res:
Zakwaszenie organizmu cz. 1

Zakwaszenie organizmu cz. 1

3 komentarze

Wszechświat dąży do równowagi. Nasze ciała również. Nadużycia wobec organizmu, takie jak wszechobecny stres, mała aktywność fizyczna oraz niewłaściwa dieta powodują zaburzenia homeostazy (równowagi) organizmu, którą organizm za wszelką cenę próbuje odzyskać. Jednak po latach zaniedbań nawet najsilniejszy organizm nie wytrzymuje ciągłych batalii z niezdrową żywnością i staje się zakwaszony. Skutkuje to ogólnym osłabieniem organizmu, podatnością na choroby, a w dalszej perspektywie szeregiem chorób.

Ale kwas!

Odpady kwasowe, takie jak cholesterol, kwas moczowy i kwas octowy są normalnym wynikiem zdrowego metabolizmu. Tak więc nawet przy zdrowej diecie i stylu życia tworzenie się kwasu jest czymś nieuniknionym – z niewielkimi ilościami kwasu organizm jest w stanie sobie poradzić. Jednak problem zaczyna się wtedy, gdy organizm traci równowagę kwasowo-zasadową na rzecz zneutralizowania nadmiaru kwasu. A następuje to głównie w chwilach gdy, spożywamy duże ilości tzw. produktów kwasotwórczych. Brzmi tajemniczo, ale tylko w nazwie. W praktyce są to tak dobrze nam znane mięso, węglowodany, napoje gazowane, kawa, czarna herbata, alkohol, nikotyna i szereg innych produktów. Zakwaszenie organizmu powodują również stres, leki, zbyt mała lub nawet zbyt intensywna aktywność fizyczna.

Co się dzieje z organizmem, gdy jest on zakwaszony? Otóż zmniejsza się jego zdolność do regeneracji uszkodzonych komórek, zdolność do detoksykacji metali ciężkich, zdolność organizmu do wchłaniania składników mineralnych i odżywczych. Po wielu latach zaniedbań stwarza to idealne środowisko do rozwoju poważnych chorób takich jak nowotwór, choroby psychiczne, miażdżyca, osteoporoza, cukrzyca, a nawet Alzcheimer, Parkinson.

Objawy zakwaszenia organizmu

Tak jak w przypadku każdej dysharmonii organizm wysyła nam sygnały. Zakwaszenie organizmu charakteryzuje się m.in.:

– ciemnymi kręgami pod oczami, częstymi przeziębieniami, mroczkami przed oczami, goryczą lub kwasem w ustach, obłożonym językiem, problemami trawiennymi, nudnościami, uczuciem pełności, wzdęciami, schorzeniami pęcherzyka żółciowego, bólami mięśni, uszkodzeniami dysków międzykręgowych, ostrymi i przewlekłymi bólami kręgosłupa, osteoporozą, zapaleniem stawów, reumatyzmem, wypadaniem włosów, kruchymi paznokciami, próchnicą, parodontozą, suchą skórą, zakażeniami grzybiczymi, trądzikiem u nastolatków i dorosłych, problemami z cerą, cellulitem, szybkim męczeniem się i uczuciem ciągłego zmęczenia, obniżonym popędem seksualnym, nadwagą, napadami głodu, kamieniami nerkowymi, podwyższonym poziomem cholesterolu, nadciśnieniem, nieprawidłowym ukrwieniem rąk i nóg, zawrotami głowy, bólami głowy, migreną.

Nadwaga a zakwaszenie organizmu

Mikrobiolog i naturopata Robert Young twierdzi, że istnieje tylko jedna choroba, a jest nią zakwaszenie krwi i tkanek spowodowane przez przez sposób odżywiania i styl życia. Nasz “tradycyjny” sposób odżywiania bazuje na dużej ilości białka zwierzęcego, mleku (i jego przetworach) oraz białym cukrze – a te produkty sprzyjają nadmiernemu zakwaszeniu krwi i rozwoju wirusów, bakterii, grzybów i drożdży. Kolejnym dokonaniem Younga jest teoria mówiąca o tym, że otyłość jest wynikiem zakwaszenia organizmu. Według Younga ciało wytwarza komórki tłuszczowe, aby “odciągnąć” szkodliwe kwasy od najważniejszych organów. Z tej perspektywy otyłość jest pewnego rodzaju ratunkiem na bardzo wysoki poziom kwasu w organizmie. Robert Young dokładnie opisuje problem równowagi kwasowo-zasadowej oraz otyłości w swoich dwóch książkach “Próbowałam już tylu diet” oraz “Próbowałam już wszystkiego, żeby schudnąć”.

Równowaga

Idealna sytuacja dla zdrowia jest wtedy, gdy dzielnie radzimy sobie ze stresem i trudami życia, jesteśmy aktywni fizycznie i codziennie przyrządzamy sobie posiłki ze zdrowych produktów. Jednak tak wzorowym trybem życia mogą poszczycić się nieliczni. Jakie kroki może podjąć osoba, która nie ma zbyt dużo czasu lub dopiero wkracza na drogę prowadzącą do zdrowia? Co jeść, a czego unikać? Co zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie zrezygnować z ukochanego schabowego? O tym w >> części drugiej.

Suplementy diety odkwaszające organizm

Zobacz wszystkie produkty >> Alkaline Care odkwaszające organizm 

Zakwaszenie organizmu – literatura

Alkaliczny styl życia

 Zakwaszenie. Nieznana przyczyna wielu chorób