res:
Uzdrawianie dźwiękiem - ćwiczenia praktyczne

Uzdrawianie dźwiękiem – ćwiczenia praktyczne

Dodaj komentarz

Wielu z nas nosi w sobie przekonanie, że “nie ma głosu” lub ma straszny głos. Owszem, nie każdy będzie miał głos jak Celine Dion, lecz każdy może głos wyćwiczyć (a i Celine mimo talentu musi dużo pracować z głosem). Natomiast w uzdrawianiu dźwiękiem nie jest najważniejsza barwa głosu, umiejętności śpiewania, lecz to, w jaki sposób swój głos czujemy. Aby poczuć się dobrze ze swoim głosem i w ogóle przypomnieć sobie o jego istnieniu, proponuję ćwiczenie z książki Shirlie Roden, “Uzdrawianie dźwiękiem”.

Ćwiczenie na odczucie swojego głosu

Usiądź w ciszy na kilka minut, zamknij oczy i dostrój się do rytmu narządów twojego ciała. Pozostań świadomy swojego oddechu wpływającego i wypływającego przez nos. Weź wdech i wyobraź sobie, jak powietrze płynie przez tunel biegnący z tyłu twojego gardła pomiędzy płucami aż do punktu nieco poniżej pępka. Zrób spokojny wydech i powtórz ten proces kilka razy, wyobrażając sobie, że wdychasz złote światło, a wydychasz negatywną energię. Następnie podczas wypuszczania powietrza spraw, aby z tyłu twojego nosa rezonował mruczący dźwięk. Pozwól, aby wibrował on w twoich zatokach i kościach policzkowych, w dół poprzez gardło i niżej aż do brzucha.

Kontynuuj to mruczenie, a kiedy będziesz gotowy, otwórz usta na wydechu i zacznij intonować dźwięk będący zgłoską A, EJ, O, OŁ, I lub U. Wydawaj go, podnosząc lub obniżając wysokość tonu, tak jak masz na to ochotę. Mocno skoncentruj uwagę na dźwięku i zjednocz się z nim. Pozwól, aby każda część twojego ciała rozpuściła się w dźwięku, aż sam całkowicie się nim staniesz. Poczuj, jak on rezonuje w całym twoim ciele, oczyszczając je i dostrajając, łącząc je w całość. Poczuj siłę i czystość dźwięku, który  jest Tobą. Utrzymuj uwagę i kontynuuj intonowanie twojego dźwięku tak długo, jak masz ochotę. Kiedy przestaniesz, przez chwilę znowu posłuchaj ciszy, zanim znowu otworzysz oczy.

Używanie dźwięku w pracy nad sobą

Za pomocą poniższych ćwiczeń będziemy przesuwać energię od podstawy kręgosłupa aż do czakry korony głowy, po drodze oczyszczając bloki energetyczne i podnosząc nasz poziom energii.

Do uzdrawiania można używać pojedynczych dźwięków niezależnie od siebie, wysyłając je do odpowiednich czakr albo do jakiejkolwiek części ciała, która przyciąga twoją uwagę. Podążaj za instynktem – czy właściwy wydaje Ci się wysoki dźwięk, czy może raczej niski; jakiej głoski użyjesz?

Odkryjesz też, że masz pewne ulubione dźwięki lub sylaby, na które Twoje ciało żywo reaguje. Pewna kobieta przyszła na drugi dzień warsztatów zupełnie odmieniona przez intonowanie poprzedniego ranka frazy “Jam jest”. Śpiewanie jej przez dwadzieścia minut dziennie cudownie oczyściło wszystkie negatywne uczucia i znów była pełna energii. To, co pomaga innym, nie musi koniecznie działać w twoim przypadku, ale jednego możesz być pewny: coś na pewno zadziała. Do Ciebie należy odkrycie takiego dźwięku.

Energetyzujące dźwięki – terapia dźwiękiem

Stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, ugnij lekko kolana, ramiona opuść luźno po bokach. Jeśli wykonujesz to ćwiczenie na siedząco, nie krzyżuj nóg i umieść dłonie na udach, skierowane wnętrzami w dół. Odpręż się i weź wdech. Skoncentruj się na czakrze korzenia u podstawy kręgosłupa. Kiedy śpiewasz, otwieraj szeroko usta, rozluźnij gardło, utrzymuj język płasko na spodzie jamy ustnej.

A: Rozpoczniemy od energetyzującego dźwięku A, wdychając energię przez nos, kierując ją w górę przez czakrę korzenia i śpiewając na wydechu. Weź wdech, a potem zrób wydech, intonując dźwięk A i licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy.

Ej: Teraz wdychaj energię w górę nosa od czakry korony do obszaru tuż poniżej pępka. Zmieniając wysokość w górę skali do kolejnej nuty, użyjemy dźwięku, aby uwolnić blokady w obrębie układu trawiennego. Rozszerz usta, weź wdech i zrób wydech wraz z dźwiękiem EJ, licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy.

O: Tym razem podczas wdechu będziemy przesuwać energię w górę, od pępka do splotu słonecznego, usuwając problemy i uwalniając się od lęku. Ułóż usta w małe kółko, weź wdech i zrób wydech z dźwiękiem O, licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy.

: Użyj teraz oddechu do przesunięcia energii w górę z obszaru splotu słonecznego do centrum serca, otwierając je i wpuszczając miłość. Nadal utrzymując usta ułożone w małe kółko, otwórz je nieco szerzej. Weź wdech, a wraz z wydechem zaintonuj dźwięk OŁ, licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy.

I: Wdychaj energię w górę, od serca do centrum gardła – ośrodka woli, którym wyrażasz swoją prawdę. Rozciągnij szeroko usta, weź wdech i zrób wydech z dźwiękiem I, licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy.

OM: Teraz będziemy wdychać energię w górę, od czakry gardła do czakry trzeciego oka, na czole pomiędzy brwiami – centrum twojej intuicji. Otwórz swoją intuicję dźwiękiem OM, zaczynając od O i kończąc na M. Niech dźwięk M rezonuje w Twoich ustach. Weź wdech i zrób wydech wraz z dźwiękiem OM, licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy.

U: Teraz za pomocą oddechu przesuń energię jeszcze raz w górę, od trzeciego oka do korony, otwierając uniwersalną wiedzę. Użyjemy czystego, klarownego tonu, aby stworzyć cel i osiągnąć jasność. Weź wdech i zrób wydech z dźwiękiem U, licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy.

JAM JEST: Teraz wdychaj energię całym ciałem – każdym nerwem, mięśniem, tkanką i porem skóry. Poczuj, jak oddech życia przepływa przez każdą twoją komórkę, relaksując cię i napełniając energią. Weź wdech i z wydechem zaintonuj frazę “Jam jest”, licząc powoli do ośmiu. Powtórz to trzy razy. Pozwól, by energia krążyła, wprawiając w drgania nawet jądra twoich komórek. Poczuj energię istnienia. Niech dźwięk napełni cię życiem!

Więcej ciekawych ćwiczeń w książce „Uzdrawianie dźwiękiem. Jak korzystać z uzdrawiającej mocy ludzkiego głosu