Bajecznie prosty przepis na domowy chleb
Czy uważasz, że pieczenie chleba jest trudne? A może sÄ…dzisz, że czasochÅ‚onne? JeÅ›li chodzi o temat chleba, jeszcze do niedawna byÅ‚am niewiernym Tomaszem – dopóki nie zobaczyÅ‚am (i nie spróbowaÅ‚am) nie mogÅ‚am uwierzyć, że chleb można zrobić zaledwie w kilka minut. Bez żadnych specjalnych maszynek do pieczenia chleba. Tylko ty, mÄ…ka, zakwas i 5 minut wolnego czasu.
Jak szybko zrobić pyszny domowy chleb
Chleb najlepiej przygotować wieczorem, a nad ranem upiec. Nie tylko z tego wzglÄ™du, że zapach Å›wieżo upieczonego chleba jest arcyprzyjemnym sposobem na poczÄ…tek dnia. Zakwas musi siÄ™ trochÄ™ z mÄ…kÄ… „przegryźć”, a chlebek „urosnąć”.
Poniższa porcja jest odpowiednia do blaszki typu maÅ‚a keksówka. Po przelaniu „ciasta” do blaszki, powinno ono zająć 1/2 lub max 2/3 objÄ™toÅ›ci – wolna przestrzeÅ„ jest potrzebna, by chleb mógÅ‚ „urosnąć”.
Składniki:
- 20 dag mąki żytniej razowej
- 20 dag mÄ…ki orkiszowej
- zakwas (około 1 szklanki)
- 2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody
- sól do smaku
Wykonanie:
Do dużej miski wsypujemy mÄ…ki i sól, mieszamy, nastÄ™pnie dodajemy zakwas i stopniowo dolewamy ciepÅ‚ej, przegotowanej wody – mieszamy. I uwaga, tu jest najlepszy moment – mieszanie nie musi trwać godzinami, może ci zająć dosÅ‚ownie chwilkÄ™ – pół minutki, minutkÄ™.  Podana w przepisie ilość wody (2 szklanki) jest jedynie orientacyjna. Dodaj jej tyle, aż masa przybierze konsystencjÄ™ gÄ™stej Å›mietany. NiewielkÄ… ilość (okoÅ‚o 3/4 szklanki) mÄ…cznej masy przełóż do zakrÄ™canego sÅ‚oiczka, odstaw do lodówki – to bÄ™dzie twój zakwas na kolejny chleb. I jeszcze maÅ‚a uwaga – sÅ‚oik zawsze musi być dużo wiÄ™kszy od iloÅ›ci zakwasu, który zamierzasz odkÅ‚adać (tak, aby zakwas zajmowaÅ‚ pół objÄ™toÅ›ci sÅ‚oika lub nawet 1/3) – zakwas potrzebuje miejsca, by „urosnąć”.
Blaszkę smarujemy olejem odpowiednim do podgrzania w wysokich temperaturach, smażenia, pieczenia, np. rzepakowym, kokosowym, ryżowym. Przekładamy naszą mączną masę do blaszki, wstawiamy do piekarnika i tak pozostawiamy aż do rana. Nad ranem pieczemy mniej więcej 1 godzinę, w średniej temperaturze.
Blaszka:
Na dodatkowÄ… uwagÄ™ zasÅ‚uguje blaszka. Przeznacz osobnÄ… blaszkÄ™, w której bÄ™dziesz piec jedynie chleb. Nie rób wyjÄ…tków – niech bÄ™dzie ona tylko i wyÅ‚Ä…cznie do chleba.
BlaszkÄ™ myjemy tylko raz – po kupieniu. Później tylko jÄ… natÅ‚uszczamy bezpoÅ›rednio przed użyciem. Kilka pierwszych chlebów bÄ™dzie maÅ‚ym polem „bitwy” z blaszkÄ… – mimo natÅ‚uszczenia chlebek bÄ™dzie przywieraÅ‚. I to bÄ™dÄ… chwile, w których trzeba wykazać siÄ™ nie lada cierpliwoÅ›ciÄ…, aby go oderwać (pozostaÅ‚oÅ›ci chleba usuwamy drewnianÄ… Å‚opatkÄ…, blaszki nie myjemy). Jednak później bÄ™dzie już tylko Å‚atwiej – po kilkunastu pieczeniach chleb sam bÄ™dzie wypadaÅ‚ z blaszki.
Domowy chleb – zalety
Zalet jest mnóstwo, przede wszystkim przyczyniasz siÄ™ do spadku spożycia niedobrego chleba, który króluje w wielu sklepach i piekarniach. SpadajÄ…ca od wielu lat sprzedaż chleba w Polsce jest (a przynajmniej powinna być) sygnaÅ‚em alarmowym dla producentów i bodźcem do wyciÄ…gniÄ™cia wniosków. PrawidÅ‚owo wyciÄ…gniÄ™te wnioski powinny doprowadzić do tego, że dobry, smaczny i zdrowy chleb stanie siÄ™ chlebem powszednim – we wszystkich sklepach i piekarniach.
Oto kilka innych zalet domowego chleba:
- Satysfakcja.
- Domowy chleb jest zdrowszy – sam wiesz co do niego dodajesz lub czego nie dodajesz.
- Możesz tworzyć wÅ‚asne kompozycje – zmieniać proporcje mÄ…ki, dodać mÄ…kÄ™ pszennÄ… (aczkolwiek ze wzglÄ™dów zdrowotnych tej nie polecam) lub innÄ…, wzbogacić chleb siemieniem lnianym, sezamem, pestkami sÅ‚onecznika, dyni, czy czymkolwiek zapragniesz.
- Jest tańszy od zwykłego chleba i dużo tańszy od dobrego chleba wysokiej jakości.
- Satysfakcja:-)
Jeśli pragniesz zgłębić temat domowych wypieków, polecam książkę
„Chleb. Domowy wypiek. 300 przepisów na smaczny chleb„.