res:
Warzywa i zioła w domu - uprawa w mieszkaniu i na balkonie

Warzywa i zioła w domu – uprawa w mieszkaniu i na balkonie

2 komentarze

W powietrzu czuć wiosnę, odczuwamy przypływ chęci do życia (jeśli zanikły na czas zimy ;)) oraz, zapewne, apetyt na świeże warzywa. Na warzywa prosto z ogródka trzeba jeszcze trochę poczekać, natomiast już teraz możemy zaplanować mały ogródek warzywno-ziołowy na balkonie lub na parapecie w mieszkaniu. Co możemy wysiać i zasadzić? Między innymi bazylię, kminek, koperek, jarmuż, miętę, rozmaryn, sałatę, rukolę, pietruszkę, rzodkiewkę, marchewkę, pomidory koktajlowe. A to tylko zaledwie kilka propozycji!

Zioła w domu – kilka wskazówek

zioła w kuchni

Gotowi do eksperymentów z domowych ogródkiem? 🙂 Oto kilka informacji, które mogą się przydać na początek:

1. Zastanów się, które zioła i warzywa faktycznie ci się przydadzą i przypadną do gustu.

2. Jeśli masz taką możliwość wybierz najbardziej nasłoneczniony parapet lub balkon. Większość ziół lubi dużo słońca. Jeśli jednak, któraś z roślinek zacznie więdnąć na słońcu, należy przestawić ją w miejsce bardziej zacienione.

3. Rośliny podlewamy regularnie (w cieplejsze dni niektóre z nich nawet codziennie). Jeśli nasze zioła i warzywa stoją na balkonie, podlewajmy je z rana lub wieczorem – jeśli to zrobimy w środku dnia, woda szybko wyparuje.

4. Zioła potrzebują odpowiedniego podłoża – powinno być ono przepuszczalne, np. mieszanka torfów i piasku. Dno doniczki powinien stanowić drenaż – np. z potłuczonych kawałków doniczki, grubego żwiru lub kamyków. Zioła nie lubią moknąć w wodzie, jeśli zdarzy nam się wlać za dużo wody, drenaż będzie ratunkiem.

5. Zastanów się, czy chcesz zacząć od sadzonek czy od nasion. Jeśli wybór padnie na sadzonki – należy je kupować po Zimnej Zośce (15 maja), kiedy prawdopodobieństwo przymrozków będzie małe. Jeśli wolisz zacząć od nasion – zapoznaj się z kalendarzem wysiewu ziół i warzyw. Dla większości gatunków odpowiedni czas na wysiew to połowa lutego – druga połowa kwietnia.

6. Przemyśl, czy chcesz, aby twoje zioła rosły razem czy osobno – czy chciałbyś stworzyć kompozycję ziołową, czy też każdy gatunek miałby zająć inną doniczkę? Przy podejmowaniu decyzji sprawdź jakie wymagania do uprawy mają dane zioła – niektóre wolą bardziej przesuszone podłoże, inne wilgoć, jedne wolą więcej światła, inne nieco mniej. Robiąc spontaniczny mix, nie zadbamy należycie o każdą roślinkę.

Zioła w domu – termin wysiewu ziół i warzyw do uprawy w mieszkaniu i na balkonie.

Oto niezbędnik dla wszystkich domowych ogrodników-amatorów. Podane terminy w większości przypadków oznaczają moment wysiania nasion w domu do rozsadnika, a nie wysiania na zewnątrz do pojemnika docelowego.

A oto jeszcze kilka inspiracji 🙂

Niemożliwe nie istnieje 🙂 Dowodem na to jest zdjęcie powyżej 🙂 Przepyszne pomidorki zawsze pod ręką nawet w warunkach domowych…

Fantastyczny pomysł wykorzystania niewielkiej przestrzeni na tak dużą ilość ziół. Aż chce się gotować!

Roślinno-ziołowy balkon 🙂

 

Źródło: slonecznybalkon.pl
Zdjęcia pochodzą ze strony: slonecznybalkon.pl

Zioła w domu? Tak! Polecamy poniższe książki

Zioła w przedszkolu” Pachnący ziołami ogród jest idealnym sposobem na uczenie dzieci szacunku do przyrody. Zioła mają różnorodne zastosowanie w gotowaniu, zabawach i majsterkowaniu, jak również niosą człowiekowi ulgę w wielu codziennych niedyspozycjach. Pielęgnując swój własny ogródek dzieci rozwijają w sobie troskliwość i odpowiedzialność. Autorka zebrała cenne informacje na temat wybranych roślin i podaje praktyczne wskazówki i propozycje pozwalające wykorzystać je w przedszkolu.

Po zdrowie z ziołami„. Stefania Korżawska – znawczyni ziół i ziołolecznictwa. Autorka programu zdrowotnego „Prosta droga do zdrowia”. Od wielu lat w audycjach radiowych i telewizyjnych opowiada o ziołach – poleca herbatki naszych przodków, królewskie, książęce, hetmańskie. Dzięki niej popularne stały się również nalewki, winka, syropki sławnych ludzi – np. nalewka hetmana Jana Karola Chodkiewicza, nalewka na młodość królowej węgierskiej, winko św. Hildegardy od lat wzmacnia osłabione chorobą organizmy, winko królowej Bony, które kiedyś w cudowny sposób ocaliło króla Zygmunta Starego, dzisiaj skutecznie pomaga przeziębionym.

Uzdrawiająca moc ziół„. Poznaj podstawowe zasady ziołolecznictwa. Sprawdź różnice między metodami leczenia i stosowania roślin leczniczych w różnych kulturach. Poznaj moc ziół. Doceń ich potęgę i efekty działania. Czy wiesz, że w nowoczesnym ziołolecznictwie ważny jest cały człowiek, równowaga między ciałem a umysłem? Takie holistyczne podejście pomaga skuteczniej radzić sobie z problemami o różnym podłożu.

ZOBACZ >>> INNE KSIĄŻKI O ZIOŁACH