res:
Choroba Hashimoto - co warto o niej wiedzieć?

Choroba Hashimoto – co warto o niej wiedzieć?

Dodaj komentarz

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy. To choroba autoimmunologiczna, która jest ciężka do zdiagnozowania. Tak naprawdę można leczyć skutki, a niekoniecznie przyczyny. Jej nazwa pochodzi od japońskiego lekarza, który w 1912 roku opisał ją jako pierwszy.

Przyczyna i czynniki zachorowalności na Hashimoto

Tak naprawdę nie do końca wiadomo, co jest przyczyną Hashimoto. Wiadomo jedynie, że jest to choroba autoimmunologiczna, gdyż organizm produkuje przeciwciała, które zwracają się przeciwko zdrowym komórkom organizmu.

W przypadku Hashimoto anty-TPO-Ab skierowane są przeciwko peroksydazie tarczycowej. Warto jednak zwrócić uwagę na czynniki ryzyka. Otóż na tę chorobę najbardziej narażone są kobiety w wieku od 45 do 60 lat. Choroba może mieć też podłoże genetyczne. Innymi czynnikami ryzyka jest stres czy choroby psychiczne.

Często Hashimoto towarzyszą inne choroby takie jak np. cukrzyca czy też reumatoidalne zapalenie stawów.

choroba Hashimoto

Hashimoto – nie lekceważ tych objawów

Hashimoto może nie wywoływać żadnych objawów. Wraz z jej rozwojem zaczynają tworzyć się twarde wole, aż w końcu dochodzi do zaniku tarczycy. Również rzadkim objawem jest ucisk w gardle.

Warto zwrócić uwagę, że objawy są dość niespecyficzne, zatem chorzy niejednokrotnie zwracają się do lekarza, gdy choroba Hashimoto poczyniła już swoiste spustoszenia w organizmie. Zatem nie należy lekceważyć objawów, szczególnie gdy występują często.

Do objawów można zaliczyć:

  • Ciągłe osłabienie i zmęczenie, czemu towarzyszy również niechęć do wykonywania codziennych spraw.
  • Skóra staje się sucha i szorstka, a włosy zaczynają wypadać.
  • Często bez przyczyny pojawiają się nadprogramowe kilogramy, które ciężko zrzucić.
  • Warto jeszcze zwrócić uwagę na miesiączkę, która jest obfita i jednocześnie się przedłuża.

Choroba Hashimoto – rozpoznanie

Bardzo często chorzy zgłaszają się do lekarza z nieswoistymi objawami, jednak medyk na podstawie wywiadu i badania palpacyjnego szyi może wysnuć już swoje podejrzenia dotyczące choroby Hashimoto. W badaniach biochemicznych krwi są podwyższone przeciwciała anty-TPO-Ab. Istotne znaczenie w rozpoznaniu ma także biopsja cienkoigłowa i badanie histopatologiczne. Na tej podstawie lekarz może postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dieta i leczenie choroby Hashimoto

W leczeniu choroby Hashimoto dużą rolę odgrywa dieta. Otóż należy pamiętać, że dzięki niej można zapobiec otyłości.

  • Istotne znaczenie ma dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Warto również postawić na dietę niskokaloryczną, a tłuste mięsa zastąpić rybami.
  • Ważne, aby spożywać również błonnik, który zapobiega zaparciom.

Z kolei farmakologia również jest konieczna w leczeniu Hashimoto. Trzeba zażywać leki immunosupresyjne oraz sterydy. Niekiedy farmakologia jest konieczna przez całe życie i absolutnie nie należy bez porozumienia z lekarzem zaprzestać terapii. Ważną rolę odgrywają również regularne wizyty u endokrynologa, który na bieżąco monitoruje stan choroby.

Choroba Hashimoto staje się niezwykle rozpowszechnionym problemem. Warto zadbać zdrowie zanim będzie za późno.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecam książkę Hashimoto >>

Hashimoto