res:
Ile kofeiny ma kawa i od czego to zależy?

Ile kofeiny ma kawa i od czego to zależy?

Dodaj komentarz

Kawa swoje pobudzające działanie zawdzięcza uwielbianej już od najdawniejszych czasów substancji pobudzającej – kofeinie. Czym jest kofeina i jak działa? Jaki jest jej czas działania? Ile kofeiny jest w kawie? Wszystkie te pytania postaramy się rozwiać w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest kofeina i jak działa?

Kofeina to substancja występująca naturalnie w wielu roślinach, w tym w uwielbianych za smak i ten składnik nasionach kawy. Gdzie jeszcze występuje? W takich naparach jak: yerba mate, herbaty i niektóre zioła.

Dla lepszego zrozumienia ,jak działa kofeina, konieczne jest zrozumienie procesów, które zachodzą po jej spożyciu.

  1. Jej wchłanianie rozpoczyna się w dalszym odcinku przewodu pokarmowego, po ok. 30-120 min od spożycia. Czas ten jest zależny od indywidualnych uwarunkowań oraz czynników tak, jak stopień najedzenia w momencie przyjęcia naparu.
  2. Po dotarciu do żołądka kofeina zaczyna się wchłaniać. Proces ten będzie kontynuowany także po jego opuszczeniu, w jelitach.
  3. Następnie substancja zostaje przekazana do wątroby, gdzie jest rozkładana na teobrominę i teofilinę. Ich obecność w organizmie skutkuje zablokowaniem receptorów odpowiedzialnych za zmęczenie i blokujących wydzielanie hormonów takich jak dopamina, adrenalina czy serotonina. W wyniku spożycia, produkcja tych enzymów gwałtownie rośnie, gwarantując lepsze samopoczucie, uczucie braku zmęczenia i gotowość do pracy.

Ile czasu działa kofeina? Efekty jej oddziaływania nie trwają wiecznie – już po niespełna pięciu godzinach połowa substancji odpowiedzialnych za przypływ energii całkowicie znika z naszego organizmu. Oczywiście, czas ten może się różnić ze względu na uwarunkowania osobiste.

Ile kofeiny jest w kawie?

Skoro już wiesz, czym jest kofeina i jak działa, to powinieneś mieć również świadomość odnośnie jej dawkowania. Efekt działania kofeiny jest wprost zależny od tego, jaką dawkę przyjmiemy wraz z napojem – im większa, tym mocniejsze działanie. Zawartość zależy również od odmiany kawy i od tego, jakie ziarna wybierzesz, a także od sposobu ich przechowywania.

Ile kofeiny możesz przyjąć? Ile kawy wypić, aby uzyskać najlepszy efekt i jak to sprawdzić? Sprawdź przedstawione poniżej informacje dotyczące zawartości pobudzającej substancji na każde 100 ml kawy.

Espresso – 200 ml / 100 ml

Wysokojakościowa kawa z ekspresu – 80-100 mg / 100ml

Kawa z ekspresu przelewowego – 70 mg / 100ml

Kawa parzona – 50 mg / 100ml.

Najbardziej esencjonalną, a co za tym idzie najobfitszą w kofeinę kawą jest espresso. Cechuje się ono zawartością 200 mg kofeiny na 100 ml naparu. Nieco mniej ma wysokiej jakości kawa z ekspresu, która przeciętnie osiąga wartości rzędu 80-100 mg/100ml. Czarny napój przygotowywany w ekspresie przelewowym ma zazwyczaj 70 mg/100ml, a parzony, osiąga jedynie 50 mg / 100ml.

Co ciekawe, kawa zielona zawiera tylko ok. 5% mniej tej substancji niż kawa czarna, wbrew popularnemu mitowi o całkowitym jej braku.

Oczywiście nie należy przyjmować zbyt dużej ilości tej substancji. Skutki przyjęcia zbyt dużej dawki kofeiny to: rozdrażnienie, trzęsienie rąk, brak możliwości skupienia.

Zobacz dobre kawy ziarniste »

Co jeszcze zawiera kofeinę?

Dawki kofeiny w kawie są stosunkowo duże, jeśli zdecydujesz się porównać je z przyjmowanymi z innych źródeł. O ile yerba mate, parzona w tradycyjny sposób ma niemal 100 mg / 100 ml, o tyle czarna herbata cechuje się już tylko około 40 mg / 100 ml, zielona odmiana tego samego napoju już tylko 25 mg / 100 ml, a niebieska  – 10 mg / 100 ml. Również napoje energetyczne możliwe do nabycia w sklepie nie są w stanie równać się z kawą pod tym względem, zawierając standardowo tylko nieco ponad 30 mg / 100 ml kofeiny.

Na pytanie ile kofeiny jest w kawie, możemy więc odpowiedzieć: stosunkowo dużo. Czarny napar najlepiej nadaje się do przyswojenia największej ilości tej substancji w najmniejszej ilości płynów.

Jeśli lubisz smak kawy, a nie możesz przyjmować kofeiny ze względów zdrowotnych, zdecyduj się na kawę bezkofeinową, w której substancja ta praktycznie nie występuje.


Zobacz także:

Która kawa jest lepsza – ziarnista czy mielona?

Przepis na domowy peeling do ciała