res:
Jadalne miasto Andernach w Niemczech - warzywa i owoce dostępne dla każdego

Jadalne miasto Andernach w Niemczech – warzywa i owoce dostÄ™pne dla każdego

Dodaj komentarz

„Projekt Jadalne miasto Andernach rozwija siÄ™ nieprzerwanie od roku 2010. Celem projektu jest stworzenie miasta, w którym każdy jego mieszkaniec ma NIEOGRANICZONY dostÄ™p do warzyw i owoców uprawianych na terenie caÅ‚ego miasta. Każdy obywatel może brać udziaÅ‚ w projekcie – pomagać w jego rozwoju, zbierać plony, korzystać z zebranych przez siebie nasion.

Źródło: www.andernach.de

Zamiast wysuszonych trawników, obÅ‚amanych drzew, opuszczonych parków, skwerów wszÄ™dzie kwitnÄ… kwiaty, rosnÄ… warzywa, zioÅ‚a, krzewy i drzewa owocowe. Również szkoÅ‚y podstawowe zaczęły zakÅ‚adać swoje szkolne ogródki, w których dzieci uczÄ… siÄ™ obchodzić z naturÄ… i korzystać z jej darów. Wszystko to dla dobra spoÅ‚ecznoÅ›ci i przyszÅ‚ych pokoleÅ„, które wyrastajÄ… w tym duchu. Miasto to, nie tylko żyje Projektem 5D, lecz dzieli siÄ™ chÄ™tnie swojÄ… wiedzÄ… i pomysÅ‚ami. W dniach 13-14 czerwca 2013 roku w Andernach odbÄ™dzie siÄ™ Kongres Urban Green Card – Jadalne miasto Andernach, którego celem jest przekazanie zebranych doÅ›wiadczeÅ„ oraz dyskusja nad przeniesieniem tego Konceptu do innych miast, do kolejnych lokalnych wspólnot.

Źródło: andernach.de

Miasto Andernach jest pierwszym niemieckim miastem, które od roku 2010 realizuje projekt tworzenia ogrodów z warzywami, owocami i zioÅ‚ami na publicznych skwerach. MieszkaÅ„cy biorÄ… czynny udziaÅ‚ w tym przedsiÄ™wziÄ™ciu i przyczyniajÄ… siÄ™ do różnorodnoÅ›ci sadzÄ…c roÅ›liny i siejÄ…c nasiona z tego miejskiego ogrodu. Sami pomysÅ‚odawcy zachÄ™cajÄ… do tego chcÄ…c przywrócić bioróżnorodność i różne dawno zapomniane odmiany i gatunki. Miasto staÅ‚o siÄ™ również bardziej atrakcyjne, nie tylko dla mieszkaÅ„ców, ale i dla turystów”.

Źródło:  Wegetariański świat, nr 4-5 (134) kwiecień-maj 2013

Idea miejskiego ogrodnictwa w wydaniu „jadalnym” zatacza coraz szersze krÄ™gi. PisaliÅ›my już o mieszkaÅ„cach Barcelony, którzy dokonali swego rodzaju partyzantki ogrodniczej (>>>  „Warzywna partyzantka, czyli nielegalne ogródki miejskie w czasach kryzysu”) oraz o niewielkim miasteczku Todmorden w Wielkiej Brytanii (>>> „Farmy miejskie – warzywa i owoce dosÅ‚ownie w zasiÄ™gu rÄ™ki…”), które w ciÄ…gu kilku lat przeksztaÅ‚ciÅ‚o miejski krajobraz z szarego, przemysÅ‚owego, na zielony, warzywno-kwiatowy, bardziej przyjazny dla mieszkaÅ„ców. Da siÄ™? Da siÄ™! Lecz nie zawsze jest to Å‚atwa droga. Poniżej jeszcze krótki film o ogrodach warzywnych w Andernach:

MiÅ‚oÅ›ników miejskiego ogrodnictwa zapraszamy do naszego dziaÅ‚u z książkami „Dom i ogród”.