res:
Wellness - zdrowa moda na zdrowy styl życia

Wellness – zdrowa moda na zdrowy styl życia

Dodaj komentarz

Chciałabyś częściej czuć się zrelaksowana, zwolnić tempo i znaleźć czas dla siebie? Jeśli męczy cię już życie w niezdrowym, naznaczonym pośpiechem tempie, poznaj nowy trend – modę na wellness.

Krótka historia wellness

Być może do tej pory kojarzyłaś to słowo wyłącznie z salonami SPA, ale wellness to coś więcej niż odnowa biologiczna pod okiem profesjonalistów. To zapoczątkowana przez amerykańskiego lekarza Halberta T. Dunna filozofia łącząca fitness i dobre samopoczucie (czyli po angielsku „well-being”). Mimo że książka doktora pt. „High Level Wellness” ukazała się w 1959 roku, to dopiero lata osiemdziesiąte przyniosły prawdziwy boom na wellness (za sprawą ogromnej popularności jaką cieszył się fitness). Holistyczne dbanie o zdrowie ciała i ducha stawało się coraz bardziej stylowe – zdrowa, wysportowana sylwetka była synonimem sukcesu prywatnego i zawodowego. Uprawianie sportu stało się modnym trendem, pociągając za sobą zmianę nawyków żywieniowych, które miały świadczyć o trosce o swoje zdrowie i życie w ogóle. Istotna była też harmonia pomiędzy sferą cielesną i duchową, świadome odnajdywanie równowagi w zabieganej, dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości. Współczesna moda na ekologiczne odżywanie, recykling, bieganie i fitness, salony SPA i slow life jest właśnie konsekwencją mody na wellness z lat 80.

wellness

Istota wellness

Niestety, komercjalizacja tej bardzo korzystnej i zdrowej filozofii sprawiła, że jej znaczenie rozmyło się i zostało sprowadzone przez branżę urodową do masaży, błotnych maseczek i relaksujących soli do kąpieli. Kiedy dziś wiodąca trenerka fitness w Polsce w swoich filmach treningowych opowiada o balansie energetycznym, kpimy z jej kolorowych bransoletek i skupiamy się na powtarzaniu przysiadów i brzuszków. Niezależnie od tego, czy treningi Ewy Chodakowskiej są skuteczne, trzeba jej przyznać, że to właśnie ona próbuje na nowo wprowadzić ideę wellness do naszego życia. Równowaga energetyczna, zdrowe i radosne życie pełnią swoich możliwości, świadomość egzystencji i bezustanna motywacja do tego, by osiągnąć szczęście i spokój – to właśnie sens wellness.

Wellness ma nam uświadamiać, że osobisty potencjał możesz zwiększać poprzez balans energetyczny, dążenie do równowagi pomiędzy stanem fizycznym i psychicznym. Może i ty ulegniesz tej zdrowej modzie na wellness?

Więcej o przywracaniu spokoju umysłowi, odnajdywaniu równowagi pomiędzy duchem i ciałem, a także o skutecznych metodach na wprowadzenie optymizmu do swojego życia, przeczytasz w najnowszej książce Inny Segal – „Potęga uzdrawiania intuicyjnego”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Illuminatio.

Potęga uzdrawiania intuicyjnego