res:
Cynamon i jego właściwości. Doskonałe źródło przeciwutleniaczy

Cynamon i jego właściwości. Doskonałe źródło przeciwutleniaczy

Dodaj komentarz

Cynamon to niezwykle popularna przyprawa, bez której większość z nas nie wyobraża sobie swojej kuchni. Nie ma się temu co dziwić, gdyż charakterystyczny smak oraz zapach cynamonu czyni go dodatkiem idealnym do różnego rodzaju potraw. Na uwagę zasługują również prozdrowotne właściwości tej przyprawy. Zanim jednak po nią sięgniemy, warto upewnić się co do tego, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do jej spożywania.

Cynamon – wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci

Jak już zaznaczono na wstępie, cynamon słynie z naprawdę licznych właściwości prozdrowotnych. To właśnie z tego względu poleca się go włączyć do swojej codziennej diety. Przede wszystkim, ta cenna przyprawa stanowi bogatą skarbnicę cennych minerałów. Mowa tu przede wszystkim o żelazie, chromie czy manganie. Na tym jednak nie koniec zalet cynamonu. W jego korze nie brak jest także przeciwutleniaczy, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za rozwój wielu schorzeń, w tym raka. Cynamon zajmuje 3. miejsce na liście 100 produktów z największą ilością przeciwutleniaczy! Znajdziemy między innymi takie związki jak tanina, aldehyd cynamonowy czy izoflawony. W przyprawie tej nie brak jest również błonnika. Przyprawę tę charakteryzuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Ponadto, jest ona polecana osobom borykającym się ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu. Cynamon uwrażliwia także komórki na działanie insuliny, przez co polecany jest osobom walczącym z cukrzycą i insulinoopornością.

Cynamon – wartoÅ›ci odżywcze

Zanim sięgniemy po cynamon, warto byłoby poznać również jego wartości odżywcze. Jak powszechnie wiadomo, nie jest to produkt szczególnie kaloryczny. Nie muszą się więc obawiać go osoby będące na diecie. Wartości odżywcze w 100 gramach tej dobroczynnej przyprawy przedstawiają się następująco:

  • 247 kcal
  • biaÅ‚ko: 4g
  • wÄ™glowodany: 80,50
  • cukry proste: 2,17
  • tÅ‚uszcz: 1,3
  • bÅ‚onnik: 53

Ponadto, jak już wspomniano powyżej, w cynamonie znajduje się wiele cennych witamin oraz minerałów. Oprócz tych już wymienionych, w przyprawie tej znajdziemy jeszcze: witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A oraz witaminę E. Jeśli chodzi zaś o minerały, przyprawa ta bogata jest w wapń, fosfor czy sód.

Cynamon – przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do spożywania cynamonu nie jest na szczęście zbyt długa. Z tego też względu niemal każdy może cieszyć się z dobroczynnych właściwości tej rośliny. Oczywistym przeciwwskazaniem będzie rzecz jasna alergia lub nadwrażliwość na tę przyprawę. Cynamonu nie zaleca się także osobom, które borykają się z niektórymi schorzeniami układu pokarmowego. Cynamon nie jest zalecany osobom z zapaleniem żołądka, a także z wrzodami żołądka czy dwunastnicy. Nie powinny jadać go także osoby mające skłonność do różnego rodzaju krwotoków. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące spożycia cynamonu, należałoby skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Zastosowania cynamonu

Cynamon znalazł przede wszystkim zastosowanie w kuchni. Poleca się go w szczególności jako przyprawę do jabłek. Z powodzeniem można go dodać do szarlotki, ale także do ryżu z tymi owocami. Bez cynamonu ciężko wyobrazić sobie również wiele dań kuchni indyjskiej. Ponadto, przyprawa ta świetnie sprawdza się jako dodatek do różnego rodzaju napojów. Można przyrządzić herbatę lub kawę z jego dodatkiem. Wreszcie, dzięki cynamonowi można stworzyć wspaniałe nadzienie do babeczek czy bułeczek. Można przygotować także smakowity krem na bazie cynamonu oraz serka ricotta. Tak naprawdę możliwości zastosowania tej dobroczynnej przyprawy jest całe mnóstwo. Ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.


Zobacz także:

Przepis na maseczkÄ™ z cynamonu

Miód faceliowy – jakie ma właściwości i na co pomaga?