Ile kofeiny ma kawa i od czego to zależy?
Kawa swoje pobudzające działanie zawdzięcza uwielbianej już od najdawniejszych czasów substancji pobudzającej – kofeinie. Czym jest kofeina i jak działa? Jaki jest jej czas działania? Ile kofeiny jest w kawie? Wszystkie te pytania postaramy się rozwiać w tym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czym jest kofeina i jak działa?
Kofeina to substancja występująca naturalnie w wielu roślinach, w tym w uwielbianych za smak i ten składnik nasionach kawy. Gdzie jeszcze występuje? W takich naparach jak: yerba mate, herbaty i niektóre zioła.
Dla lepszego zrozumienia ,jak działa kofeina, konieczne jest zrozumienie procesów, które zachodzą po jej spożyciu.
- Jej wchłanianie rozpoczyna się w dalszym odcinku przewodu pokarmowego, po ok. 30-120 min od spożycia. Czas ten jest zależny od indywidualnych uwarunkowań oraz czynników tak, jak stopień najedzenia w momencie przyjęcia naparu.
- Po dotarciu do żołądka kofeina zaczyna się wchłaniać. Proces ten będzie kontynuowany także po jego opuszczeniu, w jelitach.
- Następnie substancja zostaje przekazana do wątroby, gdzie jest rozkładana na teobrominę i teofilinę. Ich obecność w organizmie skutkuje zablokowaniem receptorów odpowiedzialnych za zmęczenie i blokujących wydzielanie hormonów takich jak dopamina, adrenalina czy serotonina. W wyniku spożycia, produkcja tych enzymów gwałtownie rośnie, gwarantując lepsze samopoczucie, uczucie braku zmęczenia i gotowość do pracy.
Ile czasu dziaÅ‚a kofeina? Efekty jej oddziaÅ‚ywania nie trwajÄ… wiecznie – już po niespeÅ‚na piÄ™ciu godzinach poÅ‚owa substancji odpowiedzialnych za przypÅ‚yw energii caÅ‚kowicie znika z naszego organizmu. OczywiÅ›cie, czas ten może siÄ™ różnić ze wzglÄ™du na uwarunkowania osobiste.
Ile kofeiny jest w kawie?
Skoro już wiesz, czym jest kofeina i jak dziaÅ‚a, to powinieneÅ› mieć również Å›wiadomość odnoÅ›nie jej dawkowania. Efekt dziaÅ‚ania kofeiny jest wprost zależny od tego, jakÄ… dawkÄ™ przyjmiemy wraz z napojem – im wiÄ™ksza, tym mocniejsze dziaÅ‚anie. Zawartość zależy również od odmiany kawy i od tego, jakie ziarna wybierzesz, a także od sposobu ich przechowywania.
Ile kofeiny możesz przyjąć? Ile kawy wypić, aby uzyskać najlepszy efekt i jak to sprawdzić? Sprawdź przedstawione poniżej informacje dotyczące zawartości pobudzającej substancji na każde 100 ml kawy.
Espresso – 200 ml / 100 ml
WysokojakoÅ›ciowa kawa z ekspresu – 80-100 mg / 100ml
Kawa z ekspresu przelewowego –Â 70 mg / 100ml
Kawa parzona –Â 50 mg / 100ml.
Najbardziej esencjonalną, a co za tym idzie najobfitszą w kofeinę kawą jest espresso. Cechuje się ono zawartością 200 mg kofeiny na 100 ml naparu. Nieco mniej ma wysokiej jakości kawa z ekspresu, która przeciętnie osiąga wartości rzędu 80-100 mg/100ml. Czarny napój przygotowywany w ekspresie przelewowym ma zazwyczaj 70 mg/100ml, a parzony, osiąga jedynie 50 mg / 100ml.
Co ciekawe, kawa zielona zawiera tylko ok. 5% mniej tej substancji niż kawa czarna, wbrew popularnemu mitowi o całkowitym jej braku.
Oczywiście nie należy przyjmować zbyt dużej ilości tej substancji. Skutki przyjęcia zbyt dużej dawki kofeiny to: rozdrażnienie, trzęsienie rąk, brak możliwości skupienia.
Zobacz dobre kawy ziarniste »
Co jeszcze zawiera kofeinÄ™?
Dawki kofeiny w kawie sÄ… stosunkowo duże, jeÅ›li zdecydujesz siÄ™ porównać je z przyjmowanymi z innych źródeÅ‚. O ile yerba mate, parzona w tradycyjny sposób ma niemal 100 mg / 100 ml, o tyle czarna herbata cechuje siÄ™ już tylko okoÅ‚o 40 mg / 100 ml, zielona odmiana tego samego napoju już tylko 25 mg / 100 ml, a niebieska – 10 mg / 100 ml. Również napoje energetyczne możliwe do nabycia w sklepie nie sÄ… w stanie równać siÄ™ z kawÄ… pod tym wzglÄ™dem, zawierajÄ…c standardowo tylko nieco ponad 30 mg / 100 ml kofeiny.
Na pytanie ile kofeiny jest w kawie, możemy więc odpowiedzieć: stosunkowo dużo. Czarny napar najlepiej nadaje się do przyswojenia największej ilości tej substancji w najmniejszej ilości płynów.
Jeśli lubisz smak kawy, a nie możesz przyjmować kofeiny ze względów zdrowotnych, zdecyduj się na kawę bezkofeinową, w której substancja ta praktycznie nie występuje.
Zobacz także: