res:
ADHD nie istnieje?

ADHD nie istnieje?

Dodaj komentarz

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi) – rzeczywisty problem czy fikcyjna choroba? A może nadmiernie diagnozowane zaburzenie? W Polsce raz na jakiś czas powraca ten temat. Dwa lata temu w Internecie rozgorzała dyskusja o „wyznaniu” Leona Eisenberga, amerykańskiego psychiatry, w ostatnim wywiadzie przed śmiercią, iż ADHD jest sfabrykowaną chorobą (pełny artykuł – „Odkrywca” ADHD wyznaje, że to fikcyjna „choroba”).

Równie „gorąco” może być dzięki książce „ADHD nie istnieje”, która w Stanach Zjednoczonych wywołała medialną dyskusję. Książka w tym tygodniu trafiła do sprzedaży w Polsce.

ADHD nie istnieje?!

Według wyników badań przeprowadzonych w USA, aż u 6.4 mln dzieci w wieku od 4 do 17 lat zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Podczas gdy wielu sceptyków wierzy, że ADHD jest wymysłem firm farmaceutycznych, objawy deficytu uwagi i nadpobudliwości są aż nazbyt realne dla milionów osób, które często nie mogą funkcjonować bez leczenia.

Jeśli ADHD nie istnieje, co jest przyczyną tych zaburzeń?

W tej kontrowersyjnej książce, neurolog dr Richard Saul, pochyla się nad ADHD – zaburzeniem coraz częściej diagnozowanym u dzieci i dorosłych .

Autor, opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu w leczeniu pacjentów z symptomami ADHD, stawia szokującą tezę, nie nie jest ono chorobą samą w sobie, ale sumą objawów innych zaburzeń. Wskazuje na 20 zaburzeń psychicznych i fizycznych, które mogą dawać podobne symptomy do ADHD, wśród nich wymienia m.in. zaburzenia afektywne, zaburzenia przetwarzania sensorycznego, zespół Aspergera, wady wzroku, wady słuchu, rozproszenie uwagi i impulsywność o podłożu neurochemicznym.

Czy warto sięgnąć po książkę „ADHD nie istnieje”? Z całą pewnością tak – rzuca ona nowe światło na to uciążliwe zaburzenie, a wielu rodziców, opiekunów i pedagogów może zachęcić do próby ponownej diagnozy swoich pociech i być może ostatecznego uporania się z ADHD.

Nota o autorze:

Dr Richard Saul – lekarz neurolog, badacz i osobowość radiowa. Przez ponad pięćdziesiąt lat łączył swoje kliniczne i naukowe doświadczenie, praktykując neurologię behawioralną. Pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Pediatrii w Szpitalu Highland Park i dyrektora medycznego w North Suburban Chicago. Dr Saul jest członkiem American Academy of Pediatrics i American Academy of Neurology.