res:
Idea zero waste

Idea zero waste

Dodaj komentarz

Idea zero waste („zero marnowania”), to styl życia w zgodzie z naturą, polegający na jak najmniejszym generowaniu odpadów mogących zanieczyścić środowisko. Choć takie życie wydaje się bardzo trudne i kosztowne to w rzeczywistości wcale nie jest tak ciężko zmienić niektóre ze swoich postanowień na tyle, by nieco odciążyć naszą planetę.

Zasady idei zero waste

Życie bez śmieci opiera się na pięciu podstawowych zasadach, zwanych przez niektórych 5R.
Refuse (odmowa) – należy odmawiać ulotek reklamowych, opakowań jednorazowych i produktów generujących odpady i zanieczyszczenia.
Reduce (ograniczenie) – należy zmniejszyć ilość używanych przedmiotów i używać tylko tego, co naprawdę jest nam potrzebne. Im bardziej minimalistyczne życie prowadzimy – tym lepiej.
Reuse (ponowne użycie) – stosowanie jednorazowych produktów jest złe. Każde opakowanie powinno być wykorzystane tak wiele razy jak się da. Nawet z pozoru zniszczone rzeczy da się zapewne w jakiś sposób wykorzystać
Recycle (przetwarzaj) – segregowanie śmieci to podstawa idei zero waste. Wszystko co da się przetworzyć należy zbierać do osobnych pojemników
Rot (kompostuj) – wszystkie organiczne odpadki można przetworzyć i zrobić z nich naturalny nawóz.
Życie w stylu zero waste nie jest takie proste, ale sama świadomość tego, jak pomagamy swojej planecie potrafi zdziałać cuda i zmotywować nas do działania.

zero waste

Idea zero waste w praktyce

Zakupy

Od czego zacząć praktykować ideę zero waste? Najlepiej od zmiany swoich przyzwyczajeń zakupowych. Na samym początku powinniśmy zrezygnować z noszenia plastikowych reklamówek na zakupy. Szmaciana torba (którą w dodatku możemy sobie sami zrobić) jest dużo bardziej ekologiczna i praktycznie się nie niszczy, dzięki czemu możemy jej używać przez bardzo długi okres czasu. Będąc na zakupach należy unikać kupowania rzeczy w plastikowych lub foliowych opakowaniach, a także unikać niepotrzebnego pakowania owoców i warzyw w foliowe jednorazówki.

Pojemniki na wodę

Warto też zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach. Do użytku domowego najlepiej zakupić dzbanek z filtrem węglowym i pić przefiltrowaną wodę z kranu. Na wyjścia z domu i dłuższe wyjazdy turystyczne najlepiej zaopatrzyć się w małe plastikowe lub stalowe butelki, z których możemy skorzystać wielokrotnie.
Lubicie kawę z automatu? Trochę kofeiny może nam się przydać w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Jak w takim razie napić się kawy i pozostać w zgodzie z ideą zero waste? Wystarczy mieć ze sobą swój własny kubek, do którego automat naleje kawy. Jak to mówią „I wilk syty, i owca cała”.

Zbędne przedmioty

Plastikowe rurki do napojów wychodzą już co prawda z użycia, ale w wielu barach i restauracjach mają jeszcze zapasy na kilka miesięcy, a nawet lat. Jeśli nie wyobrażamy sobie picia drinka bezpośrednio ze szklanki, to najlepszym pomysłem będzie zakupienie metalowej słomki i noszenie jej zawsze przy sobie.
Dużym problemem są także tanie pamiątki z wakacji. Zazwyczaj nie służą one niczemu, a po pewnym czasie i tak lądują w śmieciach, więc rezygnacja z nich wpłynie pozytywnie, nie tylko na środowisko, ale także na nasz portfel.

Marnowanie jedzenia

Wiele osób uważa, że marnowanie jedzenia nie jest sprzeczne z ideą zero waste. Nic bardziej mylnego! To, że jedzenie się rozłoży, nie zmieni tego, że do jego wyprodukowania zużyto sporo wody, a w procesie tym w powietrze ulotniło się kilka kilogramów dwutlenku węgla. Marnowanie jedzenia jest złe i zdecydowanie nie powinno się tego robić. Robiąc zakupy, wybierajmy więc tylko te produkty, które będą nam w najbliższym czasie potrzebne.