Zalety karmienia piersią
Każda przyszła mama w czasie ciąży staje przed decyzją, czy po urodzeniu dziecka będzie karmić je piersią. Z jednej strony pozostaje świadomość, że nie zawsze osiągnięcie tego celu będzie łatwe i przyjemne, jednakże dużą przeciwwagą pozostaje szereg zalet karmienia piersią. Czasem przyszłe mamy kierują się wyłącznie dobrem dziecka – przekonane, że dobrodziejstwa z tego sposobu karmienia płyną tylko dla maluszka. Tymczasem jest to także korzystna sytuacja dla samej mamy. Warto pamiętać, że ważną rolę odgrywają pierwsze godziny po porodzie. W ciągu pierwszych dwóch godzin powinno odbyć się pierwsze karmienie piersią, a personel powinien służyć „świeżo upieczonej” mamie pomocą w tym zakresie.
Dlaczego warto karmić piersią?
Karmienie piersią zaleca kobietom Światowa Organizacja Zdrowia. Uznaje je za optymalne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jest to poparte realnymi korzyściami, wśród których należy wymienić pozytywny wpływ na jego rozwój fizyczny, ale także emocjonalny. Sekretem dobrodziejstwa pokarmu matki jest jego unikalny skład. To mieszanka białka, tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych, witamin, woda, kilkudziesięciu rodzajów enzymów, hormonów, czynników wzrostu, immunoglobuliny, glikanów, nukleotydów, cytokin, komórek krwi, antyoksydantów, komórek macierzystych. Zapewne jedne z tych składników mówią nam więcej, inne mniej. Dokonując jednak ich zestawienia należy podkreślić jedno – nie istnieje inny, lepszy pokarm dla dziecka niż mleko matki. Nie da się go także podrobić ani zastąpić. Jego funkcją jest nie tylko odżywianie, ale także wspomaganie rozwoju narządów i układów, w tym układu odpornościowego, który chroni dziecko przed chorobami. Badania wyraźnie pokazują, że niemowlę karmione piersią rzadziej choruje i nie dotyczy to wcale tylko typowych zakażeń układu oddechowego, ale także cukrzycy, astmy czy nawet niektórych nowotworów. Warto także wspomnieć o jeszcze innej niezwykłej cesze pokarmu matki. Otóż, zmienia się on w zależności od okresu laktacji lub fazy karmienia, co oznacza, że dziecko otrzymuje z pokarmem to, czego aktualnie najbardziej potrzebuje.
Największe zalety karmienia piersią
Podejmując decyzję odnośnie karmienia piersią nie sposób także nie wziąć pod uwagę faktu, iż jedną z ważniejszych jego zalet jest wytworzenie się u dziecka pozytywnych emocji, dających poczucie bezpieczeństwa, a wynikających z bliskości z mamą. Zwłaszcza na początkowym etapie życia dziecka jest to jeden ze sposobów budowania silnej więzi uczuciowej. Podczas karmienia pobudzane są wszystkie zmysły niemowlęcia, uczy się ono bliskiego kontaktu i rozwija psychicznie. Jest to naturalnie obopólna korzyść. Podczas karmienia w organizmie matki uwalniana jest oksytocyna, nazywana potocznie hormonem miłości. Istnieje przekonanie, że to ona wpływa na rozwój miłości mamy do swojego dziecka. Poza zaletami psychicznymi, kobiety karmiące piersią mogą liczyć także na inne „korzyści”, m.in. szybciej obkurcza się macica po porodzie, szybciej dochodzi do utraty zbędnych kilogramów nabytych podczas ciąży, zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka jajnika i piersi.
Laktator
Karmienie piersią jest także rozwiązaniem bardzo praktycznym i wygodnym. Mleko mamy jest zawsze gotowe do spożycia, jeśli jest ona w pobliżu. Bardzo pomocnym rozwiązaniem dla kobiet karmiących piersią jest laktator, czyli tzw. odciągacz pokarmu. Przydaje się on w wielu sytuacjach, chociażby wówczas, gdy mama musi wyjść, ale także wystąpi niedobór lub nadmiar pokarmu, kiedy dziecko ma problem z uchwyceniem piersi lub gdy brodawki są poranione. Warto zaopatrzyć się w laktator jeszcze podczas ciąży, gdyż może on się okazać niezbędny już w kilka godzin po porodzie.