res:
Woda kokosowa i jej właściwości

Woda kokosowa i jej właściwości

Dodaj komentarz

Woda kokosowa to napój pozyskiwany z młodych, zielonych jeszcze orzechów kokosowych. W ostatnich latach stała się ona niezwykle popularna, głównie za sprawą niektórych gwiazd kina i sportu, które piją ją wręcz w niewyobrażalnych ilościach. Co stoi za tak wielkim sukcesem wody kokosowej? Z pewnością chodzi tu o jej prozdrowotne cechy oraz to, że zapewnia świetne nawodnienie organizmu. Z jej właściwości ucieszą się szczególnie osoby, które chcą zrzucić parę zbędnych kilogramów, ale nie tylko!

Skąd się bierze woda kokosowa?

Woda kokosowa jest napojem pozyskiwanym z młodych, niedojrzałych owoców palmy kokosowej. Powstaje na skutek wielokrotnego oczyszczenia i filtracji wody pozyskiwanej przez drzewa z ziemi. W trakcie całej swojej wędrówki – od korzeni po koron, płyn staje się krystalicznie czysty, zachowując jednocześnie swoje prozdrowotne właściwości. Woda, którą kupujemy w sklepach, nie podlega żadnym procesom przetwórczym i do opakowań trafia bezpośrednio z kokosa.

woda kokosowa

Skład i właściwości prozdrowotne wody kokosowej

Woda z młodych kokosów posiada w sobie wiele odżywczych substancji. Zawiera w sobie głównie witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także minerały jak potas, magnez, fosfor i wapń. Warto wspomnieć o tym, że poziom elektrolitów w kokosowej wodzie przypomina mocno skład osocza ludzkiej krwi, dzięki czemu są one świetnie przyswajalne.

Z zalet wody kokosowej skorzystają przede wszystkim osoby, które mają do czynienia z dużym stresem i cierpią na choroby takie jak anemia i hipokalemia. Ze względu na sporą zawartość składników odżywczych w składzie, woda kokosowa, bardzo szybko uzupełnia wszelkie niedobory witamin i minerałów.

Dzięki odpowiedniemu składowi zapewnia ona wysoki poziom nawodnienia, regulację gospodarki wodnej i metabolizmu. Z jej zalet skorzystają więc wszyscy, którzy uprawiają sport lub pracują fizycznie. Badania wykazały, że woda kokosowa nawadnia organizm niemal 10 razy lepiej niż izotoniki, a w dodatku nie zawiera w sobie żadnych słodzików i innych sztucznych dodatków. Świetnie prezentuje się również w kategorii kalorii, dlatego bez obaw mogą pić ją osoby przebywające na diecie.

Badania naukowe nad wodą kokosową ukazały również, że wpływa ona pozytywnie na pracę całego układu krwionośnego (zmniejszając ciśnienie krwi i poziom cholesterolu), a także poprawia działanie układu nerwowego, trawiennego (poprawia trawienie, zmniejsza uporczywość biegunek i wymiotów) i moczowego (rozbija kamienie w nerkach).

Ze względu na obecność cytokin, działających przeciwzakrzepowo, z właściwości wody kokosowej skorzystają również osoby, które cierpią z powodu nadmiernej krzepliwości krwi.

Woda kokosowa posiada również właściwości antybakteryjne, antyalergiczne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne. Bez żadnych obaw mogą ją pić cukrzycy i osoby nie tolerujące laktozy.

Ze względu na sporą zawartość minerałów oraz zdolność do szybkiego nawodnienia organizmu, woda kokosowa polecana jest także jako jedno z rozwiązań na zwalczanie symptomów zatrucia alkoholowego, czyli popularnego kaca.

Woda kokosowa w kosmetyce

Woda kokosowa może być stosowana nie tylko wewnętrznie, ale też i na skórę. Swoje właściwości pielęgnacyjne zawdzięcza przede wszystkim temu, że w jej składzie znajduje się kinetyna, będąca naturalnym roślinnym hormonem wzrostu. Zwalcza ona wolne rodniki, nawilża skórę i zwiększa jej odporność na warunki atmosferyczne. Woda kokosowa może być więc z powodzeniem stosowana do przemywania i oczyszczania twarzy, łagodzi również poparzenia słoneczne i nadaje blasku i sprężystości włosom.