res:
Nowoczesne opatrunki do leczenia odleżyn

Nowoczesne opatrunki do leczenia odleżyn

Dodaj komentarz

Odleżyny są ranami skóry oraz tkanek podskórnych. Powstają w wyniku powtarzającego się i długotrwałego ucisku, prowadzi to do niedotlenienia tkanek, a w efekcie do martwicy. W leczeniu odleżyn najważniejsza jest profilaktyka i właściwa dbałość o chorego.

Przyczyny odleżyn

Odleżyny najczęściej powstają u osób unieruchomionych, poruszających się na wózku w skutek choroby, wypadku, doznanego urazu. Pozostawanie w jednej pozycji przez dłuższy czas i nacisk na konkretne miejsce, prowadzi do odleżyn. Lekarze zaznaczają, że wpływ na pojawienie się odleżyn ma również nieprawidłowa dieta, niedożywienie, choroby, które zmniejszają czucie w skórze, a także choroby naczyń skórnych. Brak odpowiedniej profilaktyki osoby na wózku, unieruchomionej to główne przyczyny odleżyn. Pierwszy objaw, który powinien obudzić czujność, to zaczerwieniona skóra, a jej dotknięcie powoduje ból.

Początki idealnego opatrunku

W drugiej połowie XX wieku prowadzono badania nad gojeniem ran. W 1962 roku Winter odkrył, że rana pokryta błoną poliuretanową szybciej się regeneruje od tej, która jest otwarta na świeże powietrze. Późniejsze badania dały początek koncepcji leczenia ran, w tym odleżyn, za pomocą wilgotnych opatrunków. Badania prowadzone na ludziach, doprowadziły do stworzenia idealnego opatrunku, który optymalnie chroni ranę i przyspiesza proces regeneracji skóry. Idealny opatrunek utrzymuje wysoką wilgotność pomiędzy raną a nim. Usuwa toksyczne cząstki oraz nadmiar wysięku. Idealny opatrunek na odleżyny pozwala na właściwą wymianę gazową. Utrzymuje odpowiednią temperaturę. Nowoczesne opatrunki na odleżyny mają jeszcze dwie istotne cechy, nie powodują alergii i są nietoksyczne. W przypadku odleżyn duże znaczenie ma również łatwość zmiany opatrunku. Dobre opatrunki na odleżyny nie powodują uszkodzenia tkanek na nowo, podczas jego wymiany.

Nowoczesne opatrunki na odleżyny

Dzięki licznym badaniom na rynku dostępne są nowoczesne materiały opatrunkowe, dostępne pod różnymi postaciami (past, płytek) oraz o różnej wielkości, dzięki czemu można je dopasować do potrzeb pacjenta. Dostosowane są również do stopnia zaawansowania odleżyn.

Przy leczeniu odleżyn najważniejsza jest profilaktyka, gdy mamy do czynienia z pierwszym i drugim stadium, wówczas skóra najszybciej się regeneruje. Więcej informacji na temat przyczyn odleżyn znajdziesz na stronie http://www.dlaspecjalistow.mojarana.pl/pl/leczenie-ran/odlezyny.

Artykuł sponsorowany