res:
Jak wspomóc organizm w naturalnym usuwaniu toksyn?

Jak wspomóc organizm w naturalnym usuwaniu toksyn?

3 komentarze

Usuwanie toksyn to proces, z którym zdrowy organizm sprawnie sobie radzi, jednak jest wiele sposobów na to, by go wspomóc w tej niezwykle ważnej funkcji. Najłatwiejszym jest zwiększenie w diecie poniższych składników odżywczych:

– selenu i jodu (wodorosty)
– cynku i koenzymu Q (skorupiaki, surowe mięso)
– tioli (bogate w siarkę warzywa i zielenina)
– flawonoidów (kolorowe warzywa i owoce)
– minerałów (jodowana sól morska i wodorosty)
– pełnoprawnych aminokwasów (białko zwierzęce lub zbilansowane białko roślinne)

Inne sposoby na usuwanie toksyn

POCENIE/SAUNA

Gruczoły potowe świetnie radzą sobie z wydalaniem metali ciężkich, plastiku i rozpuszczalników. W ramach intensywnego oczyszczania można korzystać z sauny 4 razy w tygodniu.

BŁOTO/GLINA

Glina to najstarszy „kosmetyk” wykorzystywany od tysięcy lat w procesach odnowy biologicznej i zdrowotnej. Kąpiele i maseczki z niej wspomagają usuwanie metali ciężkich i innych toksyn odkładających się w tkance tłuszczowej ciała.

Uwaga: Glina, krasnorosty morskie i glony wchłaniają nie tylko toksyny, ale również leki obecne w krwiobiegu i przyjmowane doustnie. Jeśli przyjmujesz jakieś medykamenty, skonsultuj z lekarzem swoją decyzję o rozpoczęciu detoksykacji i słuchaj jego porad, by proces oczyszczenia organizmu nie wpłynął negatywnie na twój stan zdrowia.

W sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie znajdziemy wiele różnych odmian gliny. Można z niej zrobić „pastę” do nałożenia na skórę, w połączeniu z solami magnezu – roztwór do moczenia nóg lub kąpiel (z mocno rozwodnionej gliny).

Uwaga: Jeśli zdecydujesz się na roztwór do moczenia nóg, wylej go później na podwórko – wylany do ścieków może zapchać rury!

GLONY

Glony i krasnorosty wchłaniają toksyny i uniemożliwiają im powrót do krwiobiegu. Świetnie sprawdzają się nie tylko w diecie, ale też nałożone na skórę razem z gliną albo jako maseczka z wodorostów.

SZCZOTKOWANIE ciała na sucho

Szczotkowanie pozwala usunąć stare komórki, ożywia skórę i pobudza usuwanie toksyn. Cały proces zajmuje zwykle 5-10 minut, można go wykonywać codziennie.

Szczotką o miękkim włosiu lub czystą, suchą szmatką przecieramy skórę okrężnymi ruchami zaczynając od stóp i kierując się w stronę serca.  Każda noga osobno, po czym przechodzimy do podbrzusza i ramion.

Przyprawy wspomagające oczyszczanie organizmu

Co mają przyprawy do oczyszczania? Otóż tym prostym sposobem, dodając szczyptę poniższych przypraw do codziennych posiłków, zwiększamy wydajność enzymów produkowanych przez wątrobę, nerki i gruczoły potowe. Przyprawy pomagają zachować równowagę enzymów, których zadaniem jest przetworzenie i usuwanie toksyn.

Oto przyprawy, które warto mieć w swojej kuchni:

 • aloes
 • łopian
 • pieprz cayenne
 • korzeń mniszka lekarskiego
 • koper ogrodowy
 • imbir
 • chrzan
 • pietruszka naciowa
 • mięta pieprzowa
 • rozmaryn
 • szafran
 • kurkuma

Źródło: Fenomenalna kuracja dr Wahls. Plan leczenia stwardnienia rozsianego i innych chorób autoimmunologicznych.