res:
Domowe sposoby na zgagę - soda oczyszczona i inne

Domowe sposoby na zgagę – soda oczyszczona i inne

Dodaj komentarz

Jeśli doświadczyłeś kiedyś zgagi, z pewnością dobrze znasz to uczucie; pieczenie gardle i klatce piersiowej i lekka czkawka – z pewnością nie są to najprzyjemniejsze doznania. Zgaga może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest skutkiem spożycia tłustych, kwaśnych lub ostrych potraw. Na szczęście domowe sposoby na zgagę uratują Cię przed niechcianymi dolegliwościami.

Skuteczność różnych domowych sposobów na łagodzenie objawów zgagi jest potwierdzona przez wiele pokoleń. Ich mnogość z pewnością pozwoli Ci znaleźć metodę, która będzie dla Ciebie najskuteczniejsza.

Soda oczyszczona

Odrobina sody oczyszczonej zmieszanej ze zwykłą jest jednym z najskuteczniejszych środków na pozbycie się zgagi. Działanie sody może być porównane z dostępnymi bez recepty lekami zobojętniającymi i szybko pozbawi nas tego problemu. Jedyną wadą tego sposobu może być nie najlepszy smak.

Ocet jabłkowy

Ten sposób dla niektórych, będzie bardzo pomocny, ale dla innych może nawet pogorszyć sytuację, szczególnie jeśli źródłem naszego problemu była kwaśna potrawa. Zażycie niewielkiej ilości (łyżeczki lub dwóch) nieprzetworzonego octu jabłkowego, zmieszanego wpierw z kilkoma kroplami wody może zmniejszyć poziom nadkwasoty w żołądku i przynieść ulgę.

Guma do żucia

Żucie gumy bez cukru przez około 30 minut po posiłku może skutecznie zmniejszyć poziom kwasu w przełyku i tym samym przeciwdziałać zgadze. Należy jednak unikać silnych gum miętowych, gdyż w przypadku niektórych osób, może skutkować pogorszeniem się objawów. Nie ma nic złego w profilaktycznym żuciu gumy po każdym posiłku, o czym także powie Ci Twój dentysta.

Sok z aloesu

Żel z liści aloesu jest znanym i szeroko stosowanym środkiem do łagodzenia skutków oparzeń słonecznych – ale co ze zgagą? Przyjmują aloes wewnętrznie, możesz zredukować refluks żołądka i załagodzić występujące podrażnienia. Wypróbuj tego sposobu jeśli masz dostęp do dobrego, zaufanego źródła, dzięki temu możesz mieć pewność, że otrzymujesz czysty produkt wysokiej jakości, który będzie bezpieczny i nie pogorszy Twojego stanu.

Banany

Ten jeden z najbardziej popularnych owoców charakteryzuje się lekko mdłym i delikatnym smakiem. Banany są nie tylko smaczną i zdrową przekąską, ale także mogą być pomocne w walce ze zgagą, ze względu na swoje łagodne właściwości dla układu trawiennego. Witaminy zawarte w bananach pomagają ograniczyć skurcze żołądkowo-jelitowe i zmniejszają objawy refluksu.

Mięta pieprzowa

Możesz poczuć się znacznie lepiej po jej zażyciu, ale podobnie jak w przypadku octu jabłkowego, u niektórych ludzi ten sposób może nie zadziałać i pogorszyć dolegliwości. Nie mniej jednak mięta działa rozluźniająco na mięśnie układu pokarmowego i powstrzymuje płyny żołądkowe przed wypływem do przełyku. Co więcej, smak i naturalny charakter mięty świetnie zamaskuje nieprzyjemne wrażenia w ustach.

Imbir

Korzeń imbir słynie ze swoich właściwości uspokajających, ale także jest skuteczny w zmniejszaniu stanu zapalnego w żołądku, który także może być przyczyną zgagi. Imbir może być również pomocny w przypadku biegunki, gazów i wzdęć, więc warto mieć go w swojej apteczce na wypadek wszelakich problemów układu pokarmowego.

Nasiona kopru włoskiego

To zioło o skutecznym działaniu przeciwskurczowym może być również pomocne w rozwiązaniu problemów z niestrawnością po posiłku, a także w łagodzeniu innych problemów żołądkowo-jelitowych, np. nudności lub wzdęć. Wsyp pół łyżeczki zmiażdżonych nasion kopru włoskiego do 250 ml wody i gotuj całość przez 10 minut. Po wypiciu takiego naparu z pewnością poczujesz ulgę.


Zobacz także:

Domowe sposoby na zaparcia

3 sposoby na domowy peeling do twarzy