res:
Jak zima oddziałuje na nasze zdrowie? Lecznicze właściwości zimna

Jak zima oddziałuje na nasze zdrowie? Lecznicze właściwości zimna

Dodaj komentarz

Zima – mało kto ją lubi, gdyż dni są wtedy krótkie, brzydkie, a w dodatku, jak sama nazwa wskazuje, temperatury są raczej niskie. Nic więc dziwnego, że większość osób pragnie wtedy zasnąć i wstać dopiero pierwszego dnia wiosny. Tymczasem zima wcale nie jest taka zła, jak mogłoby się to z pozoru wydawać. Istnieją pewne pozytywne aspekty tej pory roku, dotyczące głównie panujących wtedy niskich temperatur.

Zalety zimy. Zdrowotne właściwości niskiej temperatury

Senność to nie jest coś, co możemy zaliczyć do typowych zalet zimy, ale, jako że sprzyja ona wypoczynkowi, warto raz na jakiś czas jej się poddać. Optymalna temperatura w trakcie snu to ok. 16-18 stopni. Wyższe i niższe temperatury mają negatywne oddziaływanie na mózg i zakłócają najważniejszą fazę snu REM, której przypisuje się właściwości regeneracyjne.

Zimno znacznie zwiększa wydolność organizmu. Badania wykazały, że sportowcy są w stanie dać z siebie dużo więcej jeśli słupek rtęci wskazuje 5 stopni Celsjusza, niż w temperaturze powyżej 20 stopni. O co w tym chodzi? Problemem jest wydalanie ciepła. W zimie generowana energia wykorzystywana jest do ogrzania organizmu, w lecie natomiast trzeba pozbyć się zbędnego ciepła, … czego efektem jest wytworzenie go w większych ilościach.

⇨ Poznaj lecznicze działanie ciszy. Dlaczego warto oderwać się od hałasu

Nadmiar ciepła sprzyja dodatkowym kilogramom, przebywanie w chłodzie jest natomiast jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nadwagi. Jeśli spędzamy dużo czasu w niskich temperaturach, nasz metabolizm przyspiesza, a do ogrzania potrzeba więcej energii. Co za tym idzie? Spalamy więcej kalorii.

Zimno poprawia również odporność organizmu. Regularna ekspozycja na niskie temperatury zwiększa ilość białych krwinek, które są odpowiedzialne za ochronę organizmu przed wywołującymi choroby bakteriami i mikrobami.

Chłód pobudza także produkcję testosteronu. Hormon ten jest istotny zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, gdyż wpływa nie tylko na „męskość”, ale i na pewność siebie i dobre samopoczucie.

Niska temperatura wpływa na produkcję glutationu w organizmie. Jest to bardzo mocny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki i pestycydy trafiające do wątroby.

Wady zimy. Jak zimno może nam szkodzić?

Niestety, niskie temperatury mają także swoje wady. Mróz to idealna okazja dla wirusów do rozprzestrzeniania się w powietrzu. Dokładając do tego częste zmiany temperatury i suche powietrze w mieszkaniach, dużo łatwiej jest nam się rozchorować.

Brak światła ma również negatywne oddziaływanie na nasz układ hormonalny. Ciemności sprzyjają niedoborami witaminy D, a także obniżeniem nastroju. To właśnie w zimie dochodzi do większej liczby samobójstw.

Mało kto lubi wyglądać jak przysłowiowy renifer z czerwonym noskiem. Zimno ma jednak duży wpływ na urodę, Skóra łatwiej się wysusza i podrażnia, a gorące kąpiele i przebywanie w mieszkaniu wcale w tym nie pomagają. Sucha skóra jest dużo bardziej podatna na ataki bakterii i alergenów.

To niestety nie koniec. Nie możemy zapominać o tym, że w zimie nietrudno o wychłodzenie organizmu, które doprowadzić może nawet do śmierci.

⇨ Szałwia – jakie ma właściwości lecznicze?