res:
Czas na zmiany

Czas na zmiany

Dodaj komentarz

Kobieta potrzebuje zmian. Jednak te radykalne dziwią, zwłaszcza gdy ich zwolenniczką staje się osoba z pozoru stabilna i akceptująca swoje życie. Kobiety dochodzące do wieku średniego zaczynają inaczej postrzegać świat a do wewnętrznego głosu sterującego ich życiem dochodzą nowe, dla większości z nich nieznane pomysły. Nie trzeba się ich bać.

Pierwsze symptomy wchodzenia w wiek średni w wielu kobietach wywołują panikę i lęk. Trudno im pogodzić się z nową, nieznaną sytuacją zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Największym błędem jest to, że do nowego, ważnego okresu w swoim życiu podchodzą z myślą o końcu tego poprzedniego zamiast cieszyć się z własnej dojrzałości.

Miedzy 42 a 49 rokiem życia większość kobiet wchodzi w dziwny dla nich okres przemian. Jak pisze Joan Borysenko w „Księdze życia kobiety”, bardzo krzywdzące jest ironiczne określanie zachowań kobiet będących w tym punkcie życia mianem kryzysu. Według autorki nie jest to alarmujący stan psychiczny, ale rozwój czy wręcz metamorfoza.  Wiele kobiet właśnie w tym okresie podejmuje pierwsze świadome, naprawdę rozważne decyzje. Wszystkie wynikają z naturalnych przemian. Zamiast włączać w głowie lampkę alarmową zaakceptuj to co się z tobą dzieje.

Potrzebuję równowagi i harmonii

Skończyłaś  40. przeżyłaś już wiele. Jesteś świadomą, w pełni dojrzałą kobietą ze sporym bagażem doświadczeń zarówno dobrych i złych. Zaczynasz zastanawiać się na nad tym co było, ale też nad tym co będzie i często dochodzisz do wniosku, że nie wszystko w życiu poszło tak jakbyś chciała. Nie obwiniaj się. Fakt, że kilkanaście lat wcześniej podjęłaś decyzje, które teraz wydają ci się nieodpowiednie nie oznacza, że były złe. Po prostu twoje podejście ewoluowało a doświadczenie sprawiło, że inaczej widzisz przeszłość. Nie oceniaj jednak swoich wcześniejszych decyzji jako złych. To one przecież doprowadziły cię do punktu w którym jesteś. Charakterystyczną cechą wieku średniego jest zmierzanie ku harmonii życia i równowagi między wewnętrznymi pragnieniami i sytuacją zewnętrzną. Dla wielu kobiet to moment przełomowy, gdy osiągając pewien stopień niezależności i pewności siebie mogą podejmować nowe, znaczące dla przyszłego życia decyzje. Jak wynika z amerykańskich badań Daniela Levinsona  99% kobiet między 42 a 49 rokiem życia uznaje, że dotychczasowe życie im nie odpowiadało i postanawiają je przewartościować. Czy to oznacza, że mają uważać, swoje życie za zmarnowane? Absolutnie nie. Właśnie teraz po zrealizowaniu wcześniejszych działań dowiadują się co przez następne lata będzie sprawiać im najwięcej przyjemności.

⇨ Czym jest planowanie przedurodzeniowe? 

Oczyszczam swoją przestrzeń

To kolejny sygnał, że zbliżasz się do przełomu życiowego. Stajesz się racjonalna, ale wcale nie nudna. Po wielu latach doświadczeń, popełnionych błędów i odniesionych sukcesów doskonale wiesz czego potrzebujesz do szczęścia. Potrzeba porządkowania sprowadza się nie tylko do porządkowanie rzeczy materialnych ale przede wszystkim życia. Zaczynają klarować się prawdziwe przyjaźnie a opinie i oceny płynące z otoczenia przestają mieć tak wielkie znaczenie. Ważnym aspektem nowego życia jest docenianie życia chwilą. Nie chodzi oczywiście o lekkomyślność. Z wiekiem coraz większe znaczenie zaczyna mieć codzienna przyjemność i zadowolenie. Życiowe cele schodzą na dalszy plan, pod warunkiem, że te najważniejsze zostały już osiągnięte.

Chcę być prawdziwa

W ostatnim czasie pozycja kobiet w średnimi wieku zaliczyła ogromny skok. Z prawie zapomnianych i komercyjnie niezauważanych stały się jednymi z najważniejszych motorów napędowych gospodarki. Świat staje się im bliższy bardziej przyjazny i kobiety skwapliwie z tego korzystają. Taka sytuacja sprawia, że będąc kobietą w średnim wieku stajesz się bardziej doceniana i akceptowana. Możesz sobie więc pozwolić na zrezygnowanie ze ślepego pędu do sukcesu i być po prostu sobą, bez udawania za to z pełną akceptacją samej siebie. Przeżywając  metamorfozę wieku średniego potrafi odpuścić, nie przeżywasz każdego słowa wypowiedzianego przez osoby z otoczenia. Zdajesz sobie sprawę, że wiele osób działa bezmyślnie i nie warto przywiązywać do tego wagi. Wolisz działać zgodnie z własnymi przekonaniami, ale jednocześnie daleko ci do samolubstwa.

Kinga Marciniak
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis.pl