res:
Aktywność fizyczna sposobem na obniżony nastrój i... spełnienie marzeń

Aktywność fizyczna sposobem na obniżony nastrój i… spełnienie marzeń

Dodaj komentarz

Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ nie tylko na ciało, lecz również na umysł. Dzieje się to za sprawą wzrostu neurotransmiterów (wśród których interesuje nas serotonina) i wzrostu endorfin – hormonów dobrego samopoczucia. Systematyczna aktywność fizyczna powoduje wzrost pewności siebie i „poczucie mistrzostwa”, które z kolei przekładają się na motywację do działania w innych aspektach życia. Podobne zdanie ma Ewa Chodakowska, popularna trenerka personalna znana z programu telewizyjnego „Pytanie na śniadanie”, autorka książki „Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską„.

Choć książka koncentruje się głównie na ćwiczeniach fizycznych i programie dietetycznym, jej przekaz jest głębszy – ukryty między wierszami, między godzinami treningów i wydobywaniu codziennych pokładów wytrwałości w osiągnięciu swego celu. Ewa podkreśla, że to od ciebie zależy czy swoje działania zakończysz sukcesem czy porażką. Mimo tego, że program treningowy Ewy skupia się na ciele, Ewa tak naprawdę zachęca do odkrycia swego wewnętrznego potencjału, realizowania marzeń i … bycia szczęśliwym!

W zwięzły i krótki sposób pisze o tym sama Ewa we wstępie do swojej książki. Ten fragment jest o tyle ciekawy, że z przyjemnością zacytuję go w całości:

„To dzięki endorfinom kochamy, czujemy się kochani, piękniejsi, rośnie nasza samoocena i samoakceptacja. Nasza dusza zaczyna śpiewać, kreatywność wylewa się uszami, a ciało nabiera samouzdrawiającej mocy.

Ćwiczenia stają się przyjemnością – uzależniamy się od pozytywnego nastroju. Już po tygodniu systematycznej pracy (którą wolę nazywać chwilami radości) budzimy się z wewnętrzną potrzebą zażycia „naturalnej pigułki szczęścia” w postaci treningu.

Z momentem pojawienia się pierwszych zauważalnych efektów zaczynamy akceptować, a nawet lubić swoje ciało, zaczynamy patrzeć na siebie łaskawszym okiem. Dzięki ćwiczeniom negatywne uczucia, emocje i stres są niwelowane. Otwieramy się na ludzi, przestajemy skupiać się na błahostkach. Poszerza się horyzont naszych perspektyw, odkrywamy w sobie potencjał do realizowania marzeń. Koncentrujemy się na sobie i nie tracimy energii na rzeczy nieistotne. Rośniemy w siłę, co przekłada się na umiejętność podejmowania odważnych decyzji, często wymagających definitywnego zamknięcia spraw, które są dla nas trudne. Dostajemy skrzydeł i zabieramy się za skrywane dotąd pragnienia.

Nasze życie osobiste rozkwita. Związki przechodzą renesans, samotne osoby znajdują partnerów. Kiedy czujemy się atrakcyjnie we własnym ciele, wypełniamy się inną energią, którą emanujemy na zewnątrz. Karmimy się pozytywnymi emocjami i przyciągamy do siebie to,  co sami dajemy. W naturalny i niewymuszony sposób, wciąż pozostając sobą, nabieramy świadomości bycia wyjątkowymi i szczęśliwymi„.

Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską.

Książka wyraża holistyczną filozofię Ewy Chodakowskiej opartą na założeniu, że aktywność fizyczna i jej pozytywne rezultaty przyczyniają się do rozwoju duchowego, emocjonalnego oraz umysłowego . Do współtworzenia książki Ewa zaprosiła swojego partnera życiowego Lefterisa Kavoukisa, jednego z najbardziej znanych i cenionych trenerów personalnych w Grecji. Książka zawiera kompleksowy program miesięcznej metamorfozy z podziałem na poszczególne dni: 30 dni, 30 treningów po 30 minut, 30 jadłospisów. W książce znajduje się motywacja na każdy dzień, praktyczne porady dietetyczne i wskazówki treningowe oraz zdjęcia trenerki prezentującej wszystkie ćwiczenia opatrzone szczegółowym opisem.