res:
Mydła naturalne

Mydła naturalne

Dodaj komentarz

Mydło – śliska sprawa. Większość mydeł dostępnych w sklepach, choć zniewala zapachem, to niezbyt służy skórze. Zwykłe mydła są stworzone na bazie syntetycznych środków powierzchniowo czynnych, tzw. detergentów, które wysuszają skórę – to zna chyba każdy z własnego doświadczenia. Całe szczęście, chyba jak ze wszystkim, istnieje alternatywa.

Historia syntetycznych mydeł sięga czasów I wojny światowej. Niegdyś mydła były wytwarzane w domach, z tłuszczy zwierzęcych (ze smalcu wieprzowego i łoju bydła domowego). Czasy wojny przyniosły niedostatek wszystkiego. Z niedostatku tłuszczu zrodził się pomysł na produkcję mydeł syntetycznych. Pierwsze wersje mydeł-detergentów były jeszcze bardziej drażniące niż obecne. Dzisiejsze wersje, choć zawierają środki do pielęgnacji skóry (np. lanolinę, lecytynę) nadal nie są najzdrowszą wersją jakiej można by było oczekiwać w czasach rozwiniętej technologii. I w tym przypadku odpowiedzią jest – im bardziej naturalne, tym lepsze dla zdrowia.

Obecnie podkreśla się wagę mydeł na bazie tłuszczy roślinnych (nasion, orzechów). Mydła oparte na tłuszczach zwierzęcych zatykają pory, przyczyniają się do powstawania pryszczy, mogą powodować zaczerwienienia, a skóra z czasem traci gładkość. Mydła roślinne nie wywołują tych przykrych dolegliwości.

Na co zwracać uwagę kupując mydła?

  1. Unikaj mydeł ze sztucznymi substancjami zapachowymi. Jeśli lubisz zapachowe, poszukaj takich, które są na bazie olejków eterycznych.
  2. Unikaj mydeł na bazie środków petrochemicznych – wybieraj mydła na bazie tłuszczów roślinnych (np. oleju kokosowego, oliwkowe) i gliceryny.
  3. Unikaj mydeł kolorowych – zwykle jest to efekt sztucznych barwników, chyba że jest to mydło z naturalnym barwnikiem, np. kurkumą. Postaw na mydła białe (kremowe, jasne) lub przezroczyste.

 

Mydła naturalne i ekologiczne – kilka propozycji:

 

Mydło w kostce Grecka Oliwka. To naturalne mydło o świeżym, oliwkowym zapachu, ręcznie wytworzone przez mistrzów mydlarskich wg starej, sprawdzonej receptury.

Ekologiczne mydło POPULARNE, jeszcze ciągle za mało popularne. To niepozorne mydełko posiada certyfikaty EcoGarantie i EcoControl. Mydło na bazie oleju palmowego i kokosowego.

 

Mydło w płynie róża 300 ml. Delikatne mydło roślinne w płynie wytworzone z olejów roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych. Właściwości pielęgnacyjne tego mydła zwiększa dodatkowo hydrolat z róży damasceńskiej. Produkt posiada certyfikaty EcoGarantie i EcoControl.

 

Zobacz także inne nasze >> Ekologiczne mydła w płynie i >> Mydła w kostkach