res:
Ile oleju kokosowego potrzebujemy?

Ile oleju kokosowego potrzebujemy?

Dodaj komentarz

Już wielu osobom olej kokosowy przypadł do gustu. Posiada on szerokie spektrum zastosowań, od kosmetycznych, przez kuchenne, do leczniczych. Jednak czy zastanawiałeś się jak dużo możemy użyć tego oleju w ciągu dnia? Badacze jeszcze nie są zgodni co do ilości, dzięki której moglibyśmy optymalnie wykorzystać jego właściwości lecznicze, lecz zostawiają pewne wskazówki.

Dzienna dawka oleju kokosowego

Na podstawie ilości średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (będących w mleku matki), które są znane z właściwości ochronnych niemowląt, można oszacować ile potrzebują ich dorośli. W 50 gramach (3 i 1/2 łyżki stołowej) oleju kokosowego znajdują się dokładnie takie ilości średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które badacze odnajdują w mleku matki dla niemowlaka. Przy większych ilościach działanie ochronne kwasów tłuszczowych zwiększa się.

Według innych badań klinicznych bezpieczny poziom średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych wynosi 1 gram na kilogram wagi ciała. I tak przykładowo osoba o wadze 68 kg może spożyć 5 łyżek stołowych oleju kokosowego.

Dr Bruce Fife, autor książki Cud oleju kokosowego zaleca dorosłym spożycie 2-4 łyżek stołowych dziennie. Tę ilość możemy spożyć dodając olej do potraw, przyjąć go jako suplement lub użyć jako balsamu na skórę.

Dzienna dawka w innych produktach kokosowych

Dobroczynne średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe odnajdziemy nie tylko w samym oleju kokosowym, lecz również w innych produktach z kokosa. Oto porównanie zalecanej dziennej dawki w różnych produktach:

  • ok 200 gramów świeżego miąższu kokosa (około połowy kokosa)
  • 2 i 3/4 szklanki suszonego, poszatkowanego kokosa
  • 0,3 litra mleczka kokosowego

Czy można przedawkować olej kokosowy?

Czy jest ilość oleju kokosowego, którą można przedawkować? Odpowiedź brzmi „raczej nie”. Na to pytanie badacze nie dają jednoznacznej odpowiedzi, lecz wiadomo, że pewne społeczności wyspiarskie spożywają duże ilości oleju, nawet 10 łyżek stołowych dziennie i mają bardzo dobre zdrowie. Olej kokosowy został wpisany przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków na listę produktów, które są „w zasadzie uważane za bezpieczne” (lista GRAS – Generally Regarded as Safe).

Artykuł powstał na podstawie książki Cud oleju kokosowego

Olej kokosowy możesz kupić w naszym zaprzyjaźnionym eko sklepie. Zobacz >>