res:
Właściwości opuncji figowej. Na co stosuje się jej kwiaty i owoce?

Właściwości opuncji figowej. Na co stosuje się jej kwiaty i owoce?

Dodaj komentarz

Opuncja figowa jest w naszym kraju stosunkowo mało znaną rośliną, choć zdarza się, że hodujemy ją w swoich domach jako roślinę doniczkową! Warto poznać jej właściwości, ponieważ można na nich bardzo skorzystać. Wpływa ona korzystnie na stan zdrowia, ponadto sprzyja odchudzaniu. Niektóre fakty na temat tego owocującego kaktusa są do tego niezwykle interesujące!

Opuncja figowa – skąd pochodzi i jak wygląda?

Na początek warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest opuncja figowa. Jest to kwitnący i owocujący, jadalny kaktus, który naturalnie rośnie głównie w Meksyku, a także w Ameryce Południowej. Można ją jednak spotkać także na innych kontynentach, ponieważ da się ją hodować tam, gdzie jest ciepło. W Europie uprawiana jest np. we Włoszech. Ten pokryty kolcami sukulent może wyrosnąć nawet do wysokości 5 metrów. Opuncja figowa kwitnie i owocuje – owoce są wydłużone i z wypustkami, na początku zielone, a po dojrzeniu żółte, pomarańczowe lub czerwone.

Jakie są właściwości opuncji figowej?

Co istotne, do wykorzystania nadają się zarówno owoce, jak i kwiaty opuncji figowej. W owocach tej rośliny znajdują się takie składniki jak: witaminy A, C, E, które są silnymi antyoksydantami oraz witaminy z grupy B sprzyjające prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego. Oprócz tego, obfitują one w magnez, potas, wapń, fosfor i żelazo.

Warto dodać, że właściwości antyoksydacyjne owoce opuncji zawdzięczają także obecności związków fenolowych. Istotne jest też to, że zawierają one sterole roślinne, dzięki którym można lepiej zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, spożywanie owoców opuncji figowej korzystnie wpływa na jelita i florę bakteryjną. Zawierają one błonnik, który daje uczucie sytości, a także sprzyja detoksykacji. 

Jak skorzystać z tych niezwykłych właściwości, nie mając dostępu do świeżych owoców?

Jeśli chcesz przekonać się osobiście, jak działa ta wyjątkowa roślina na ludzki organizm, wcale nie musisz zastanawiać się, skąd wziąć jej świeże owoce. Kwiat tego kaktusa również obfituje w witaminy, zwłaszcza w witaminę A i C, a także w minerały i flawonoidy. Zatem również kwiaty opuncji figowej zwalczają wolne rodniki. Wystarczy, że w Twoim menu pojawi się herbata z opuncji figowej, byś mógł skorzystać ze zbawiennego działania substancji zawartych w kwiatach.

Pamiętać też trzeba o tym, że susz z liści tego kaktusa stosowany jest do leczenia astmy, nieżytu żołądka i jelit, niestrawności, a także do regeneracji wątroby. Picie takiej herbaty obniża poziom cukru we krwi, działa też przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Poleca się ją karmiącym matkom, ponieważ wspomaga laktację. Bardzo ważną informacją jest także to, że opuncja figowa w tej postaci jest świetna na odchudzanie!

Można też pomyśleć o ekstrakcie z opuncji figowej w tabletkach. Jest to opcja dla osób, które nie mają czasu na parzenie herbaty lub chcą skorzystać ze skoncentrowanej mocy opuncji figowej. Tabletki zawierające wyciągi z tej rośliny są szczególnie popularne wśród osób dbających o linię. Nie można zapominać również o tym, że ekstrakt z nasion opuncji figowej zawarty na przykład w olejach (np. MOHANI Olej z opuncji figowej 30 ml lub NAJEL Olej z opuncji figowej 80 ml) i innych kosmetykach, sprzyja cerze dojrzałej. Poprawia gęstość, jędrność i napięcie skóry, zapobiega utracie wilgoci i jestem jednym z najbardziej cenionych eliksirów młodości.

Na koniec trochę ciekawostek. O wyjątkowości opuncji figowej przekonani byli już Aztekowie – uważali ją za roślinę świętą. Wykorzystywali ją między innymi do produkcji wina dla kapłanów. Ponadto była stosowana do robienia okładów i tamowania krwi.

Więcej informacji o opuncji figowej »