res:
Domowe sposoby na zaparcia

Domowe sposoby na zaparcia

Dodaj komentarz

Uporczywe zaparcia są zwykle wynikiem naszych wyborów żywieniowych, pokarmów, które jemy lub unikamy, stylu życia lub ewentualnej choroby. Na szczęście lekarstwa na te dolegliwości są tak blisko, jak Twoja kuchnia! Domowe sposoby na zaparcia szybko przynoszą ulgę i oszczędzają nam wizytę w aptece.

Nasiona sezamu

Oleista kompozycja nasion sezamu działa nawilżająco na jelita, co może przynieść ulgę w zaparciach i pomóc w przypadku suchych stolców. Dodaj nasiona do płatków śniadaniowych lub sałatek, jeśli lubisz ich chrupkość, albo zmiel je w młynku do kawy i posyp nimi jedzenie jak zwyczajną przyprawą.

Melasa

Jedna łyżka stołowa melasy przed snem powinna pomóc złagodzić Twoje zaparcia już następnego dnia. Melasa jest bardzo skoncentrowanym produktem, dlatego ma znaczące ilości mikroelementów, pomogą Ci osiągnąć ulgę w zaparciach.

Olej rycynowy

Ten domowy środek na zaparcia jest znany wszystkim od pokoleń. Jednym z podstawowych zastosowań oleju rycynowego jest działanie jako środek przeczyszczający. Zażyj jedną do dwóch łyżeczek środka na pusty żołądek i powinieneś zobaczyć wyniki w ciągu około ośmiu godzin. Dlaczego? Składnik oleju rozpada się na substancję, które stymulują pracę jelita grubego i cienkiego.

BÅ‚onnik

Ten ważny element czyści nasze jelita usuwając z przewodu pokarmowego cząsteczki jedzenia i odpadów oraz wchłaniając wodę. Dodaje objętości do stolca, dając mięśniom przewodu pokarmowego pomoc w utrzymaniu produktów trawienia w ruchu. Sugeruje się, że spożywanie od 20 do 35 gramów błonnika dziennie pomaga zachować regularność wypróżnień i dobrą kondycje jelit. Pokarmy szczególnie bogate w błonnik to: płatki zbożowe z otrębami, fasola, soczewica, płatki owsiane, migdały, jęczmień, wiele warzyw oraz świeże i suszone owoce. Wszystkie te rzeczy mogą być nie tylko domowymi sposobami na zaparcia, ale także środkiem zaradczym. Jeśli masz zaparcia i przyjmujesz dodatkowe ilości błonnika, pamiętaj, aby pić więcej wody niż zwykle, aby stolec był miękki i łatwy do wydalenia.

Herbata miętowa lub imbirowa

Mięta i imbir to sprawdzone domowe sposoby na złagodzenie wielu problemów trawiennych. Mięta pieprzowa zawiera mentol, który ma działanie przeciwskurczowe, rozluźniające mięśnie przewodu pokarmowego. Imbir jest produktem bardzo rozgrzewającym, który powoduje bardziej intensywną pracę układu pokarmowego, co pomaga w przyspieszeniu spowolnionego trawienia. Zaleca się stosowanie imbiru w postaci kapsułek lub herbaty. W przypadku naparu, gorąca woda również pobudzi trawienie i przyniesie ulgę w zaparciach.

Zdrowe tłuszcze

Oliwa z oliwek, olej kokosowy (i inne zdrowe oleje), orzechy i awokado zawierają zdrowe tłuszcze, które mogą pomóc w nawilżeniu jelit i złagodzeniu zaparć. Sałatka z bogatą w błonnik zielenią liściastych roślin i prostym dressingiem z oliwy z oliwek, mała garść orzechów lub łyżka stołowa naturalnego masła orzechowego na owocach lub tostach to dobre opcje w walce z zaparciami. Nawet jeśli pilnujesz swojej wagi, zdrowe tłuszcze są niezbędne dla podstawowych funkcji organizmu.

Napoje

Picie wystarczającej ilości płynów również może pomóc w zapobieganiu i leczeniu zaparć. Co więcej, odwodnienie jest jedną z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości. Optymalna ilość płynów w organizmie pomaga w transportowaniu pokarmu przez układ trawienny i zapobiega twardnieniu stolca. Choć woda jest idealnym wyborem, inne napoje także są wliczane do dziennego spożycia płynów. Unikaj jednak napojów alkoholowych, gdyż te działają odwadniająco, co jeszcze bardziej przyczynia się do zaprać.


Zobacz także:

Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na wypadające włosy