res:
Zadbaj o swoje oczy cz.2 - Ćwiczenia na poprawę wzroku

Zadbaj o swoje oczy cz.2 – Ćwiczenia na poprawę wzroku

5 komentarzy

Dr. William H. Bates, lekarz z blisko 50 -letnią praktyką twierdzi, że większość ludzi z wadami wzroku nie musi, a nawet nie powinna nosić okularów. Wielu lekarzy o alternatywnym podejściu zgodnie twierdzi, że narząd wzroku można doprowadzić do możliwości widzenia bez okularów przy pomocy rehabilitacji, czyli specjalnych ćwiczeń dla wzroku. Narząd wzroku, podobnie jak i inne narządy, posiada zdolności adaptacyjne, regeneracyjne i podlega skutecznej rehabilitacji. Aby rozruszać nieco oczy, proponuję gimnastykę mięśni ocznych.

Ćwiczenia na poprawę wzroku

W indyjskiej jodze znane są nie tylko określone postawy (asany), które wpływają dobroczynnie zarówno na ciało, jak i na duszę, ale także połączenie ćwiczeń oddechu i ćwiczeń oczu. Wzmacniają one, rozluźniają i odprężają zewnętrzne mięśnie oczu. Ćwicząc codziennie, przyczyniamy się więc do uelastycznienia mięśni oczu, co wpływa pozytywnie na zdolność widzenia aż do późnego wieku.

– Usiądź lub połóż się wygodnie i odpręż się. Wykonując poniższe ćwiczenia, zwróć uwagę na to, żeby poruszały się tylko oczy, a nie cała głowa.

– Weź wdech, spójrz w górę, na brwi. Przy wydechu skieruj wzrok w dół, w stronę nosa. Powtórz to ćwiczenie trzykrotnie, w międzyczasie stale mrugając oczami.

– Przy następnym wdechu spójrz daleko w lewo, przy wydechu – w prawo. Powtórz trzykrotnie, w międzyczasie stale mrugając oczami.

– Następnie przy kolejnym wdechu spójrz daleko w lewo w górę, a przy wydechu – daleko w prawo w dół. To ukośne ćwiczenie w lewo i w prawo powtórz trzykrotnie, w międzyczasie mrugając oczami.

– Teraz należy połączyć ćwiczenia, wykonując krążenie oczami: podczas wdechu – w kierunku ruchu wskazówek zegara od lewego dołu do góry. Przy wydechu – od górnego środka do prawego dołu. Jeśli ćwiczenie to sprawia jakieś trudności, należy najpierw na kilka sekund zamknąć oczy i kilka razy głęboko odetchnąć. Następnie trzykrotnie powtórzyć ćwiczenie z krążeniem.

– Teraz należy wykonać krążenie w przeciwnym kierunku: przy wdechu od dołu do prawej góry, a przy wydechu od środkowej góry do lewego dołu. Powtórz ćwiczenie trzykrotnie. Jeśli w trakcie jego wykonywania pojawią się napięcia, ćwiczenie należy zakończyć i na kilka minut zakryć oczy. Następnego dnia ćwiczenie z krążeniem powinno wyjść lepiej!

Uwaga: na kilka godzin po wykonaniu ćwiczeń może pojawić się ucisk w oczach. Po kilkukrotnym wykonaniu ćwiczeń ucisk ustępuje.

Ćwiczenie pochodzi z książki “Dziesięć minut dla zdrowia twoich oczu”. Więcej książek i produktów na dobry wzrok w naszym zaprzyjaźnionym sklepie www.CzaryMary.pl, w kategorii Zdrowe oczy.