res:
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Dodaj komentarz

Matka Natura przygotowała nas na ciężkie czasy, nawet takie, jakie mamy obecnie – zanieczyszczone środowisko, w tym niezbyt zdrowe powietrze, niestety również i w mieszkaniach. W zamkniętych przestrzeniach mamy do czynienia ze smogiem elektromagnetycznym, związkami chemicznymi zawartymi w środkach czystości (jeśli ktoś używa chemicznych preparatów) czy też odświeżaczach powietrza. W celu oczyszczenia powietrza możemy zazielenić nasze mieszkanie. Oto kilka roślin, które ratują nas przed zanieczyszczeniami.

Rośliny oczyszczające powietrze

Bluszcz – pochłania formaldehyd, toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen. Bluszcz toleruje ciemniejsze miejsca, jednak nie będzie w stanie znieść zbyt dużej ilości wody i kurzu na listkach.

Dracena – pochłania m.in. formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetylen oraz tlenek węgla. Jest wiele odmian dracen, jednak na prowadzenie, pod względem pochłaniania zanieczyszczeń, wysuwają się dracena wonna, dracena deremeńska, dracena obrzeżona.

Fikusy (figowce) – chłoną formaldehyd, benzen i amoniak. Lubią lekko wilgotną ziemię, na nadmiar wody reagują gubieniem liści.

Palmy – oczyszczają powietrze ze związków takich jak: toluen, ksylen, amoniak, formaldehyd, benzen, trójchloroetylen. Jedną z zalet palm jest nawilżanie powietrza.

rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Skrzydłokwiat

Paprotki – pochłaniają formaldehyd, dodatkowo nawilżają powietrze. Źle znoszą przeciągi i ciepło grzejników, lubią za to odpowiednią wilgotność oraz ciemne miejsca.

Sansewiera – ta roślinka jest odporna na niedobór i nadmiar światła. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i benzenu. Nocą produkuje tlen.

Skrzydłokwiat– to wdzięczna roślina – pochłania wiele toksycznych substancji, w dodatku jest wytrzymała, jest w stanie przetrwać przy suchym powietrzu i małej ilości słońca.

Zielistka – ratuje nas przed formaldehydem, tlenkiem węgla i promieniowaniem elektromagnetycznym.

Zanim zdecydujemy się na zakup rośliny, zastanówmy się, do którego pomieszczenia chcielibyśmy je wstawić. Jeśli do sypialni – wybierzmy takie, które produkują tlen w nocy (np. aloes, kaktus bożonarodzeniowy, sansewiera), jeśli do pokoju, w którym znajduje się telewizor lub komputer – kupmy te, które pochłaniają promieniowanie (figowiec, kleistokaktus, zielistka).

Toyota i rośliny oczyszczające powietrze

Na koniec mamy ciekawostkę i miejmy nadzieję, że przyszłościowy trend w wykorzystaniu roślin do zmniejszenia ilości emitowanego dwutlenku węgla. Koncern Toyota tworzy gatunki kwiatów pochłaniające zanieczyszczania. Dokładniej – nowy gatunek szałwii, której liście chłoną szkodliwe gazy uwalniane przez fabryki produkcyjne oraz nowy gatunek gardenii. Liście zmodyfikowanej gardenii zwiększają ilość pary wodnej w powietrzu na tyle, że obniżają temperaturę powietrza wokół fabryki. Powoduje to mniejsze zapotrzebowanie na energię do ochłodzenia zakładu produkcyjnego, a w konsekwencji mniejszą ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Toyota ma już na swoim koncie inne proekologiczne rozwiązania – wokół głównej siedziby firmy rośnie specjalny gatunek trawy, który wolno rośnie i wymaga koszenia raz w roku, panele słoneczne na dachu czy też automatycznie wyłączane światło po wyjściu z łazienki.

Dla początkujących miłośników ogrodnictwa polecamy poniższe książki:

Ogród naturalny. Ilustrowany poradnik, Rośliny doniczkowe, Ogrodnictwo dla bystrzaków