res:
Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Dodaj komentarz

Niskie poczucie własnej wartości odbiera radość życia. Niestety osoby, które nie potrafią spojrzeć na siebie przychylnym okiem, mają w życiu o wiele ciężej. Niemal każdy człowiek dostrzega w sobie wady, jednak tylko niektórzy nie stawiają ich na piedestale.

Sztuką jest to, aby być świadomym swoich słabych stron, ale jednocześnie cenić się za wszystkie pozytywne cechy. Pewność siebie jest niezbędna do tego, aby sięgać po wszystko, na czym nam zależy. Przekłada się ona na niemal każdy aspekt naszego życia. Często jest ona bazą podczas nawiązywania relacji międzyludzkich. W jaki sposób wzmocnić poczucie własnej wartości? Poniżej opisano praktyczne wskazówki.

Odetnij się od przeszłości

Błędy popełnione w przeszłości ciążą na niejednej osobie. Czasami źródłem negatywnych myśli o sobie są przykre sytuacje, które spotkały nas w dzieciństwie. Im więcej ich było, tym trudniej nam uwierzyć w siebie. Pomimo tego, że jesteśmy już dorośli, to przed oczami mamy często momenty, w których ktoś nas zranił.

Warto uzmysłowić sobie, że złe czasy już minęły. Jesteśmy tu i teraz – silniejsi, pomimo tego, że mieliśmy na koncie złe doświadczenia. Nawet, jeśli sami ściągaliśmy na siebie kłopoty, to dzisiaj nie ma to większego znaczenia. Być może była to lekcja potrzebna do tego, aby ukształtować osobowość. Nie wracajmy jednak do tych momentów. Skupmy się na tym, co jest teraz i dążmy do tego, aby stać się jeszcze lepszą osobą.

Zaakceptuj swoje wady

Każdy ma wady. Nie ma osób idealnych, więc my również nigdy nie 27będziemy perfekcyjni. Ważne jest to, aby patrzeć w lustro i być z siebie zadowolonym. Poczucie własnej wartości nie powinno być budowanej na fizyczności, jednak ma ona dość duże znaczenie. Nauczmy się akceptować w sobie wszystko to, z czego niekoniecznie jesteśmy zadowoleni. Nie jest to proste. Czasami wręcz nie potrafimy tego zrobić. Co wtedy? Szukajmy rozwiązania problemu – jeśli istnieje, to postawmy sobie je za cel.