res:
Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości

Dodaj komentarz

Ekologiczne środki czystości to fantastyczna alternatywa dla agresywnych środków czystości, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wpływ na skórę i ciało syntetycznych specyfików jest zauważalny niemal od razu – wystarczy posprzątać lub pozmywać naczynia bez rękawiczek. Podobny, drażniący wpływ takie środki mają na środowisko naturalne – nie ulegają biodegradacji, stopniowo wpływając na skażenie środowiska. Syntetyczne specyfiki powodują alergie, chemiczne składniki, które pozostają na tkaninach w kontakcie z ciałem przenikają przez skórę lub pozostają na naskórku (np. wybielacze optyczne, nie można ich spłukać!), do momentu, w którym naskórek zaczyna obumierać rodząc nową warstwę skóry.

W związku z olbrzymią ilością toksyn, które wchłaniamy wraz z pożywieniem, wraz z każdym oddechem, wraz z każdym użytym kosmetykiem i środkiem czystości, nasz organizm nie nadążą z usuwaniem szkodliwych substancji. Toksyny gromadzą się latami w organizmie stopniowo zabierając siły witalne i powodując choroby. Każdego dnia warto ograniczać szkodliwe wpływy na tyle, na ile to jest możliwe.

Dlaczego warto wybrać eko?

Ekologiczne środki czystości są delikatne dla dłoni, biodegradowalne, łagodne dla środowiska, choć skuteczne w działaniu. Zawierają naturalne olejki eteryczne, które kojąco wpływają na układ nerwowy. W ich składzie nie znajdziesz:

• syntetycznych środków zapachowych
• surowców petrochemicznych
• syntetycznych barwników
• syntetycznych konserwantów
• surowców modyfikowanych genetycznie
• enzymów
• składników alergizujących
• fosforanów
• wybielaczy optycznych
• zwierzęcych tłuszczy i innych surowców z martwych zwierząt

Najbardziej znani europejscy producenci ekologicznych proszków i płynów to firmy Sonett, Ecover, Sodasan, Klar czy Ulrich.

Czy ekologiczne środki czystości są rzeczywiście droższe?

Cena produktów naturalnych i ekologicznych jest wyższa niż standardowych środków, jednak należy pamiętać, że:

1. ekologiczne produkty, mimo swej delikatności są skuteczne i wydajne

2. korzyści dla środowiska i zdrowia są nieporównywalne. Używając produktów eko dokładasz swoją symboliczną cegiełkę na rzecz budowy bardziej zdrowego świata. Poza tym, im więcej świadomych konsumentów wybierających eko, tym bardziej firmy-giganty będą musiały dostosować się do nowych wymagań konsumentów, zmniejszając ilość toksycznych składników w swoich produktach.

3. Kupując zwykłe środki, najprawdopodobniej kupujesz więcej niż potrzebujesz – np. mleczko do czyszczenia do łazienki, do kuchenki, preparaty do podłóg, do okien i szkła, do kurzu itp. Tymczasem niektóre produkty ekologiczne są bardzo uniwersalne. Na przykład płyn uniwersalny firmy Sonett możesz użyć do czyszczenia podłóg, kafelków, umywalek, mebli kuchennych, a płynem do trudnych zabrudzeń intensywnie odtłuszczającym możesz sprzątać w kuchni, łazience, toalecie, warsztacie, możesz go również użyć do podłóg i okien.

Niech drogowskazem będą certyfikaty

W związku z brakiem prawnych uregulowań dotyczących kosmetyków naturalnych i ekologicznych, siłą rzeczy powstały niezależne od producentów organizacje certyfikujące. Każda z organizacji posiada własne zasady ustalania kryteriów dla kosmetyków ekologicznych (organicznych) i naturalnych, jednak zasady są zbliżone – m.in. zakaz stosowania składników GMO, zakaz stosowania substancji z martwych zwierząt, maksymalne ograniczenie substancji syntetycznych, zakaz testowania na zwierzętach.

EcoGarantie

Można śmiało kupować produkty ze znakiem EcoGarantie! To najbardziej rygorystyczny certyfikat dla ekologicznych środków czystości i środków do prania. Możesz mieć pewność, że taki produkt:

– nie był testowany na zwierzętach
– żaden jego składnik ani produkt końcowy nie był napromieniowany
– składniki są wolne od GMO
– jest biodegradowalny
– nie ma w nich surowców pochodzenia petrochemicznego
– zawiera surowce pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych

EcoControl

EcoControl to międzynarodowa instytucja oceniająca stosowanie standardów BDIH i NaTrue w produktach naturalnych i ekologicznych. Certyfikuje produkty zgodne z tymi kryteriami.

Dla alergików – Seria Neutral

W produktach naturalnych sztuczne substancje zapachowe są zastępowane przez olejki eteryczne. Niestety, wrażliwi alergicy mogą reagować również na naturalne substancje. Specjalnie dla nich powstała seria NEUTRAL. W skład serii wchodzą mydła, płyn do prania, płyn do prania wełny i jedwabiu i płyn do mycia naczyń. Wszystkie produkty są delikatne dla skóry.  Wszystkie produkty z serii NEUTRAL są pozbawione:

• środków zapachowych
• barwników
• wypełniaczy
• środków konserwujących
• składników petrochemicznych
• składników pochodzenia zwierzęcego

Chcesz stosować ekologiczne środki czystości, a nie wiesz, gdzie szukać? Zapraszamy do sklepu sklep.samouzdrawianie.pl. Wszystkie nasze ekologiczne środki czystości z firmy Sonett posiadają certyfikaty EcoGarantie i EcoControl.