res:
Jak walczyć z wysokim ciśnieniem?

Jak walczyć z wysokim ciśnieniem?

Dodaj komentarz

Nadciśnienie to schorzenie, z którym zmaga się wiele osób. Niekiedy, by zmniejszyć dolegliwości i ryzyko powikłań, niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Często jednak – tak jak w przypadku wielu innych chorób – można osiągnąć podobne rezultaty bez zastosowania leków. W jaki sposób?

Spaceruj

W przypadku stwierdzonego nadciśnienia należy wprowadzić do swojego planu dnia codzienne, 30-minutowe spacery na świeżym powietrzu. Dzięki temu serce efektywniej pompować będzie krew i dotleniać komórki ciała. Ważna jest nie tylko regularność spacerów, ale także ich miejsce – należy starać się wybierać te na łonie natury, z dala od ulic i miejskiego gwaru.

Ogranicz sól

Osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem, bezwzględnie powinny ograniczyć spożycie soli! Nie dotyczy to jednak tylko ograniczonego solenia przygotowywanych potraw! Sól często bowiem znajduje się w gotowych, przetworzonych produktach, m.in. w konserwach i przekąskach, np. w chipsach, solonych orzeszkach itp. Ich eliminacja pozwoli zmniejszyć ciśnienie i ograniczyć dolegliwości.

Rzuć palenie

Nie od dzisiaj wiadomo, że palenie papierosów jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Jeśli nałogowi towarzyszy brak aktywności fizycznej, nadwaga i częste sięganie po alkohol, nadciśnienie pojawi się szybko! Warto więc pożegnać się z dymkiem już dziś i zmienić szkodliwe dla zdrowia nawyki. Te zmiany z pewnością wyjdą na dobre każdemu!

Zrzuć dodatkowe kilogramy

Nadciśnienie często idzie w parze z otyłością i dlatego, aby obniżyć jego poziom, należy postarać się zgubić dodatkowe kilogramy. Jeśli nie można uporać się z nadwagą samodzielnie, warto skorzystać z pomocy dietetyka lub trenera personalnego, który ułoży plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Stosują odpowiednią dietę

W leczeniu nadciśnienie ogromną rolę ogrywa dieta. Nie powinno zabraknąć w niej owoców i warzyw, m.in. bananów i czosnku, który obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko zawału serca. W przypadku ochoty na przekąskę należy sięgnąć po gorzką czekoladę. Warto również wspomagać swoje leczenie ziołami – głogiem, dziurawcem i lipą. Więcej o prawidłowej diecie przy nadciśnieniu dowiedzieć się można na stronie https://optymalnewybory.pl/jak-obnizyc-cisnienie-krwi-bez-lekow/.

Nieleczone nadciśnienie może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Przyjmowanie leków to jednak za mało – w leczeniu potrzebne są trwałe zmiany diety i stylu życia. Dzięki nim nie tylko poziom ciśnienia ulegnie obniżeniu. Można przy okazji odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.