Czego unikać przy niedoczynności tarczycy? Poznaj odpowiednią dietę
Hormony wydzielane przez tarczycę odpowiadają za wiele funkcji naszego organizmu. Osoby, które dotknęła niedoczynność tarczycy, zmagają się z kłopotliwymi objawami, takimi jak gwałtowne przybieranie na wadze, poczucie zimna czy osłabienie koncentracji. Ze względu na ten pierwszy objaw konieczna jest odpowiednia dieta, której wymaga chora tarczyca. Co jeść w przypadku niedoczynności?
Na czym polega niedoczynność tarczycy?
Aby zrozumieć, na czym polega niedoczynność tarczycy, należy poznać pracę tego organu znajdującego się w przedniej części szyi. Wytwarza ona dwa hormony, czyli trijodotyroninę (T3) i tetrajodotyroninę inaczej zwaną tyroksyną (T4). Regulacja poziomu obu hormonów odbywa się na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Ich wydzielanie pobudza hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Z kolei wysoka zawartość T3 i T4 we krwi ogranicza pobudzenie przysadki.
Niedoczynność tarczycy polega na zbyt małej ilości wytwarzanych T3 i T4, a w konsekwencji między innymi powoduje osłabiony metabolizm i wzrost masy ciała. Odpowiedzialne za taki stan rzeczy są najczęściej choroba Hashimoto lub niedobór jodu. Choroba wymaga specjalistycznego leczenia, jednak odpowiednia dieta może pomóc łagodzić objawy, za które odpowiedzialna jest tarczyca. Co jeść, gdy chorujemy na jej niedoczynność?
Niedoczynność tarczycy – co jeść w przypadku tej choroby?
Co jeść powinny osoby zmagające się z tym schorzeniem? Bardzo ważna jest oczywiście kontrola przemiany materii, między innymi w postaci spożywania tłuszczy odpowiedniej jakości. Dotychczas używane oleje roślinne warto zastąpić olejem kokosowym, który wspiera metabolizm i pomaga niwelować poczucie zmęczenia.
Czy spożywanie ryb wpływa na niedoczynność tarczycy? Co jeść, gdy jesteśmy ich fanami? Nie ma przeszkód w spożywaniu ryb, pod warunkiem, że będą to dziko żyjące ryby morskie. Taka dieta jest bogata w kwasy omega-3, co może przyczynić się zmniejszenia stanów zapalnych, jak również pomóc w zachowaniu równowagi hormonalnej.
Produkty mleczne znalazły się wśród niezalecanych, gdy cierpimy na niedoczynność tarczycy. Co jeść, jeśli jesteśmy do nich przywiązani? Warto postawić na probiotyki, zatem również kefir i jogurt. Oprócz tego korzystny wpływ na mikroflorę bakteryjną będą miały kiszonki – kapusta, ogórki kiszone czy kimchi.
Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?
Niektórzy z nas zastanawiają się, czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy. Niekorzystny wpływ na objawy choroby mogą wywierać warzywa kapustne. Brukselka, kalafior czy brokuł stanowią to, czego unikać przy niedoczynności tarczycy powinien każdy chory. Jeżeli natomiast konieczne jest spożycie niewielkiej ilości tych warzyw w celach odżywczych, powinny zostać dobrze ugotowane.
Czego nie jeść przy niedoczynności tarczy poza wspomnianymi warzywami? Oczywistą odpowiedzią jest cukier, który mocno przyczynia się do wzrostu masy ciała. Jak również może zaburzać równowagę hormonalną w organizmie. Niewskazany jest także gluten obecny w pszenicy i innych zbożach, zwłaszcza gdy problemy z tarczycą mają podłoże autoimmunologiczne. Czego unikać przy niedoczynności tarczycy poza tym? Niestety także nabiału, który może wzmagać stan zapalny. Jeżeli już brakuje nam produktów mlecznych, koniecznie należy postawić na te, które nie zostały poddane pasteryzacji.