res:
10 koncernów, które kontrolują wszystko, co jemy

10 koncernów, które kontrolują wszystko, co jemy

Dodaj komentarz

Według zestawienia Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej zajmującej się walką z głodem na świecie, tych dziesięć gigantycznych koncernów kontroluje większość kupowanych przez nas produktów. To one dzielą między sobą dostęp do gruntów, rynków oraz klientów.

Co gorsza, razem emitują tyle gazów cieplarnianych, że gdyby potraktować je jak jeden kraj, znalazłby się on na 25. miejscu na liście najbardziej zanieczyszczających państw świata.

  1. Pod General Mills kryją się płatki Cheerios i Chex, ale też Yoplait, Hamburger Helper, lody Haagen-Dazs i dodatki do pieczenia Betty Crocker.
  2. Danone jest znane głównie z jogurtów Activa, Yocrunch i Oikos, wody oraz słynnych Danonków.
  3. Produkty Nestlé są sprzedawane pod główną nazwą jako jedzenie dla dzieci Gerber, woda Perrier, mrożona pizza DiGiorno i Hot Pockets, batony czekoladowe Butterfinger i KitKat.
  4. Mars to nie tylko batony czekoladowe i M&Ms, ale też sosy Uncle Ben’s, Starburst i guma Orbit.
  5. Coca-Cola to nie tylko słodkie, gazowane napoje, ale też woda Dasani oraz soki: Fuze i Honest Tea.
  6. Unilever produkuje dezodoranty do ciała Axe, herbatę Lipton, lody Magnum oraz słynny majonez Hellmann’s.
  7. Mondelez, czyli ciasteczka Oreo, guma Trident oraz żelki Sour Patch Kids.
  8. PepsiCo to nie tylko Pepsi i inne słodkie napoje gazowane, ale też chrupki Cheetos i Quaker Oatmeal oraz pizza Tropicana.
  9. Associated British Foods. Brytyjska korporacja jest właścicielem takich marek jak Dorset Cereals czy Twinings Tea, ale też sklepu odzieżowego Primark.
  10. Kellogg’s produkuje głównie płatki śniadaniowe, ciastka i popularne przekąski, jak np. Pringles, Cheez-It, Eggo, Froot Loops, Frosted Flakes.

Źródło: 10 koncernów, które kontrolują wszystko, co jemy