Yerba mate – właściwości i zalety naparu z ostrokrzewu paragwajskiego
Yerba mate to potoczna nazwa ostrokrzewu paragwajskiego. Zarówno roślina, jak i napój z jej liści pochodzi z Ameryki Południowej i podawany jest tam często zamiast herbaty. Wyróżnia się nie tylko sposobem picia (używa się do tego metalowych słomek o nazwie bombilla) – posiada również wiele korzystnych właściwości.
Dzięki nim yerba mate zdobywa coraz większą popularność na całym świecie, w tym także w Polsce. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zalety naparu z tej rośliny.
Właściwości i zalety yerba mate
Łagodne i długotrwałe pobudzenie
Prawdopodobnie najważniejszym powodem rosnącej popularności yerba mate jest zapewniane przez nią pobudzenie. Ostrokrzew paragwajski zawiera kofeinę, ale dzięki obecności innych składników (takich jak teobromina) jej działanie jest łagodniejsze i trwa dłużej, niż w przypadku innych napojów.
Dzięki temu picie yerby pozwala uniknąć negatywnych efektów, jakie mogą pojawić się podczas picia kawy czy napojów energetycznych. Należą do nich między innymi uczucie niepokoju i rozdrażnienie, a także nadmierna stymulacja krótko po wypiciu i następujący później spadek energii.
Zwiększenie koncentracji i poprawa zdolności umysłowych
Oprócz fizycznego pobudzenia, yerba mate zwiększa także sprawność umysłową. Jej użytkownicy wśród zalet wymieniają poprawę jasności myślenia i zwiększenie zdolności koncentracji, co ułatwia efektywne wykonywanie zadań.
Napar z ostrokrzewu zmniejsza także uczucie znużenia i zmęczenia podczas wielogodzinnego wysiłku umysłowego, przez co jest chętnie używany przez studentów oraz osoby pracujące umysłowo.
Dodatkowo, jedną z często podawanych zalet jest poprawa nastroju i samopoczucia.
Bogactwo witamin i minerałów
Inną zaletą omawianego napoju jest to, że z każdym kubkiem dostarcza on do organizmu ważnych witamin i minerałów. Są to między innymi witaminy z grupy B, witaminy A, C i E, cynk i magnez.
Tak bogaty zestaw składników wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i na wygląd. Przykładowo witaminy z grupy B dobrze działają na układ nerwowy, a witamina C na odpornościowy, natomiast witaminy A, E oraz cynk i magnez korzystnie wpływają na wygląd skóry, paznokci i włosów.
Opóźnienie starzenia dzięki antyoksydantom
Yerba mate jest bogata również w antyoksydanty. To substancje, którym medycyna w ostatnich latach poświęciła wiele uwagi. Ich działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników. Nazywa się w ten sposób atomy, jony lub cząsteczki, które posiadają przynajmniej jeden niesparowany elektron. Dążąc do jego przyłączenia, uszkadzają zdrowe komórki. Przyspieszają w ten sposób procesy starzenia organizmu, a także mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.
Z tego powodu włączenie odpowiedniej dawki antyoksydantów do codziennej diety może pomóc w ograniczeniu tych negatywnych procesów.
Poprawa trawienia
Jednym z tradycyjnych zastosowań yerby było picie jej jako remedium na kłopoty z trawieniem. W ten sposób wykorzystywali ją południowoamerykańscy Indianie.
Obecnie wiemy, że powodem skuteczności ostrokrzewu paragwajskiego w leczeniu tej dolegliwości jest stymulowanie przez niego produkcji soków trawiennych. Z powodzeniem możemy stosować go w tym celu również dzisiaj.
Inne pozytywne działania zdrowotne
Wśród innych pozytywnych efektów, które może przynosić picie naparu z ostrokrzewu paragwajskiego, wymienia się również obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu. Regulacja poziomu cukru jest ważna szczególnie dla osób chorych na cukrzycę, a cholesterolu – dla osób posiadających problemy z układem krążenia.
Warto sięgnąć po yerbę!
Podsumowując – warto sięgnąć po yerba mate. Choć na początku może nas odstraszyć wygląd naparu i jego smak, to z czasem można się do niego przyzwyczaić, a nawet go polubić.