res:
Rozregulowane cykle snu i czuwania - jak wpływają na zdrowie?

Rozregulowane cykle snu i czuwania – jak wpływają na zdrowie?

Dodaj komentarz

Choć może to się wydać nieprawdopodobne, rozregulowanie cyklu snu i czuwania może mieć wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, lecz również na funkcjonowanie całego organizmu i (w dalszej perspektywie) na zdrowie (a raczej choroby). Poniżej znajduje się fragment opisujący m.in. zmiany hormonalne, wywołane późnym chodzeniem spać i późnym wstawaniem.

Fragment pochodzi z książki „Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego. Książka zawiera mnóstwo ważnych informacji o roli wątroby, dlaczego większość z nas ma ją zanieczyszczoną i jakie choroby są związane z jej zanieczyszczeniem. Jednakże autor nie pozostawia nas samych – proponuje przejrzysty program oczyszczania wątroby i wskazówki, aby utrzymać ją w dobrej formie.

Naturalne cykle snu/czuwania

„Cykliczna zmiana noc/dzień reguluje nasze naturalne cykle snu/czuwania oraz różne niezbędne procesy biochemiczne. Gdy pojawia się światło dzienne, dochodzi do uwolnienia silnych hormonów (glikokortykoidów). Główne z nich to kortyzol i kortykosteron. Hormony te regulują niektóre istotniejsze funkcje w organizmie, w tym metabolizm, poziom cukru we krwi oraz odpowiedzi immunologiczne. Poziomy szczytowe pojawiają się pomiędzy godziną 4 a 8 rano i stopniowo zmniejszają się z biegiem czasu. Najniższy poziom ma miejsce między północą a 3 nad ranem.

Zmiana w naturalnym, codziennym programie snu/czuwania powoduje również zmianę w szczycie cyklu kortyzolu. Przykładowo: jeśli nagle zaczynamy kłaść się spać po północy, a nie przed godziną 22 i/lub wstajemy rano po godzinie 8 lub 9 zamiast ze wschodem słońca bądź przed nim, około 6 nad ranem, wymuszamy tym samym hormonalną zmianę czasową, która może prowadzić do wystąpienia chaosu w organizmie. Produkty uboczne metabolizmu, które na ogół gromadzą się w nocy w odbytnicy i pęcherzu moczowym, zazwyczaj są wydalane pomiędzy godziną 6 a 8 rano. Przy zmianie cyklu snu/czuwania organizm musi zachowywać ten zbędny materiał przemiany materii i niekiedy ponownie wchłonąć jego część. Kiedy zaburzamy swój naturalny cykl snu/czuwania, biologiczne rytmy organizmu ulegają desynchronizacji z większymi rytmami całodobowymi, kontrolowanymi przez regularne fazy ciemności i światła. Może to prowadzić do wielu różnych chorób, w tym przewlekłej choroby wątroby, dolegliwości układu oddechowego i problemów z sercem.

Zaburzenia w cyklu przemiany kortyzolu mogą ponadto spowodować poważne problemy zdrowotne. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia badacze odkryli, że więcej udarów i ataków serca ma miejsce rano. Skrzepy krwi tworzą się najgwałtowniej około 8 rano. Rano wzrasta także ciśnienie krwi i pozostaje na takim poziomie do późnych godzin popołudniowych. Około godziny 18.00 zaczyna z każdą godziną coraz bardziej spadać. Aby zatem wesprzeć swoje podstawowe hormonalne i krążeniowe rytmy organizmu, najlepiej chodzić spać wcześnie (przed godziną 22) i wstawać nie później, niż następuje wschód Słońca (najlepiej około 6 rano). (Uwaga: Zmienia się to w zależności od pór roku. Zimą możemy potrzebować nieco więcej snu, zaś latem – mniej).

Melatonina i serotonina

Jednym z najsilniejszych hormonów szyszynki jest neuroprzekaźnik o nazwie melatonina. Proces jej wydzielania zaczyna się pomiędzy 21.30 a 22.30 (w zależności od wieku), co wywołuje senność. Osiąga poziom szczytowy pomiędzy 1 a 2 nad ranem i spada na najniższy poziom w południe. Szyszynka kontroluje rozmnażanie się, sen i aktywność motoryczną, ciśnienie krwi, układ odpornościowy, przysadkę mózgową i tarczycę, wzrost komórek, temperaturę ciała i wiele innych ważnych funkcji. Wszystkie zależą od równowagi w cyklu przemiany metioniny. Powodujemy w nim zaburzenia – a także w wielu innych cyklach hormonalnych – gdy kładziemy się późno spać bądź pracujemy na nocne zmiany.

Mózg, oprócz wytwarzania melatoniny, dokonuje także syntezy serotoniny, która jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem/hormonem związanym z naszym stanem fizycznego i emocjonalnego dobrego samopoczucia. Wpływa na rytm dnia i nocy, zachowania natury seksualnej, pamięć, apetyt, impulsywność, lęk, a nawet tendencje samobójcze. Poziom serotoniny, w przeciwieństwie do melatoniny, zwiększa się wraz ze światłem słonecznym. Stymulują ją także ćwiczenia fizyczne oraz cukier. Jeśli wstajemy w późnych godzinach rannych, wynikający w następstwie tego brak ekspozycji na dostateczne ilości światła słonecznego powoduje zmniejszenie poziomu tego hormonu w ciągu dnia. Ponadto z uwagi na to, że melatonina stanowi produkt rozpadu serotoniny, nawyk późnego wstawania powoduje także obniżenie w nocy poziomu tej pierwszej.

Wszelkie odchylenia od rytmów całodobowych powodują nieprawidłowe procesy wydzielnicze istotnych hormonów mózgowych, czyli melatoniny i serotoniny. Prowadzi to z kolei do zaburzenia rytmów biologicznych, które niekiedy zakłócają funkcjonowanie całego organizmu, w tym metabolizm i równowagę wewnątrzwydzielniczą. Nagle można poczuć dezorientację i stać się podatnym na wiele różnych chorób i dolegliwości – począwszy od zwykłego bólu głowy, poprzez depresję, a skończywszy na w pełni rozwiniętym guzie”.

Fragment książki „Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego” Moritz Andreas. Książka zawiera mnóstwo ważnych informacji o roli wątroby, dlaczego większość z nas ma ją zanieczyszczoną i jakie choroby są związane z jej zanieczyszczeniem. Jednakże autor nie pozostawia nas samych – proponuje przejrzysty program oczyszczania wątroby i wskazówki, aby utrzymać ją w dobrej formie.