res:
Powikłania po laserowej korekcji wzroku? Odpowiadamy na Wasze wątpliwości

Powikłania po laserowej korekcji wzroku? Odpowiadamy na Wasze wątpliwości

Dodaj komentarz

laserowa korekcja wzroku

Trzeba raz na zawsze powiedzieć: tak, laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna. Oczywistym jednak jest, że po samym zabiegu oczy narażone są na większe ryzyko. Jedyne co musisz to przestrzegać zaleceń lekarza. W naszym, artykule podpowiadamy, na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na całym świecie. Co ważne, jest też jednym z najbezpieczniejszych zabiegów. Pod warunkiem, że zostaną podjęte odpowiednie środki przygotowawcze, a pacjent będzie współpracował z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza w kwestii kilku środków zapobiegawczych po operacji. Niektóre mogą być uciążliwe (ograniczenie styczności z monitorem komputera, czy ekranem telefonu), jednak efekt jest tego warty.

Co ciekawe, na stronie Centrum Okulistycznego Blikpol możemy przeczytać:

Powikłania występują w mniej niż 1% wykonywanych zabiegów operacji oczu. Mamy tu na myśli głównie stany zapalne, przymglenia rogówki. Są to zjawiska do wyleczenia. W ramach naturalnego procesu gojenia występuje natomiast dość często suchość oczu czy przejściowe wahania ostrości, także po zmroku, które ustępują po kilku miesiącach.

Jakich zaleceń musisz przestrzegać?

Bezpośrednio po zabiegu oraz w pierwszych dniach po nim możesz czuć delikatny dyskomfort, obrzęk powiek, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, swędzenie, a także nadwrażliwość na światło (rażenie) czy wahania ostrości widzenia. To absolutnie normalne, o czym zresztą poinformuje Cię Twój lekarz prowadzący. Co ważne, pierwszą kontrolę przejdziesz od razu po zabiegu, a kolejną następnego dnia. Dalej pójdzie już z górki – kolejne wizyty będą sporadyczne, aż do całkowitego „wyzdrowienia” oka.

Do najważniejszych obowiązków będzie należało bez wątpienia noszenie specjalnych soczewek od jednego do trzech dni po zabiegu. Tuż po samej operacji będziesz musiał też chronić swoje oczy za okularami przeciwsłonecznymi. Bardzo ważne będzie też nawilżanie oczu specjalnymi kroplami, które przepisze Ci lekarz.

Do największej ilości powikłań dochodzi przede wszystkim przez brak odpowiedniej ochrony oczu po zabiegu, np. poprzez kontakt z osobami chorymi (oczy po zabiegu będą podatne na infekcje). Aby dodatkowo je ochronić należy przez miesiąc unikać zadymionych i zakurzonych pomieszczeń, a przez ok. 2 miesiące trzeba odłożyć wizyty na basenach, czy w solarium. Co więcej, Panie na 2 tygodnie muszą zrezygnować z malowania oczu. Przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci na bezpieczną rekonwalescencję po tym bezpiecznym zabiegu.

[Artykuł sponsorowany]