res:
Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie

Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny, leczenie

Dodaj komentarz

Niedoczynność tarczycy to skomplikowana kwestia. Charakteryzujących ją objawów może być bardzo wiele, a ponadto – podobne dolegliwości pojawiają się często także w przypadku innych schorzeń. Jeśli jednak towarzyszą ci poniższe objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Poniższy tekst pochodzi z książki „Nie powinnam tego jeść”.

Niedoczynność tarczycy

Jest to choroba, w której tarczyca nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości hormonu. Narząd ten odpowiada za przemianę materii, więc jeżeli cierpimy na niedoczynność tarczycy, możemy czuć się ospale i ociężale zarówno w znaczeniu fizycznym, jak i umysłowym.

Objawy:

niedoczynnosc-tarczycy

Tarczyca

– zmęczenie,
– sucha, szorstka skóra,
– przyrost wagi,
– uczucie zimna,
– wypadanie brwi, czasem także rzęs,
– niskie tętno,
– zaparcia,
– łamliwe paznokcie, czasem z rowkami,
– zmiana pigmentu skóry,
– zatrzymanie wody, opuchlizna (obrzęk),
– ochrypły głos,
– brak tchu,
– powiększona tarczyca (wole),
– bóle mięśni,
– apatia,
– depresja, w tym depresja poporodowa,
– problemy z widzeniem po zmroku,
– nieregularne miesiączki/bezpłodność,
– niskie tętno,
– spadek libido.

Przyczyny

Istnieje szereg możliwych przyczyn, a niekiedy wydarzenia odpowiedzialne za tę chorobę mogły mieć miejsce jeszcze w naszym życiu płodowym. Jeżeli tarczyca nie jest w stanie prawidłowo rozwinąć się u płodu, dziecko może urodzić się z niedoczynnością tarczycy. W Wielkiej Brytanii wszystkie dzieci bada się pod tym kątem tuż po urodzeniu, a przy zastosowaniu odpowiedniej terapii dzieci chore mogą rozwijać się normalnie.

Choroba autoimmunologiczna

Jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy bywa choroba autoimmunologiczna. Jest to stan, w którym nasz organizm nie umie rozpoznać własnych komórek i atakuje je, traktując jak obce ciała. (…) Schorzeniem, które najczęściej wywołuje niedoczynność tarczycy jest choroba Hashimoto. Jeżeli cierpisz na zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak np. cukrzyca typu 1, choroba Addisona lub reumatoidalne zapalenie stawów, to ryzyko wystąpienia choroby Hashimoto wzrasta. W przypadku tej choroby poziom TSH jest wysoki, zaś poziomy T3 i T4 – niskie. Choroba Hashimoto może na początku wywołać nadczynność tarczycy, ale później prowadzi ona bezpośrednio do niedoczynności, ponieważ zdolność tarczycy do wytwarzania hormonów zostaje zaburzona.

Niedobór jodu

Jod to pierwiastek śladowy będący składnikiem hormonu tarczycy. Jego wymagana obecność jest bardzo niewielka – zalecana dzienna dawka to 150 mikrogramów. Jod znajduje się zazwyczaj w owocach morza, wodorostach (tam odkryto go po raz pierwszy), produktach mlecznych (ponieważ rutynowo dodaje się go do paszy), niektórych warzywach i wszystkich produktach zawierających sól jodowaną.

Operacja

W przypadku wykrycia nowotworu lub zaistnienia innej okoliczności wymagającej takiego zabiegu tarczycę można częściowo lub całkowicie usunąć. Jeżeli lekarze pozostawią fragment tarczycy, będzie ona nadal produkować hormony, choć prawdopodobnie w niewystarczających ilościach.

Zaburzenia podwzgórza  i przysadki mózgowej

Oba powyższe gruczoły biorą udział w produkcji hormonu tarczycy, więc zaburzenia któregokolwiek z nich mogą wywoływać niedoczynność tarczycy.

Leczenie

Standardową terapią jest podawanie tyroksyny w postaci syntetycznego hormonu o nazwie lewotyroksyna. W organizmie tyroksyna jest łatwo zamieniania na T3, dzięki czemu poziom TSH powraca do normy. Opracowanie odpowiedniej dawki dla poszczególnych pacjentów zajmuje jednak trochę czasu. Zbyt intensywna hormonalna terapia zastępcza może z czasem wywołać objawy typowe dla nadczynności tarczycy. Efekty uboczne to m.in.: wzrost ryzyka wystąpienia migotania przedsionków (nieregularny rytm serca) oraz utrata tkanki kostnej.

Powyższy fragment pochodzi z książki „Nie powinnam tego jeść”.