Jadalne miasto Andernach w Niemczech – warzywa i owoce dostÄ™pne dla każdego
„Projekt Jadalne miasto Andernach rozwija siÄ™ nieprzerwanie od roku 2010. Celem projektu jest stworzenie miasta, w którym każdy jego mieszkaniec ma NIEOGRANICZONY dostÄ™p do warzyw i owoców uprawianych na terenie caÅ‚ego miasta. Każdy obywatel może brać udziaÅ‚ w projekcie – pomagać w jego rozwoju, zbierać plony, korzystać z zebranych przez siebie nasion.
Zamiast wysuszonych trawników, obÅ‚amanych drzew, opuszczonych parków, skwerów wszÄ™dzie kwitnÄ… kwiaty, rosnÄ… warzywa, zioÅ‚a, krzewy i drzewa owocowe. Również szkoÅ‚y podstawowe zaczęły zakÅ‚adać swoje szkolne ogródki, w których dzieci uczÄ… siÄ™ obchodzić z naturÄ… i korzystać z jej darów. Wszystko to dla dobra spoÅ‚ecznoÅ›ci i przyszÅ‚ych pokoleÅ„, które wyrastajÄ… w tym duchu. Miasto to, nie tylko żyje Projektem 5D, lecz dzieli siÄ™ chÄ™tnie swojÄ… wiedzÄ… i pomysÅ‚ami. W dniach 13-14 czerwca 2013 roku w Andernach odbÄ™dzie siÄ™ Kongres Urban Green Card – Jadalne miasto Andernach, którego celem jest przekazanie zebranych doÅ›wiadczeÅ„ oraz dyskusja nad przeniesieniem tego Konceptu do innych miast, do kolejnych lokalnych wspólnot.
Miasto Andernach jest pierwszym niemieckim miastem, które od roku 2010 realizuje projekt tworzenia ogrodów z warzywami, owocami i zioÅ‚ami na publicznych skwerach. MieszkaÅ„cy biorÄ… czynny udziaÅ‚ w tym przedsiÄ™wziÄ™ciu i przyczyniajÄ… siÄ™ do różnorodnoÅ›ci sadzÄ…c roÅ›liny i siejÄ…c nasiona z tego miejskiego ogrodu. Sami pomysÅ‚odawcy zachÄ™cajÄ… do tego chcÄ…c przywrócić bioróżnorodność i różne dawno zapomniane odmiany i gatunki. Miasto staÅ‚o siÄ™ również bardziej atrakcyjne, nie tylko dla mieszkaÅ„ców, ale i dla turystów”.
Źródło: Wegetariański świat, nr 4-5 (134) kwiecień-maj 2013
Idea miejskiego ogrodnictwa w wydaniu „jadalnym” zatacza coraz szersze krÄ™gi. PisaliÅ›my już o mieszkaÅ„cach Barcelony, którzy dokonali swego rodzaju partyzantki ogrodniczej (>>> „Warzywna partyzantka, czyli nielegalne ogródki miejskie w czasach kryzysu”) oraz o niewielkim miasteczku Todmorden w Wielkiej Brytanii (>>> „Farmy miejskie – warzywa i owoce dosÅ‚ownie w zasiÄ™gu rÄ™ki…”), które w ciÄ…gu kilku lat przeksztaÅ‚ciÅ‚o miejski krajobraz z szarego, przemysÅ‚owego, na zielony, warzywno-kwiatowy, bardziej przyjazny dla mieszkaÅ„ców. Da siÄ™? Da siÄ™! Lecz nie zawsze jest to Å‚atwa droga. Poniżej jeszcze krótki film o ogrodach warzywnych w Andernach:
MiÅ‚oÅ›ników miejskiego ogrodnictwa zapraszamy do naszego dziaÅ‚u z książkami „Dom i ogród”.