res:
Pij i chudnij!

Pij i chudnij!

Dodaj komentarz

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników kawy – istnieje kawa, która poprawia metabolizm glukozy oraz ułatwia zrzucenie wagi. Mowa o zielonej kawie:-) W smaku przypomina ona nieco zieloną herbatę, nie odnajdziemy w niej charakterystycznego smaku i zapachu czarnej kawy, za to będą w niej związki działające z korzyścią dla zdrowia i… sylwetki.

Różnica między kawą czarną a zieloną

Istnieje cały ogrom artykułów mówiących o korzystnym działaniu czarnej kawy, jednakże jej przeciwnicy nie pozostają dłużni – równie wiele jest tekstów wymieniających jej negatywne właściwości. W takim zalewie informacyjnym trudno odnaleźć stabilny grunt i wyrobić własne zdanie, zwłaszcza, że obie strony przytaczają badania naukowe będące „za” i „przeciw” czarnej kawie. Z pewną pomocą może przyjść jedna z zasad zdrowego odżywiania – im bardziej przetworzone, tym mniej zdrowe. Jak to wygląda w przypadku kawy?

Zasadnicza różnica między kawą zieloną i czarną polega na tym, że zielona kawa nie została poddana obróbce termicznej. Tak, obie kawy pochodzą z tej samej rośliny, jednak zielona jest bardziej naturalna. Podobnie jak z herbatą zieloną i czarną (czarna herbata jest zieloną herbatą poddaną procesowi suszenia i fermentacji). To dzięki obróbce termicznej producenci kawy uzyskują zniewalający zapach i brązowy kolor ziarenek. Jednakże obróbka niszczy to, co zdrowe i wartościowe. W przypadku kawy jest to kwas chlorogenowy i antyoksydanty (więcej o ich działaniu poniżej).

Zielona kawa – właściwości

Zielone ziarna kawy charakteryzują się dużą zawartością kwasu chlorogenowego, który niemal całkowicie zanika w trakcie procesu palenia kawy. Ten tajemniczo brzmiący kwas poprawia metabolizm glukozy i jest silnym przeciwutleniaczem (antyoksydantem). Oprócz niego w zielonej kawie znajdziemy też inne antyoksydanty – ich obecność korzystnie wpływa na zdrowie, chronią nasze komórki przed działaniem wolnych rodników. Nadmierna ilość wolnych rodników w organizmie przyspiesza proces starzenia się organizmu i przyczynia się do powstawania chorób cywilizacyjnych. Ich nadmiaru możemy spodziewać się przy nieregularnym i niezdrowym trybie życia, w przypadku obciążenia organizmu i diety ubogiej w witaminy a bogatej w produkty przetworzone.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć – zielona kawa nie jest cudownym specyfikiem na schudnięcie – jest jedynie pomocą w rzuceniu zbędnych kilogramów.

Najdroższa kawa świata*

Na koniec mam małą ciekawostkę. Czy wiesz, ile może kosztować najdroższa kawa świata, o nazwie kopi luwak? Przyjemność wypicia jednej filiżanki takiej kawy, to koszt około… 100 zł. W „produkcji” kawy pomaga zwierzątko – łaskun muzang. Zjada ono najlepsze owoce kawy, które zostają poddane częściowemu trawieniu, a następnie są wydalane. Owoce, które przebyły taką drogę, są pozbawione gorzkiego smaku i, według znawców, mają lepszy aromat. Ziarna oczywiście są myte, później natomiast są poddawane prażeniu i mieleniu.

 *źródło: pl.wikipedia.org

Informacja dla zainteresowanych:
Zieloną kawę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w naszym zaprzyjaźnionym sklepie:

zielona kawa