4 minerały, których potrzebują twoje włosy i paznokcie
Masz problem z wypadającymi włosami, łamiącymi się paznokciami? Podpowiadamy możliwą przyczynę i jak zaradzić temu problemowi.
Nasz organizm to jeden wielki reaktor, w którym w ciągu sekundy występują niezliczone ilości procesów, wiązań, reakcji – czyli zmiany jednych substancji w inne. Jesteśmy zbudowani głównie z tych związków chemicznych, które wprowadzamy do naszych organizmów pod postacią pożywienia, jednakże jeśli zawiera ono mało makro i mikroelementów, to zaczyna się problem!
Nasz organizm traktuje włosy i paznokcie marginalnie, gdyż mają one jedynie funkcje „szczątkowe”. Co innego serce, nerki etc… tam najpierw trafiają mikroelementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Nasze włosy, analogicznie jak nasz organizm, potrzebują składników mineralnych i witamin. W przypadku kiedy wystąpi niedobór któregoś pierwiastka prędzej czy później (raczej szybciej) odbije się to na stanie włosów. Zazwyczaj w taki sam sposób: ich wzmożonym wypadaniem.
4 minerały na włosy i paznokcie
- KRZEM – pierwiastek który odgrywa niebywałą rolę w regeneracji naszego organizmu, detoksykacji, w walce z nowotworami czy syntezie kolagenu i elastyny (kolagen jest doskonały do odbudowany włosów od wewnątrz). Dostarczany do naczyń krwionośnych u podstaw nasady włosów, odpowiedzialnych za odżywienie cebulek włosowych, wzmaga prawidłowy wzrost i wygląd włosów.
Powszechnie wiadomo, że niemal na całej swej długości włos jest martwy. Zatem sukces ich pięknego wyglądu tkwi w dostarczaniu odpowiednich składników odżywczych do cebulki włosowej jeszcze w fazie ich wzrostu.
Kolagen jest także czynnikiem osłabiającym proces wypadania włosów. Stymuluje cebulki włosowe, poprawiając ich strukturę, podtrzymuje warstwę ochronną włosa, utrzymuje go w zagłębieniu mieszkowym. Z całą pewnością krzem jest strukturalnym elementem kolagenu.
-
- MIEDŹ – Niedobór miedzi wpływa również na stan naszych włosów. Zacznę jednak od tego, że pierwiastek ten znacznie wzmacnia naszą fryzurę, od niego zależy jej siła i sprężystość. W przypadku kiedy miedzi mamy w organizmie za mało mogą wystąpić przebarwienia oraz zmiany w strukturze włosów, które je osłabiają. Pierwiastek ten wpływa również na prawidłowe przyswajanie żelaza, a jego niedobory mogą prowadzić do regularnego łysienia. Warto więc zadbać o miedź.
- CYNK – Włos powstaje dzięki aminokwasom. Cynk jest rodzajem „katalizatora” i „kontrolera”, ponieważ kontroluje on metabolizm aminokwasów, czyli wpływa bezpośrednio na tworzenie się keratyny (jest podstawowym składnikiem włosa), wpływa również na wchłanianie witaminy A, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Oprócz tego cynk pełni jeszcze jedną ważną funkcję: chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami, a także odmładza układ immunologiczny. Sprawia, że zostaje pobudzona do pracy grasica, a to ona sprawia, że wytwarzane są substancje stymulujące namnażanie się komórek T, które wpływają na odporność.
- MAGNEZ – Jest on jednym z ważniejszych pierwiastków dla naszego organizmu i, co ciekawe, suplementy z magnezem są najczęściej kupowane przez Polaków. Ma wpływ nie tylko na nasz układ nerwowy, ale również bierze udział w wielu procesach biologicznych, w tym w produkcji białek np. keratyny, z której zbudowane są nasze włosy. Jego niedobór może objawiać się nerwowością, osłabieniem, drganiem mięśni, rozdrażnieniem, a nawet depresją. Dodatkowo możemy obserwować łamliwość paznokci, wzmożone wypadanie i kruchość włosów oraz szybsze ich rozdwajanie na końcach. Warto wspomnieć również o tym, że dzięki niemu łatwiej radzimy sobie ze stresem, a ten jest jedną z częstych przyczyn nadmiernie wypadających włosów.
Jak widać mikroelementy są nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ich brak w pierwszej kolejności odbije się na włosach, paznokciach i skórze.
Pieprz afrykański – składnik ważny dla włosów i skóry. Zobacz, jak je wspomaga