Owoc granatu – właściwości zdrowotne i kosmetyczne
Owoc granatu i jego dobroczynne właściwości są znane od bardzo dawna. Już w starożytności zauważono, że jest to doskonałe lekarstwo na problemy trawienne, a regularne spożywanie soku z tego owocu odmładzająco działa na skórę. To nie tylko element zdrowej diety, ale także składnik wielu kosmetyków. Aby odpowiednio go docenić, warto wiedzieć, jak otworzyć, jak obrać oraz na co pomaga granat.
Właściwości zdrowotne i witaminy
Owoc granatu jest znany dzięki mieszkańcom Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego – to właśnie stamtąd pochodzi i w tej części świata po raz pierwszy doceniono jego właściwości lecznicze i kosmetyczne. Nic więc dziwnego, że dziś uprawiany jest w wielu krajach świata, a jego zalety doceniają duże koncerny spożywcze i kosmetyczne.
Czerwone owoce granatu są podobne do jabłek pod względem kształtu i wielkości. Ich skóra jest twarda, a w środku znajdują się nasiona – cenne źródło witamin i innych składników odżywczych. Owoc ten doskonale sprawdzi się w diecie odchudzającej: 100 g owocu to ok. 80 kcal, a wysoka zawartość błonnika (4 g w 100 g owocu) poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Granat to prawdziwa bomba witaminowa – zawiera dużo witaminy C, E oraz kwasu pantotenowego. Jest też bogaty w minerały takie jak: magnez, potas i fosfor.
Na co pomaga owo granatu? Oto najważniejsze prozdrowotne właściwości:
- obniża ciśnienie krwi i zły cholesterol,
- zwalcza infekcje bakteryjne i grzybicze,
- minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworu piersi, prostaty i jelita grubego,
- działa przeciwzapalnie,
- korzystnie wpływa na pamięć,
- działa jak afrodyzjak.
Właściwości kosmetyczne
Granat znalazł zastosowanie w branży kosmetycznej i stał się składnikiem wielu naturalnych specyfików, które działają dobroczynnie na skórę i włosy. Ponieważ owoc ten ma właściwości antybakteryjne, jest składnikiem wielu toników, maseczek i emulsji o działaniu ściągającym i przeciwłojotokowym. Nie bez znaczenia jest też to, że zawartość granatu przyspiesza regenerację skóry w przypadku skaleczeń i innych zewnętrznych uszkodzeń.
Na co pomaga? Nie jest tajemnicą, że wysoka zawartość witaminy C zapobiega oznakom starzenia się skóry i pomaga utrzymać jędrność i młodzieńczy blask. Granat znajdzie się więc w składzie wielu maseczek i kremów do twarzy. Sprawdzi się także w pielęgnacji tłustej skóry i pomoże odpowiednio zadbać o włosy – ekstrakt z granatu można znaleźć w wielu szamponach o właściwościach przeciwłupieżowych i regenerujących.
Owoc ten doceniany jest przede wszystkim przez producentów i użytkowników kosmetyków naturalnych, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać dary natury. Nic więc dziwnego, że na sklepowych półkach można znaleźć całe serie kosmetyków, których podstawowym składnikiem jest granat.
Jak otworzyć granat?
Wiele osób zastanawia się, jak otworzyć granat. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Należy odciąć „koronę” owocu, a następnie przeciąć twardą łupinę i podzielić na ćwiartki.
Jak obrać i dostać się do nasion? Warto najpierw umieścić granat w naczyniu z wodą – po ok. 10 min kawałki skóry można swobodnie oddzielić od nasion, przecedzić, osuszyć i cieszyć się ich orzeźwiającym, słodkim smakiem. Można spożywać je bezpośrednio, dodać do sałatki, albo wycisnąć sok.
Przeciwwskazania
Mimo wielu zalet, owoc granatu nie może być spożywany przez wszystkich. Sok z granatu nie powinien być łączony z niektórymi lekami, ponieważ może znacząco obniżyć ich działanie. Warto więc skonsultować się z lekarzem, czy przyjmowany lek nie wchodzi w interakcję z tym owocem.
Ze spożywania tego owocu powinny zrezygnować przede wszystkim osoby, które cierpią na poważne dolegliwości układu pokarmowego takie jak: wrzody żołądka, choroba wrzodowa dwunastnicy, nadkwaśność czy zapalenie błony śluzowej.
Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy owoc granatu w ciąży to dobry pomysł. Specjaliści polecają ciężarnym spożywanie soku z granatu, ponieważ jest to bogate źródło antyoksydantów, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych w organizmie. Wysoka zawartość witaminy C i potasu również dobrze wpływa na organizm przyszłej mamy, a błonnik wspomaga pracę jelit w czasie ciąży.