Kosmetyki na bazie oleju kokosowego
Czy to możliwe, żeby istniał prosty, tani i naturalny kosmetyk? Jak najbardziej! Jego nazwa to olej kokosowy. Ze względu na swoje właściwości jest on nazywany najzdrowszym olejem świata. Zawdzięcza to połączeniu kwasów tłuszczowych z innymi składnikami, m.in.: witaminami z grupy B (B1, B2, B3, B6), witaminami C, E, fosforem, cynkiem, magnezem, żelazem, kwasem foliowym, potasem, wapniem. W składzie tego kokosowego specyfiku odnajdziemy około 50% kwasu laurynowego, który znajduje się w mleku matki, a jego zadaniem jest wzmocnienie układu odpornościowego.
Olej kokosowy posiada szeroki wachlarz zastosowań: od kosmetycznych – przez kuchenne – do leczniczych. W kuchni jest używany do smażenia w wysokich temperaturach (nie pali się, nie jełczeje, nie wchłania się w jedzenie zbyt szybko), można nim posmarować pieczywo oraz dodać do wielu potraw. Z powodzeniem można go stosować wspomagająco przy wielu chorobach takich jak: choroba Alzcheimera, problemy z tarczycą, otyłość, miażdżyca, cukrzyca, choroby serca, wrzody żołądka, przewlekłe zmęczenie.
Piękna skóra
Wystarczy naprawdÄ™ niewiele, aby skóra i wÅ‚osy nabraÅ‚y piÄ™knego, zdrowego blasku. I nie trzeba przy tym wydać wielu pieniÄ™dzy na drogie kosmetyki. MaÅ‚o tego – drogie, nie znaczy lepsze. ZwykÅ‚e kosmetyki (czyli wszystkie, które nie bazujÄ… na naturalnych skÅ‚adnikach i majÄ… dÅ‚ugi termin przydatnoÅ›ci) zawierajÄ… chemiczne skÅ‚adniki i konserwanty – dlatego w dÅ‚uższej perspektywie nigdy nie bÄ™dÄ… w stanie konkurować z naturalnymi specyfikami. Wystarczy jednak spróbować oleju kokosowego, aby odczuć różnicÄ™.
Używanie oleju po kąpieli pomaga przywrócić barierę ochronną, która podczas kąpieli jest zmywana. Cienka warstwa oleju rozprowadzona po skórze zapewnia jej miękkość i elastyczność. Olej warto stosować również na skaleczoną, suchą i podrażnioną skórę – również stóp. Ten niezwykły specyfik zapobiega grzybicy stóp, a nawet wspomaga jej leczeni. Ciekawostką jest to, że olej kokosowy łagodzi gojenie się skóry po oparzeniach i ugryzieniach owadów.
Innym kosmetycznym zastosowaniem, w Polsce jeszcze mało znanym, jest użycie oleju jako balsamu do opalania i po opalaniu. W Tajlandii jest to powszechnie znane i praktykowane. Olej przyspiesza opalanie, pozwala uzyskać naturalny odcień opalenizny, dodatkowo świetnie nawilża skórę.
Piękne włosy
Jeśli twoje włosy potrzebują wsparcia, nie wahaj się użyć tego kosmetyku. Intensywne odżywienie, nawilżenie, wolniejsze przetłuszczanie oraz efekt łatwo rozczesujących się włosów możesz uzyskać nanosząc olej na włosy około 30 minut przed myciem. Odczekaj pół godziny, następnie umyj włosy tak, jak zazwyczaj je myjesz. Efekty są widoczne przy systematycznym używaniu, zazwyczaj po kilku tygodniach.
Po umyciu wÅ‚osów instrukcja używania oleju jest nieco inna – nanieÅ› na wÅ‚osy niewielkÄ… ilość produktu, lecz nie za dużo – wtedy bÄ™dÄ… wyglÄ…daÅ‚y na przetÅ‚uszczone. Aby zÅ‚agodzić Å‚upież, możesz niewielkÄ… ilość wmasować w skórÄ™ gÅ‚owy, pozostawić na kilkanaÅ›cie minut, a nastÄ™pnie zmyć.
Kosmetyki z olejem kokosowym
Olej kokosowy możemy również wykorzystać jako bazę do samodzielnego zrobienia innych naturalnych kosmetyków. Jakich? Oto kilka przepisów:
Antyperspirant
Składniki:
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 3 łyżki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
- 3 łyżki sody oczyszczonej
- antybakteryjny olejek eteryczny (np. z drzewa herbacianego, tymiankowy, lawendowy, bazyliowy)
- witamina E (opcjonalnie)
Wykonanie:
Mieszamy wszystkie składniki razem (np. w blenderze). Jeśli chcesz wymieszać je ręcznie, rozpuść najpierw olej kokosowy – to nie będzie trudne, olej przybiera formę płynną w temperaturze dwudziestu kilku stopni. Witamina E uchroni preparat przed zjełczeniem, lecz jeśli zrobisz małe ilości antyperspirantu, nie musisz jej dodawać. Zmieszaną miksturę przełóż do szklanego słoiczka lub pustego opakowania po antyperspirancie.
Balsam do ust
Składniki:
- 1 łyżeczka oleju kokosowego
- 2 łyżeczki masła kakaowego lub masła shea
- kawałeczek wosku pszczelego
- odrobina wody
Wykonanie:
Kawałeczek wosku pszczelego tarkujemy na drobne wiórki. Wodę zagotuj, odstaw z ognia, następnie dodaj olej kokosowy, mało shea lub masło kakaowe oraz wiórki wosku pszczelego. Wszystkie składniki dokładnie zmieszaj. Miksturę należy trzymać w szklanym słoiczku lub pustym opakowaniu po balsamie do ust.
Pasta do zębów
Składniki:
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- miętowy olejek eteryczny
- kilka listków stewii lub łyżeczkę stewii w proszku
Wykonanie:
Wszystkie składniki dokładnie zmieszaj. Miksturę należy trzymać w szklanym słoiczku. Jeśli temperatura na zewnątrz podskoczy mocno w górę, olej kokosowy przybierze płynną konsystencję, dlatego w cieplejsze, letnie dni należy trzymać pastę w chłodnym miejscu, aby nie popłynęła.
Uwaga: pasta nie pieni się (do czego jesteśmy przyzwyczajeni) i po kilku chwilach szorowania staje się płynna. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do konsystencji zwykłych past do zębów, to polecamy ziołowe pasty do zębów bez fluoru.