res:
Zamień chemię na jedzenie! Skuteczność sprawdzona na dzieciach ;-)

Zamień chemię na jedzenie! Skuteczność sprawdzona na dzieciach ;-)

Dodaj komentarz

SÄ…dziÅ‚a, że jej dzieci sÄ… skazane na czÄ™ste wizyty u lekarzy i antybiotyki. Tymczasem zmieniajÄ…c sposób odżywiania, udaÅ‚o jej siÄ™ pozbyć wieloletnich dolegliwoÅ›ci. Od 4 lat ona i jej rodzina odżywiajÄ… siÄ™ głównie zdrowÄ…, ekologicznÄ… żywnoÅ›ciÄ…, w dodatku mieszczÄ…c siÄ™ w dotychczasowym budżecie. Swoje doÅ›wiadczenia opisaÅ‚a w książce „ZamieÅ„ chemiÄ™ na jedzenie„.  Przetestowane na dzieciach!;-)

Julia Bator, tak nazywa siÄ™ autorka książki „ZamieÅ„ chemiÄ™ na jedzenie„. Od lat zmagaÅ‚a siÄ™ z chorobami trójki dzieci. Infekcje wirusowe, bakteryjne, alergie, pseudoalergie byÅ‚y niemal na porzÄ…dku dziennym – zna to na pewno wielu rodziców. Stopniowo eliminowaÅ‚a z diety kolejne produkty, nabiaÅ‚, sÅ‚odycze, lecz to niewiele zmieniaÅ‚o. Momentem przeÅ‚omowym byÅ‚ wakacyjny wyjazd na KretÄ™, podczas którego rodzice zmÄ™czeni ciÄ…gÅ‚ymi bataliami o zdrowie swoich pociech, pozwolili im jeść wszystko.  OkazaÅ‚o siÄ™, że dzieci czuÅ‚y siÄ™ dobrze. W poszukiwaniu odpowiedzi dlaczego tak siÄ™ staÅ‚o, okazaÅ‚o siÄ™, że żywność na Krecie jest znacznie mniej przetworzona. I tak zaczęły siÄ™ poszukiwania zdrowej, nieprzetworzonej żywnoÅ›ci i „testowania” na rodzinie.

ZdobywaÅ‚a wiedzÄ™, stosowaÅ‚a jÄ… w życiu, rozmawiaÅ‚a z przedstawicielami producentów spożywczych. Owocem tej pracy jest książka „ZamieÅ„ chemiÄ™ na jedzenie”. Książka zawiera 83 Å‚atwe przepisy, ogrom przydatnych informacji co jeść i gdzie tego szukać, tak aby jednoczeÅ›nie nie rezygnować zbytnio z dotychczasowych upodobaÅ„ kulinarnych.

Garść zdrowych porad dla wszystkich

Porady prosto z książki Julii:

„- Unikajmy żywnoÅ›ci typu fast food, sÅ‚odzonych napojów, sÅ‚odyczy, gotowych wyrobów cukierniczych.

– Jedzmy produkty jak najmniej przetworzone.

– Zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo. Zacząć można np. od jednego produktu tygodniowo. Można zorganizować to tak, że w czasie wiÄ™kszych zakupów przeznaczymy nieco czasu na przeÅ›ledzenie asortymentu, np. jogurtów naturalnych, i spoÅ›ród nich wybierzmy taki produkt, który nie zawiera mleka w proszku.

– W kuchni wdrażajmy „zasadÄ™ pÅ‚odozmianu”, tzn. produkty uznawane ogólnie za niezdrowe (np. tÅ‚uszcze przeznaczone do smażenia), stosujmy dla wiÄ™kszego bezpieczeÅ„stwa na zmianÄ™, bowiem to, co wydaje siÄ™ w miarÄ™ bezpieczne dziÅ›, jutro może zostać zdemaskowane jako szkodliwe. (Czyli używajmy na przemian np. masÅ‚a klarowanego, smalcu z gÄ™si, czy oliwy z oliwek. PamiÄ™tajmy równoczeÅ›nie, że pewne potrawy najlepiej smażyć na konkretnym rodzaju tÅ‚uszczu, tzn. np. drób na tÅ‚uszczu gÄ™sim).

– Etykiety czytajmy krytycznie. JeÅ›li coÅ› budzi naszÄ… nieufność lub jest niezrozumiaÅ‚e, lepiej tego nie kupujmy. Studiowanie etykiet nie ma być gimnastykÄ… dla szarych komórek. JeÅ›li mamy ochotÄ™ na szarady jÄ™zykowe – siÄ™gnijmy po zestaw krzyżówek.

– Kupujmy produkty z jak najmniejszÄ… iloÅ›ciÄ… skÅ‚adników dodatkowych, których nazwy sÄ… dla normalnego czÅ‚owieka niezrozumiaÅ‚e i które jedzeniem po prostu nie sÄ….

– Kupujmy te produkty, które kupowaÅ‚aby nasza babcia tudzież prababcia (bÄ…dź nabywaÅ‚by dziadek, pradziadek etc).

– Pytajmy znajomych o ich kontakty z lokalnymi rolnikami i hodowcami.

– Przekazujmy sobie nawzajem pocztÄ… pantoflowÄ… informacje o lokalnych sprzedawcach.

– Na targu pytajmy sprzedawców, skÄ…d pochodzi towar. Szukajmy wÅ‚aÅ›cicieli maÅ‚ych, lokalnych gospodarstw. Pytajmy, czy stosujÄ… nawozy sztuczne i zabójcze (nie tylko dla szkodników) Å›rodki ochrony roÅ›lin.

– Zarażajmy swoje Å›rodowisko ideÄ… zdrowego żywienia. Im wiÄ™kszy bÄ™dzie popyt, tym wiÄ™ksza szansa na wzrost podaży. Innymi sÅ‚owy: im wiÄ™cej osób bÄ™dzie „uÅ›wiadomionych” i im wiÄ™ksze bÄ™dzie zapotrzebowanie na zdrowe produkty, tym wiÄ™ksza stanie siÄ™ ich oferta w konkurencyjnych cenach.

– Kupujmy produkty ekologiczne z certyfikatem.

– Róbmy przetwory na zimÄ™.

– Nie oglÄ…dajmy/nie sÅ‚uchajmy/nie czytajmy reklam.

– Kierujmy siÄ™ zdrowym rozsÄ…dkiem, zaufajmy swojej intuicji.

Podsumowanie:

– pamiÄ™tajmy, że im wczeÅ›niej wdrożymy zasady zdrowego żywienia dziecka, tym Å‚atwiej je ono zaakceptuje,

– stosujmy sprawdzone metody, by podawać dzieciom w posiÅ‚kach nielubiane przez nie grupy pokarmów,

– edukujmy swoje dzieci, by umiaÅ‚y zrezygnować ze sÅ‚odyczy,

– walczmy (pokojowo) z rodzinÄ… i znajomymi, by nie truli naszych dzieci sÅ‚odyczami”

Fragment pochodzi z książki „ZamieÅ„ chemiÄ™ na jedzenie”