res:
Bóle mięśni przy przeziębieniu. Jak sobie z nimi radzić?

Bóle mięśni przy przeziębieniu. Jak sobie z nimi radzić?

Dodaj komentarz

Przeziębienie w okresie jesienno-zimowym pojawia się bardzo często. Jego typowe objawy to katar, kaszel czy ból gardła, z którymi często próbujemy walczyć domowymi sposobami. Dość często przeziębieniu towarzyszą również bóle mięśni i każdy ruch powoduje nieprzyjemne doznania. Zobaczmy jak sobie z nimi radzić.

Rozgrzewająca kąpiel

Doskonałym sposobem na obolałe w trakcie przeziębienia mięśnie jest rozgrzewająca kąpiel. Jeśli mamy wannę, to warto wypełnić ją gorącą wodą i wymoczyć się w niej przez ok. 15 minut. Ulgę przyniesie również dodanie olejku do kąpieli, dzięki któremu kąpiel przyniesie nie tylko ukojenie mięśni, ale wpłynie również pozytywnie na nasze samopoczucie. Warto sięgnąć po olejki rozgrzewające, np. goździkowy, który działa również przeciwzapalnie.

Podobny zabieg możemy przeprowadzić również pod prysznicem. Co prawda nie możemy się pod nim wylegiwać tak jak w wannie, ale polewanie ciała gorącą wodą również przyniesie doskonałe efekty. Warto sięgnąć również po żel pod prysznic o kojącym zapachu. Zadziała tu podwójny efekt, bo oprócz rozgrzania rozmasujemy obolałe mięśnie, co również przyniesie znaczącą ulgę.

Z kąpielami w wannie z gorącą wodą czy pod prysznicem powinniśmy jednak uważać, jeśli przeziębieniu towarzyszy gorączka. W takich sytuacjach dodatkowe rozgrzewanie organizmu nie jest wskazane, dlatego wówczas warto sięgnąć po inne metody walki z bólem mięśni.

Masaż

Skoro z powodu gorączki nie możemy sięgnąć po gorącą wodę, to możemy skorzystać z dobroczynnej mocy masażu. Rozmasowanie obolałych mięśni z pewnością przyniesie ulgę. Taki masaż można przeprowadzić samodzielnie, jeśli np. bolą nas mięśnie nóg, ale lepiej poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Dzięki temu będziemy mogli położyć się wygodnie i nasze mięśnie będą zupełnie rozluźnione, co przełoży się na lepszy efekt masażu.

Do masażu również warto wykorzystać specjalne olejki rozgrzewające, a nawet zwykłą oliwkę. Dzięki nim efekt masażu będzie zdecydowanie lepszy, a odczuwalna ulga zdecydowanie większa.

Uzupełnij witaminy i minerały

Bolesne mięśnie mogą być również sygnałem pewnych niedoborów w organizmie. Szczególnie istotne znaczenie mają tutaj wapń oraz magnez, których niedobory mogą objawiać się bolesnymi skurczami. Warto zadbać o to, by produkty bogate w te pierwiastki były stałym składnikiem naszej diety, a w sytuacji, gdy dopada nas przeziębienie, absolutnie nie może ich w naszej diecie zabraknąć.