res:
Wiosna w Kuchni Pięciu Przemian

Wiosna w Kuchni Pięciu Przemian

Dodaj komentarz

Gotowanie to prawdziwa sztuka. Gdy gotujesz z sercem, nie ma zwykłych potraw. A jeśli gotujesz z sercem i zgodnie z zasadami dawnej sztuki odżywiania, jest bardzo prawdopodobne, że trafisz w gusta najwybredniejszych smakoszy.

Gotowanie według Pięciu Przemian jest metodą przyrządzania potraw, a nie dietą. Choć oparta jest ona na chińskiej filozofii, można ją zastosować w każdej kuchni – polskiej, meksykańskiej, francuskiej, czy wegetariańskiej. Anna Czelej, autorka książki „Wiosna w kuchni Pięciu Przemian”, skutecznie przenosi zasady Pięciu Przemian na grunt polski. Jak to smakuje, można przekonać się sięgając po wspomnianą książkę oraz wypróbowując proponowane przez nas przepisy.

Koncepcja przemian głosi, że wszystko w przyrodzie podlega transformacji, wspólnej “grze” żywiołów. Jedno zjawisko wpływa na inne zjawisko, nic nie jest odrębne. Jeśli zastosujesz tę „grę” w przygotowaniu jedzenia, wprowadzisz harmonię, potrawy nabiorą nowego smaku i niczego nie będzie im brakować.

Według Pięciu Przemian potrawy dzielą się na pięć grup (tzw. przemian, elementów). Podział jest przeprowadzony ze względu na potencjał energetyczny jaki dany produkt ze sobą niesie. Natomiast w każdej grupie znajdują się produkty o działaniu rozgrzewającym, wychładzającym i będące zrównoważone. Każdy produkt, ze względu na swoją energię, wpływa w określony sposób na pracę organów wewnętrznych.

Stosowanie przez dłuższy czas nadmiernej ilości produktów reprezentujących określony smak osłabia organy wewnętrzne. Weźmy na przykład smak ostry, który reprezentują czosnek, imbir czy też ostra papryka. Ich zbyt częste spożywanie osłabia yin wątroby, czyli jej właściwości nawilżające. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi w każdym posiłku oraz umiejętne dobieranie składników – w odpowiedniej kolejności, zgodnie z „grą” żywiołów (przemian). Kolejność jest zawsze niezmienna – zaczynając od smaku gorzkiego (żywioł ognia), dodajemy smak słodki (żywioł ziemi), później smak ostry (żywioł metalu), następnie smak słony (żywioł wody), a na końcu smak kwaśny (żywioł drzewa).

Jednak Pięć Przemian nie bazuje tylko na przyrządzaniu potraw w ścisłej kolejności. To również uwzględnianie biologicznego zegara narządów wewnętrznych, zwracanie uwagi na działanie smaków oraz potencjale energetycznym i termicznym określonych produktów. Być może wydaje się to skomplikowane, jednak przy częstym gotowaniu można nabrać wprawy, a seria książek „W kuchni Pięciu Przemian” przez cały rok służy pomocą 🙂

Pięć Przemian na wiosnę – przepis

Zainteresowało cię Pięć Przemian? Oto krótki przepis na jajecznicę z wiosenną pokrzywą. Ta roślina ma niezwykłe właściwości szybkiego stawiania na nogi po zimowym osłabieniu. Poszczególne produkty należy dodawać w takiej kolejności, jaka została przedstawiona w przepisie.

Jajecznica z pokrzywą

Na patelni parzymy pokrzywę w niewielkiej ilości wrzątku:

O (żywioł ognia) – wrzątek
Z
(żywioł ziemi) – pokrzywa

Siekamy lekko przestudzoną pokrzywę, wkładamy ją ponownie na patelnię, dodajemy:

Z
(żywioł ziemi) – łyżeczkę masła, jajka
M
(żywioł metalu) – szczyptę czarnego pieprzu, drobno posiekany czosnek, bazylię
W
(żywioł wody) – sol

Mieszamy do chwili, kiedy zetną się jajka.
Smacznego!

To zbiór ponad stu autorskich przepisów wegetariańskich opatrzonych zdjęciami apetycznych potraw. Przepisy dopasowane zostały do konkretnej pory roku z zachowaniem zasad Pięciu Przemian, dotyczących składników, przemian i smaków. W sześciu rozdziałach zawarte zostały przepisy na wiosenne zupy, surówki i sałatki, warzywa gotowane, duszone i pieczone, dania główne, przekąski i dodatki oraz desery.

Zapraszamy na stronę wkuchnipieciuprzemian.pl