res:
Dr Gerson - twórca kontrowersyjnej terapii antynowotworowej

Dr Gerson – twórca kontrowersyjnej terapii antynowotworowej

1 komentarz

Wśród alternatywnych sposobów leczenia nowotworów, terapia dr Gersona zdaje się być najpopularniejszą. Jest to program żywieniowy opracowany w 1928 roku przez niemieckiego lekarza dr Gersona. Terapia okazuje się być pomocna również przy innych chorobach m.in.: alergiach skórnych, migrenach, artretyzmie, chorobach serca, zespole przewlekłego zmęczenia, cukrzycy. Jednak mimo skuteczności, Terapia Gersona nie jest terapią oficjalnie zalecaną. Czy to fakt, że bazuje na naturalnych metodach i godzi w interesy przemysłu farmaceutycznego, czy może są inne powody? 

Kim był dr Gerson i jakie są początki słynnej, lecz i kontrowersyjnej terapii? Oto jego historia.

Krótka biografia dr Gersona

Dr Gerson urodził się 18 października 1881 roku w Wągrowcu, w Niemczech. Przyszedł na świat w żydowsko-niemieckiej rodzinie, jako trzecie z dziewięciorga dzieci. Był ciekawym świata i uzdolnionym dzieckiem. Mimo wybitnego talentu matematycznego, jako ścieżkę dalszej edukacji i drogi życiowej, wybrał studia medyczne.

Dr Gerson studiował medycynę na uniwersytecie we Wrocławiu, Wurzburgu, Berlinie i Fryburgu. Od ukończenia stażu w 1907 roku pracował w szpitalu w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain, w klinice dla dzieci i jako kapitan służb medycznych niemieckiej armii. W 1919 roku otworzył własny gabinet w Bielefeld, a kilka lat później miał już pierwsze sukcesy w leczeniu nowotworów.

W 1938 roku dr Gerson wyemigrował z rodziną do Nowego Jorku. Zdał egzaminy uprawniające do praktykowania medycyny w stanie Nowy Jork i otworzył gabinet lekarski na Park Avenue. Dopracowywał swoją kurację, aby skutecznie zwalczała wszystkie poważne problemy zdrowotne, w szczególności nowotwory. Udzielił pomocy medycznej setkom pacjentom, którym nie dawano zbyt dużych szans na wyzdrowienie po zabiegu chirurgicznym lub radioterapii (chemioterapia nie była jeszcze wtedy stosowana). Po wszystkich tych latach studiów i badań Terapia Gersona pozwalała wyzdrowieć ponad 50% poważne chorych ludzi, nawet osobom z zaawansowanymi nowotworami.

Początki Terapii Gersona

Jak czytamy w opracowaniach dotyczących Terapii Gersona, źródłem terapii były problemy zdrowotne jej twórcy. Dr Gerson już jako student cierpiał na uciążliwe migreny. Lekarze, do których trafiał, nie byli w stanie mu pomóc. Młody lekarz nie był w stanie zaakceptować tego cierpienia i postanowił sam rozwiązać swój problem.

Jego długie poszukiwania doprowadziły do powstania diety, która bazuje na określonych produktach roślinnych, świeżo wyciskanych sokach i wyklucza sól. Zachwycony skutecznością swojej diety, zalecał ją pacjentom, którzy cierpieli na ten sam problem co niegdyś on – u zdecydowanej większości z nich migreny mijały.

Przełom w zastosowaniu programu dietetycznego nastąpił, gdy jeden z pacjentów, który wyleczył się z migren, wyznał, że dieta pomogła mu uporać się z gruźlicą skóry. Na licznej grupie pacjentów okazało się, że program żywieniowy dr Gersona radzi sobie nie tylko z migrenami i gruźlicą skóry, lecz również z innymi rodzajami gruźlicy oraz innymi uciążliwymi chorobami i przypadłościami takimi jak wysokie ciśnienie krwi, astma, alergia, choroby nerek, artretyzm, stwardnienie tętnic i wiele innych.

Jednak mimo skuteczności, Terapia Gersona nie jest terapią oficjalnie zalecaną. Czy to fakt, że bazuje na naturalnych metodach i godzi w interesy przemysłu farmaceutycznego, czy może są inne powody? 

Już wkrótce więcej informacji o Terapii Gersona.

Źródło: „Cud Terapii Gersona” (najbardziej aktualna publikacja kompleksowo opisująca zasady Terapii Gersona).

terapia gersona