Niezdrowa żywność może wkrótce zniknąć z polskich szkół.
Przesłodzone napoje gazowane, batoniki, chipsy, pączki już niedługo mogą zniknąć z półek sklepików szkolnych. Rząd poparł projekt ustawy PSL o zakazie sprzedaży niezdrowej żywności w polskich szkołach. Ustawa ma być próbą walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży.
Światełko w tunelu
Ustawa koncentruje siÄ™ głównie na wykluczeniu produktów zawierajÄ…cych zbyt duże iloÅ›ci cukru i soli. Co to znaczy zbyt duże? Na przykÅ‚ad w przypadku sÅ‚odyczy jest to 10 g cukrów dodanych (czyli innych niż naturalne) na 100 g produktu. OkreÅ›lone wartoÅ›ci graniczne przy poszczególnych grupach produktów znajdujÄ… siÄ™ w dalszej części artykuÅ‚u, „Co zniknie ze szkół”. Proponowane dziaÅ‚ania z jednej strony skÅ‚oniÄ… producentów do podawania dokÅ‚adnych informacji o skÅ‚adzie produktu na opakowaniach, z drugiej mogÄ… być powodem do „kamuflażu” faktycznej iloÅ›ci cukru i soli.
Na pewno wielu rodziców zgodnie potwierdzi, że trudno jest odciągnąć pociechę od słodyczy, chipsów i innych przetworzonych produktów. Jeśli rodzice nie przeprowadzą swego rodzaju rewolucji żywnościowej w domu, zmieniając nawyki żywnościowe całej rodziny, szansa na to, że dziecko samo z siebie przestanie je jeść, jest bliska zeru. Nawet jeśli nie kupi słodyczy w sklepiku szkolnym, zrobi to w pobliskim supermarkecie.
Ministrowie wytykajÄ… wiÄ™cej bÅ‚Ä™dów projektu ustawy. Mimo wszystko pomysÅ‚ na ograniczenie niezdrowej żywnoÅ›ci jest bardzo obiecujÄ…cy. Przy odpowiednio dużej skali zaangażowania „niemożliwe” traci swojÄ… siÅ‚Ä™. Polecam obejrzenie filmu „Zanim przeklnÄ… nas dzieci” – film pokazuje, zaangażowanie mieszkaÅ„ców maÅ‚ego francuskiego miasteczka w dostÄ™p do zdrowej, organicznej żywnoÅ›ci w szkoÅ‚ach.
Co zniknie ze szkół?
A teraz sprawdźmy, które produkty najprawdopodobniej opuszczą szkolne sklepiki. Oto fragment projektu ustawy:
Na terenach przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych oraz opiekuńczo-wychowawczych zakazuje się sprzedaży lub podawania następujących środków spożywczych:
a) słodycze oraz wyroby cukiernicze i ciastkarskie o zawartości cukru przekraczającej 10g cukrów dodanych na 100g produktu;
b) środki spożywcze szybkiego przygotowania typu fast food i typu instant serwowane na poczekaniu o zawartości sodu przekraczającej 300 mg Na w 100 g produktu;
c) przekąski z dodatkiem soli o zawartości sodu przekraczającej 300 mg Na w 100 g produktu;
d) produkty mleczne o zawartości cukrów dodanych powyżej 15g w 100 g/ml produktu;
e) produkty zbożowe o zawartości cukrów dodanych powyżej 25g w 100g produktu;
f) dżemy, marmolady, syropy wysokosłodzone o zawartości cukrów dodanych powyżej 50g na 100g produktu;
g) napoje gazowane i niegazowane z dodatkiem cukrów i syntetycznych barwników;
h) napoje energetyzujÄ…ce i izotoniczne;
Pełny >>projekt.
Źródło: natemat.pl