res:
Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Dodaj komentarz

Zdrowy kręgosłup – to podstawa. Choć brzmi banalnie, prawdziwą wagę tych słów odczuwa się (i to boleśnie), gdy kręgosłup niedomaga. Problemy z kręgosłupem są powszechną dolegliwością i informacje związane z tym tematem można znaleźć na wielu stronach. Jednak jest to temat o tyle ważny, że na naszej stronie również postanowiliśmy poświęcić jemu nieco miejsca.

Dlaczego zdrowy kręgosłup jest tak ważny?

1. Kręgosłup to najważniejsza część układu szkieletowego – dźwiga głowę, wspiera tułów, jest miejscem przebiegu rdzenia kręgowego.
2. Rdzeń kręgowy to najważniejszy organ koordynujący funkcje całego organizmu. Wszelkie urazy i skrzywienia kręgosłupa mają bezpośredni wpływ na jego pracę.
3. Przemieszczenia kręgów w poszczególnych odcinkach jest pośrednią lub bezpośrednią przyczyną szeregu chorób:

a) problemy z odcinkiem szyjnym – alergia, głuchota, choroby oczu, różnorodne egzemy, choroby gardła, choroby tarczycy,
b) problemy z odcinkiem piersiowym – astma, bóle rąk i pleców, choroby pęcherzyka żółciowego, choroby wątroby, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, choroby nerek, choroby skóry,
c) problemy z odcinkiem lędźwiowym – hemoroidy, choroby pęcherza moczowego, rozregulowanie cyklu miesiączkowego, bolesna miesiączka, impotencja, bóle w kolanach, lumbago, zły krwioobieg w nogach, obrzęki kostek, “zimne” nogi, słabość w nogach, skurcze w mięśniach nóg.

Przyczyny problemów:

wady postawy
brak ruchu i siedzący tryb życia
przeciążenia kręgosłupa – np. podczas pracy fizycznej lub sportów siłowych. Długotrwałe przeciążenia prowadzą najpierw do bólów kręgosłupa, później do uszkodzeń kręgów i krążków międzykręgowych.
niewłaściwe obuwie i odzież – chodzi tu o zbyt ciasną odzież, która krępuje ruchy oraz, a raczej przede wszystkim, o nieodpowiednie obuwie – buty na wysokim obcasie, buty zbyt wąskie lub zbyt szerokie, ze zbyt twardą podeszwą uniemożliwiającą prawidłowe zginanie stopy. Jeśli występują jakiekolwiek zaburzenia w procesie ruchu, mięśnie muszą to wyrównać poprzez wzrost naprężenia. Długotrwałe naprężenia powodują najpierw bóle, później uszkodzenia kręgów i krążków międzykręgowych.
nieprawidłowe materace i poduszki
nadwaga i nieprawidłowe odżywianie – nadwaga powoduje obciążenie kręgów i krążków międzykręgowych, natomiast dieta uboga w witaminy i substancje budulcowe prowadzi do przedwczesnego zużycia kręgów i krążków
przyczyny psychiczne – wszystko, co dzieje się w umyśle i psychice nie pozostaje bez znaczenia dla ciała – wszystkie tłumione uczucia i obciążenia psychiczne “odbijają się” na ciele. W przypadku kręgosłupa zwłaszcza przewlekłe choroby są wyraźnym sygnałem, że należy się zainteresować również tym, co próbuje nam przekazać podświadomość. Już sama postawa ciała niesie ze sobą pewne informacje o człowieku – postawa ciała wyraża nastawienie do życia. Pochylone lub przygarbione plecy mogą świadczyć o tym, że zbyt dużo na siebie bierzemy lub pozwalamy na siebie “zrzucać”. To również oznaka niepewności i/lub poniżeń. Z kolei jeśli plecy są bardzo wyprostowane, a mięśnie sztywne, może to być oznaką uporu, nietolerancji i niechęci do zmian.

O czym warto pamiętać?

– Nigdy nie podnoś niczego przy zgarbionych plecach i prostych nogach – podnosząc ciężary staraj się najpierw przykucnąć
– Szpilki okazyjnie – mimo że szpilki robią wrażenie i dla wielu kobiet są niezbędnym elementem garderoby, na dłuższą metę obciążają kręgosłup
– Rozkładaj ciężar na dwie ręce – np. podczas zakupów
– Pamiętaj o zachowaniu właściwej postawy – twoja postawa ciała jest nawykiem – jeśli garbisz się lub w inny sposób wykrzywiasz kręgosłup, możesz wyrobić w sobie nowy nawyk. Oczywiście będzie to wymagało czasu, lecz po nowym “zaprogramowaniu się” szybko odczujesz korzyści. Terapiami, które pomagają w nauce nowej postawy ciała są technika Alexandra, rolfing, terapia metodą Alta-Major
– Uważaj na kręgosłup podczas prac domowych – deska do prasowania i rura od odkurzacza powinny być na tyle wysokie/długie, by się nie pochylać
– W trakcie długiej jazdy samochodem rób przerwy co dwie godziny, poruszaj się trochę w tym czasie
– Nigdy nie stój za długo w niewygodnej pozycji
– Unikaj dźwigania ciężkich rzeczy przy wyprostowanych rękach
– Siedząc przy komputerze, telewizorze, czy też wykonując prace domowe nie pochylaj się do przodu bardziej niż 30 stopni, a jeśli to konieczne, nie pozostawaj w takiej pozycji za długo
– Wzmacniaj mięśnie brzucha – odciążają one kręgosłup o około 20%

Co może pomóc?

