Naturalne sposoby na komary i kleszcze. Część 1
Nic tak nie potrafi zepsuć wakacji, uroku pięknych krajobrazów, sielskiej atmosfery, grilla na działce, czy też spaceru po parku jak… komary i kleszcze. Te pierwsze irytują, te drugie wzbudzają lęk. Z pomocą śpieszą różne chemiczne preparaty, lecz my znaleźliśmy naturalne sposoby na komary – olejki eteryczne lub preparaty na bazie olejków eterycznych.
Naturalne sposoby na komary – olejki eteryczne
Olejki, które w zasięgu swojego działania odstraszają komary, to m.in.:
– olejek anyżowy;
– olejek cedrowy;
– olejek cytronellowy (lemongrass, palczatka cytrynowa);
– olejek geraniowy;
– olejek goździkowy;
– olejek lawendowy;
– olejek miÄ™ty pieprzowej;
– olejek paczuli;
– olejek rozmarynowy;
– olejek z drzewa herbacianego.
Każdy olejek ma dosyć szerokie spektrum zastosowaÅ„, tak wiÄ™c zanim dokonasz zakupu, sprawdź, który z nich przyda Ci siÄ™ również na inne dolegliwoÅ›ci. Przed zastosowaniem olejku sprawdź, czy nie wywoÅ‚uje on u Ciebie podrażnieÅ„ (wiÄ™cej informacji w akapicie Åšrodki OstrożnoÅ›ci). O tym, w jaki sposób zastosować olejki, piszemy w artykule „Naturalne sposoby na komary i kleszcze – część 2„.
Gotowe preparaty
Wygodne w użyciu sÄ… gotowe mieszanki lub preparaty – wystarczy „psiknąć”, posmarować i gotowe. WÅ›ród nich sÄ…:
- Komar-Stop – to pÅ‚yn odstraszajÄ…cy komary i kleszcze. Jest on bardzo wygodny w użyciu, zawiera m.in. olejek lawendowy. Komar-Stop może być stosowany również do ochrony zwierzÄ…t przed kleszczami (dziaÅ‚anie potwierdzone przez Instytut Weterynarii).
- Vapomix Z-3 – dla dziaÅ‚kowiczów i wÄ™dkarzy, choć tak naprawdÄ™ dla każdego, kto chciaÅ‚by uchronić siÄ™ przed komarami. Mieszanka zawiera m.in. olejek paczulowy i cytronellowy. Vapomix najlepiej rozcieÅ„czyć przed użyciem w Å‚yżeczce oleju – wskazówki poniżej.
A gdy już ugryzie…
JeÅ›li już ugryzienie nastÄ…piÅ‚o, z pomocÄ… przybÄ™dÄ… co najmniej dwa olejki – olejek lawendowy i olejek z miÄ™ty pieprzowej. Jak użyć olejków? Wskazówki znajdujÄ… siÄ™ poniżej.
Środki ostrożności
Przed użyciem olejku bezpośrednio na skórę, należy go rozcieńczyć przyjaznym dla skóry olejem roślinnym (w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego stosowanie czystych olejków na skórę jest zakazane, za wyjątkiem wyraźnych wskazań lekarskich). Przed systematycznym użyciem warto sprawdzić czy dany olejek nie powoduje podrażnień. Jak to zrobić? Na przykład tak:
1. Rozcieńczamy 1 kropelkę olejku w jednej łyżce oleju.
2. NakÅ‚adamy miksturÄ™ na delikatnÄ… skórÄ™ – np. po wewnÄ™trznej stronie nadgarstka lub na zgiÄ™ciu Å‚okcia. JeÅ›li nie bÄ™dzie podrażnieÅ„, olejek jest dla nas bezpieczny, jeÅ›li natomiast poczujemy dyskomfort, należy:
- Rozcieńczyć naniesiony na skórę olejek przy pomocy waciku nasączonego olejem roślinnym.
- Zmywamy ze skóry olej i olejek przy pomocy wody i łagodnego mydła.
Jak używać olejków?
Kominek do aromaterapii
Aby rozprowadzić w powietrzu przyjemny zapach olejków możemy użyć popularnych kominków do aromaterapii. Jest to chyba najwygodniejsza opcja – musimy zadbać jedynie o to, żeby raz na jakiÅ› czas dolewać wody i kilka kropli olejku. Możemy też skorzystać z „kominka zrób to sam”. Za kominki mogÄ… posÅ‚użyć maÅ‚e miseczki lub filiżanki z gorÄ…cÄ… wodÄ… i kilkoma kroplami wybranego olejku. Kominki, miseczki czy też filiżanki ustawiamy przy otwartych oknach lub przy łóżku sypialni.
Jeśli przebywamy na zewnątrz, możemy skorzystać z pasków papierowych, bibułek lub chusteczek. Skraplamy je kilkoma kroplami olejku i zawieszamy na gałęziach drzew lub czymkolwiek co znajduje się w pobliżu:) Możemy je również powiesić w mieszkaniu, przy oknach lub drzwiach balkonowych.
Mieszanka na zawrót gÅ‚owy… komarzyc
Olejki eteryczne możemy ze sobą mieszać (w odpowiedni sposób). Jeden z przykładowych miksów na komary, możemy stworzyć z olejków: lawendowego (4 krople), tymiankowego (4 krople), cytronellowego (8 kropli) i mięty pieprzowej (4 krople).
Przed wyjÅ›ciem na spacer, na którym „grozi” nam „atak komarów” możemy zastosować preparat Komar-Stop lub wÅ‚asnorÄ™cznie wykonać balsam z oleju i olejku eterycznego. W tym celu należy zmieszać olej bazowy (np. migdaÅ‚owy, arganowy, z avocado) z wybranym olejkiem eterycznym w proporcji 5 kropli olejku na 5 ml oleju (1 Å‚yżeczka).
Wyposażeni w taką wiedzę i olejki, powinniśmy wyjść cało z niezapowiedzianych spotkań z komarami.
Polecam przeczytać również „Przeciwwskazania i ograniczenia dotyczÄ…ce stosowania olejków„.
Jeśli poczułeś głód wiedzy i pragnienie zastosowania kilku olejków, zapraszamy do działu Aromaterapia.