res:
Bielizna bambusowa - dlaczego warto się nią zainteresować?

Bielizna bambusowa – dlaczego warto się nią zainteresować?

Dodaj komentarz

Osoby, które poszukują trwałej, wygodnej i ekologicznej bielizny powinny zwrócić uwagę na bieliznę wykonaną z bambusa. Jej prozdrowotne właściwości znane są coraz większej grupie osób, a ci, którzy używają bielizny bambusowej na co dzień przekonali się o tym w praktyce. Warto wiedzieć, jak powstaje materiał bambusowy oraz jakimi zaletami odznaczają się produkty z niego wykonane.

Jak powstaje bielizna bambusowa?

Podstawowym surowcem używanym do produkcji bielizny bambusowej jest włókno bambusowe. Rośliny bambusa rosną w bardzo szybkim tempie a podczas ich uprawy nie używa się niebezpiecznych dla zdrowia, gleby oraz samych roślin szkodliwych chemicznych oprysków, dzięki czemu ich uprawa jest ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia. Ponadto, bambus odznacza się silnymi właściwościami antybakteryjnymi oraz przeciwgrzybicznymi.

Bambus potrafi rosnąć do ok. 1 m na dobę, a wytworzony z niego materiał jest materiałem pochodzenia naturalnego. Zanim zostanie uzyskany końcowy efekt, jakim są ubrania oraz bielizna, łodygi rośliny są ścinane i poddawane procesowi miażdżenia, mielenia oraz rozpuszczania. Z tak powstałej masy formuje się z nitki bambusowe, które są gotowym materiałem do przygotowania różnych wyrobów tekstylnych.

Zalety bielizny bambusowej

Tkanina bambusowa jest niezastąpiona w procesie wytwarzania wysokogatunkowej oraz dobrej jakościowo bielizny. Coraz więcej osób decyduje się na zakup majtek czy skarpet wykonanych z bambusa. Coraz częściej tkaninę tę używa się do także do wyrobu produktów przeznaczonych dla dzieci – dziecięcych body, śpioszków i bielizny.

Naturalne właściwości antybakteryjne bielizny bambusowej

Wiskoza bambusowa odznacza się właściwościami antybakteryjnymi oraz antywirusowymi. Doskonale hamuje rozwój bakterii, grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Zapobiega namnażaniu się pleśni, dzięki czemu stanowi idealny zamiennik tradycyjnej bawełnianej bielizny. Jej właściwości pozwolą uchronić przed chorobami układu moczowego oraz rozrodczego, zapobiegają także powstawaniu chorób grzybicznych. Warto ją stosować podczas intensywnego wysiłku fizycznego, podczas którego produkcja potu jest wzmożona.

Majtki bambusowe idealnie pochłaniają wilgoć

Wysoka higroskopijność (czyli zdolność do pochłaniania wilgoci) jest kolejną zaletą bielizny bambusowej. Materiał bambusowy jest kilkukrotnie bardziej chłonny niż tradycyjne materiały bieliźniane. Pochłaniają nadmiar potu i szybko go odprowadzają, jednocześnie pozwalają oddychać skórze. Zapobiegają powstawaniu odparzeń. a jednocześnie nie przyczyniają się do wysuszania skóry. Powinny je stosować osoby ze skórą delikatną i wrażliwą, polecane są także osobom ze skłonnościami do alergii oraz nawracających stanów zapalnych.

Bielizna bambusowa posiada silne właściwości termoregulacyjne

Zdolność do termoregulacji posiada tylko kilka typów materiałów, a większość z nich stanowią tworzywa sztuczne. Bambus jako roślina odznacza się wysokimi właściwościami higroskopijnymi oraz absorpcyjnymi. Bielizna bambusowa pochłania nadmiar wilgoci, a jednocześnie pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury ciała i zapewnia dobry przepływ powietrza. Z powodzeniem może być używana przez osoby uprawiające intensywnie sport – zarówno podczas zimowych, jak i bardzo upalnych dni. Jej noszenie zapewnia komfort oraz nie powoduje przegrzania ani nadmiernego wychłodzenia organizmu.

Noszenie bielizny bambusowej jest nie tylko zdrowe, ale także bardzo wygodne. Bielizna ta nie obciera, nie powoduje odparzeń a ponadto jest bardzo miękka i miła w dotyku. Na uwagę zasługuje także fakt łatwości jej pielęgnacji: bieliznę bambusową można prać w zwykłej pralce, w temperaturze 40 st. Bielizna nie wymaga też prania ręcznego, chemicznego czyszczenia czy prasowania.


Zobacz także:

Bambus – właściwości zdrowotne i kosmetyczne