ona bezpoÅ›rednio do niedoczynnoÅ›ci, ponieważ zdolność tarczycy do wytwarzania hormonów zostaje zaburzona.
Niedobór jodu
Jod to pierwiastek Å›ladowy bÄ™dÄ…cy skÅ‚adnikiem hormonu tarczycy. Jego wymagana obecność jest bardzo niewielka – zalecana dzienna dawka to 150 mikrogramów. Jod znajduje siÄ™ zazwyczaj w owocach morza, wodorostach (tam odkryto go po raz pierwszy), produktach mlecznych (ponieważ rutynowo dodaje siÄ™ go do paszy), niektórych warzywach i wszystkich produktach zawierajÄ…cych sól jodowanÄ….
Operacja
W przypadku wykrycia nowotworu lub zaistnienia innej okoliczności wymagającej takiego zabiegu tarczycę można częściowo lub całkowicie usunąć. Jeżeli lekarze pozostawią fragment tarczycy, będzie ona nadal produkować hormony, choć prawdopodobnie w niewystarczających ilościach.
Zaburzenia podwzgórza i przysadki mózgowej
Oba powyższe gruczoły biorą udział w produkcji hormonu tarczycy, więc zaburzenia któregokolwiek z nich mogą wywoływać niedoczynność tarczycy.
Leczenie
Standardową terapią jest podawanie tyroksyny w postaci syntetycznego hormonu o nazwie lewotyroksyna. W organizmie tyroksyna jest łatwo zamieniania na T3, dzięki czemu poziom TSH powraca do normy. Opracowanie odpowiedniej dawki dla poszczególnych pacjentów zajmuje jednak trochę czasu. Zbyt intensywna hormonalna terapia zastępcza może z czasem wywołać objawy typowe dla nadczynności tarczycy. Efekty uboczne to m.in.: wzrost ryzyka wystąpienia migotania przedsionków (nieregularny rytm serca) oraz utrata tkanki kostnej.
Powyższy fragment pochodzi z książki „Nie powinnam tego jeść”.