Dieta na dobre samopoczucie, czyli jak jedzenie wpływa na twój nastrój
„Jednym z barometrów za pomocÄ…, którego możesz zmierzyć, czy dostarczasz swojemu organizmowi wÅ‚aÅ›ciwe pożywienie i odpowiednie skÅ‚adniki odżywcze, jest twój nastrój. W istocie każdy aspekt ciebie – nastrój, ciaÅ‚o, zdrowie, libido, wyglÄ…d, zachowanie, myÅ›li, sen, witalność, a nawet IQ – jest pod wpÅ‚ywem tego, co jesz. NiewÅ‚aÅ›ciwe ustalenie diety, czyli spożywanie nieodpowiednich proporcji makroskÅ‚adników pokarmu (wÄ™glowodanów, biaÅ‚ek i tÅ‚uszczów) lub spożywanie jedzenia znanego z negatywnego wpÅ‚ywu na nastrój (cukru, produktów przetworzonych, kofeiny i kwasów tÅ‚uszczowych trans) jest czynnikiem generujÄ…cym zÅ‚y stan zdrowia psychicznego. MateriaÅ‚ zebrany dziÄ™ki przeprowadzonym w tej dziedzinie badaniom jest tak przekonywujÄ…cy, że jestem przekonany, iż wiÄ™kszość ludzi z problemami emocjonalnymi lub psychicznymi typu depresja, niepokoje, ADHD lub trudnoÅ›ci w nauce, odniosÅ‚aby korzyÅ›ci ze zmiany diety. Oto zwiÄ™zÅ‚y przeglÄ…d skÅ‚adników odżywczych wpÅ‚ywajÄ…cych na nasz nastrój.
Dieta na dobre samopoczucie – jak jedzenie wpÅ‚ywa na twój nastrój
– Glukoza z wÄ™glowodanów dostarcza mózgowi paliwa. PodlegajÄ…ce fluktuacjom i niekonsekwentne zaopatrzenie w glukozÄ™ prowadzi do zmÄ™czenia, drażliwoÅ›ci i trudnoÅ›ci z koncentracjÄ….
– Aminokwasy z biaÅ‚ek dostarczajÄ… elementów budulcowych dla neuropeptydów i neurotransmiterów – molekuÅ‚ emocji, które umożliwiajÄ… komórkom i ukÅ‚adom organizmu komunikacjÄ™. Ich brak przyczynia siÄ™ do powstawania depresji, utraty motywacji, niepokoju i sÅ‚abej pamiÄ™ci.
– Egzogenne kwasy tÅ‚uszczowe (EFA) omega-3 i omega-6 z tÅ‚uszczów sÄ… wykorzystywane do budowy części powÅ‚oki mielinowej (tÅ‚uszczowej warstwy izolacyjnej, która otacza komórki nerwowe). Co równie ważne, oba sÄ… konwertowane w biologicznie aktywne i podobne do hormonów substancje, nazywane prostaglandynami. Prostaglandyny zaangażowane sÄ… we wszystko, co można sobie wyobrazić – od równowagi hormonalnej i powstrzymywania zapalenia do zachowania ciÅ›nienia krwi i regulowania neurotransmiterów. Brak EFA kojarzony jest z depresjÄ…, schizofreniÄ…, ADHD, trudnoÅ›ciami w nauce i problemami z zachowaniem.
– Witaminy i mineraÅ‚y sÄ… niezbÄ™dne dla odpowiedniego i wydajnego dziaÅ‚ania wszystkich wczeÅ›niej wymienionych skÅ‚adników. Ich niedobory kojarzy siÄ™ z licznymi problemami zdrowotnymi, w tym ze sÅ‚abÄ… koncentracjÄ… i zaburzeniami uwagi, depresjÄ…, drażliwoÅ›ciÄ…, dezorientacjÄ…, brakiem motywacji, niepokojem, a nawet anoreksjÄ….
– Fosfolipidy (Fosfatidylocholina i fosfatidyloserina) stanowiÄ… wiÄ™kszÄ… część powÅ‚oki mielinowej, która izoluje komórki nerwowe organizmu. UmożliwiajÄ… one komórkom i ukÅ‚adom organizmu wydajnÄ… komunikacjÄ™. Ich niedobory sÄ… kojarzone ze sÅ‚abÄ… pamiÄ™ciÄ…, powolnym uczeniem siÄ™, trudnoÅ›ciami z koncentracjÄ…, zapominaniem i pogarszaniem siÄ™ pamiÄ™ci.
– Alergie pokarmowe, toksyny, cukier, nadmiar alkoholu, kofeiny i tÅ‚uszcze trans sÄ… bez wyjÄ…tku kojarzone z zaburzeniami równowagi nastroju i problemami z zachowaniem„.
Fragment książki „Biblia umysÅ‚u i ciaÅ‚a. Twoja osobista recepta na caÅ‚kowite zdrowie” dr Mark Atkinson, wydawnictwo Head Republic, str. 58-60.