W oczekiwaniu w niemiłosiernie długich, kilkutygodniowych kolejkach na wizytę u lekarza lub kilkumiesięcznych kolejkach na rehabilitację warto spróbować innych metod. Poniższe propozycje są również sposobem na codzienna profilaktykę.

1. Pływanie – fantastycznie wzmacnia mięśnie i odciąża spracowany kręgosłup.
2. Joga i pilates – odpowiednio dobrana kolejność asan i ćwiczeń może być łagodną i skuteczną terapią dla przeciążonych kręgosłupów. Dodatkowo joga i pilates wyrabiają nawyk prawidłowej postawy.
3. Aktywność fizyczna – wiele rodzajów aktywności fizycznej, które nie obciążają kręgosłupa (np. jeśli jazda na rowerze, to tylko z wyprostowanymi plecami). Kręgosłup nie lub tenisa, badmintona, sportów siłowych i wyczynowych.
4. Odpowiednie posłanie/łóżko – Podstawa to łóżko, a raczej dobry materac. Powinien być sprężysty – nie za miękki i nie za twardy, choć warto zastosować zasadę: im większa masa ciała, tym twardszy materac.  Idealną opcją są tzw. zdrowotne materace rehabilitacyjne – specjalnie wyprofilowane materace, które pozwalają na ułożenie kręgosłupa w naturalnej pozycji, a poprzez specjalną budowę przy każdej zmianie pozycji dopasowują się do kształtu ciała. Warto też pomyśleć o dobrej poduszce. W zasadzie żadna “zwykła” poduszka nie jest odpowiednia z anatomicznego punktu widzenia. Ciekawą opcją (a dla osób mających problem z odcinkiem szyjnym wręcz niezbędną opcją) jest specjalnie wyprofilowana poduszka (najlepsze są wykonane z tzw. pianki z pamięcią, która idealnie dopasowuje się do kształtów ciała).
5. Masaż – choć fantastycznie likwiduje napięcia mięśniowe, nie jest wskazany w każdym przypadku (np. w ostrych bólach pochodzących z krążków międzykręgowych) – jeśli masz poważne problemy z kręgosłupem, skonsultuj się najpierw z lekarzem.
6. Terapie alternatywne – akupresura, naświetlania podczerwienią, chiropraktyka i kręgarstwo, technika Alexandra, rolfing, terapia metodą Alta-Major.

Chiropraktyka i kręgarstwo – Chiropraktyka nie jest tym samym co kręgarstwo – chiropraktyka do delikatne manipulacje na kościach głowy, kręgosłupa, miednicy, kończyn górnych i dolnych. Kręgarstwo jest bardziej “siłowe” i inwazyjne, często w trakcie zabiegu można usłyszeć charakterystyczne “chrupanie” przestawianych kręgów. Obie formy terapii (zwłaszcza kręgarstwo) powinny być wykonywane przez specjalistów.

Technika Aleksandra – została opracowana przez australijskiego aktora. Aleksander z niewiadomych przyczyn tracił głos podczas występów. Przyczyny tej przykrej dolegliwości w jego przypadku były nieznane, nikt nie był w stanie mu pomóc. Aby pozostać w zawodzie, Aleksander musiał sam sobie pomóc. Zauważył, że źródłem jego dolegliwości była nieprawidłowa postawa ciała oraz nieprawidłowe traktowanie swojego ciała. Technika Aleksandra, to metoda pracy z ciałem i umysłem. Należy ją wykonywać wyłącznie pod okiem terapeuty.

Rolfing (Integracja Strukturalna) – twórczynią metody jest Ida Rolf. Metoda pracy z ciałem, łącząca techniki manualne z reedukacją ruchową.

Metoda Alta-Major – twórczynią metody jest lekarko-zielarka Divo H. Koppen-Weber. Mając poważne problemy z kręgosłupem wieku 30 lat usłyszała od lekarzy, że w wieku 40 lat nie będzie już chodzić. Zmusiło to Divo do własnych poszukiwań. Metoda Alta-Major opiera się na założeniu, że w każdym człowieku znajdują się obrazy wzorcowe prawidłowej postawy. W trakcie terapii należy je wydobyć, oduczając się tym samym wadliwej postawy. W terapii Alta-Major traktuje się człowieka holistycznie.

Na zakończenie proponuję myśl starożytnego filozofa, która do tej pory nie utraciła na wartości:

Nic tak nie niszczy organizmu jak długotrwała fizyczna bezczynność.
Arystoteles

Źródła:
“Bóle kręgosłupa” Gerhard Leibold, wyd FILAR
“Bóle kręgosłupa w pytaniach i odpowiedziach” Andrew Laughin, wydawnictwo Astrum
“Czy można żyć 150 lat?” Michał Tombak