Kasza jaglana – najprawdopodobniej najzdrowsza ze wszystkich kasz.
Kasza jaglana – niepozorna, a taka zdrowa. Pochodzi z Å‚uskanego ziarna prosa, jest produktem naturalnie bezglutenowym. W Å›wietle medycyny chiÅ„skiej posiada wiele zalet, odpowiednio przyrzÄ…dzona jest polecana przy wychÅ‚odzeniu organizmu, zaparciach, na wzmocnienie nerek, wÄ…troby, trzustki i jelit. Usuwa z organizmu Å›luz, który tworzy siÄ™ w wyniku spożywania produktów przetworzonych, głównie biaÅ‚ego cukru (i produktów na jego bazie) oraz biaÅ‚ej mÄ…ki (i wszystkiego, co jest z niej zrobione). To tylko część jej zalet!
Korzyści zdrowotne
Chyba jako jedyna wśród kasz ma działanie zasadowe (odkwasza organizm), oczyszcza i dostarcza sporej dawki energii (z węglowodanów złożonych). Osoby, które mają łaknienie na słodycze, odczują spadek chęci na cukier po jej włączeniu do swego jadłospisu. Ta kasza zawiera witaminy z grupy B, lecytynę, wapń, fosfor, potas i żelazo. Korzystnie wpływa na pamięć, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Jest polecana przy wychłodzeniu organizmu, chorobach nerek, wątroby, trzustki i jelit.
Kasza jaglana – jak dobrze jÄ… przygotować?
Przed gotowaniem należy przepÅ‚ukać kaszÄ™ we wrzÄ…tku, wodÄ™ wylać, nastÄ™pnie ugotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. PÅ‚ukanie jest polecane, a wrÄ™cz wskazane, ze wzglÄ™du na wÄ…tpliwÄ… czystość kaszy w Polsce. Medycyna chiÅ„ska dodatkowo poleca, aby w pierwszej kolejnoÅ›ci (przed gotowaniem, pÅ‚ukaniem) kaszÄ™ uprażyć. Możemy to zrobić na suchej patelni lub w suchym garnku. Prażenie zwiÄ™ksza dziaÅ‚anie osuszajÄ…ce organizm ze Å›luzu oraz „ogrzewa” wychÅ‚odzone narzÄ…dy. Dobrze podprażona kasza jaglana powinna mieć delikatnie orzechowy zapach. KaszÄ™ jaglanÄ… należy trzymać w zamkniÄ™tym pojemniku, z tego wzglÄ™du, że lubi chÅ‚onąć wilgoć.
Kasza jaglana jest doskonaÅ‚a zarówno z owocami (oto jeden z przepisów – „Smaczne, proste i bardzo tanie Å›niadanie – kasza jaglana z owocami„), jak i warzywami. Smakuje idealnie, jeÅ›li tylko zostanie odpowiednio przyrzÄ…dzona i ugotowana. Warto wÅ‚Ä…czyć jÄ… na staÅ‚e do swojego jadÅ‚ospisu.
MiÅ‚oÅ›nikom polskich kasz i wszystkim, którzy chcieliby odkryć ich smak i zalety (a jest ich wiele!), polecam książkÄ™ „Dania z kaszy„.